Informační nástroje jsou tedy takové nástroje, které poskytují informace o vlivu podniku na životní prostředí úřadům, podnikům, školám i široké veřejnosti.
Povinné nástroje: Jejich povinné použití vyplývá ze zákonů a nařízení:
Dobrovolné informační nástroje: Tyto nástroje využívají podniky zcela dobrovolně, jsou součástí image podniku vůči veřejnosti. Ve většině případů stát administrativní cestou zajišťuje objektivnost těchto nástrojů.
Tyto nástroje jsou jedním z nejdůležitějších a nejúčinnějších nástrojů ochrany životního prostředí. Jejich používání je povinné, neboť ho vyžadují příslušné zákony a předpisy.
Základním prvkem institucionálních nástrojů jsou instituce státní, které mají velký význam v realizaci a kontrole stanovených cílů v ochraně životního prostředí. Jsou jimi:
Výkonné, koncepční a dozorové orgány ČR - Ministerstvo životního prostředí ČR, ostatní ministerstva - Česká inspekce životního prostředí - Hlavní hygienik České republiky - Český báňský úřad (územní články - obvodní báňské úřady) - výzkumné ústavy - orgány regionální (kraje) a místní samosprávy (obce) - akademická obec, neziskové organizace a další.
Ekonomické nástroje patří k nejefektivnějším nástrojům. Základem ekonomických nástrojů ochrany životního prostředí České republiky by měla být ekologická daňová reforma. Ekologická daňová reforma v České republice stále ještě nebyla zavedena do praxe, přestože se o ní hovoří už více než deset let.