Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 226 bajtů ,  14. 11. 2018, 12:06
bez shrnutí editace
== Společná znalost se rozpadá ==
[[File:Los portadores de la antorcha.jpg|thumb|Sousoší [https://es.wikipedia.org/wiki/Los_portadores_de_la_antorcha Los portadores de la antorcha] (nosiči pochodně) symbolizuje předávání znalosti mezi generacemi (mladý muž na koni přijímá ,,pochodeň znalosti" od slábnoucího starce).]]V současnosti žijeme v období, kdy se rozpadají dřívější pevné celky (rodina, národ, profesní komunity). Kolektivní společenství jsou na ústupu, roste individualizace. S tím se pojí rozpad dřívější obecně sdílené společné znalosti.
Digitální období přináší další možnosti pro růst individualizace. Jedinec již nemusí koukat na seriály v televizi či číst noviny, co všichni ale může si vybírat z ohromného množství YouTube kanálů či internetových blogů. Roste tak diverzita, každý, kdo surfuje na internetu konzumuje trochu něco jiného, protože je trochu jiný. To ale vede také k tomu, že se vytrácí společná řeč, protože narážíme na to, že kamarádi neviděli videa či nečetli články jako my. Vytrácí se společné téma k hovoru, každý chceme mluvit o tom svém, přičemž toho druhého to často nezajímá, protože chce mluvit zase o tom svém.
* v politice (politik neví o jaké témata mají jeho voliči zájem, co je jejich problém a jakým jazykem k nim mluvit, každý mluví ke svému okruhu, přičemž nemusí vůbec tušit jaké problémy trápí jiné).
* v každodenní komunikaci s lidmi z odlišných sociálních sféry, kdy mladí lidé pracující na internetu nejsou třeba již vůbec schopni vysvětlit prarodičům, co že to vlastně dělají, protože s nimi postrádají společnou znalost nejen sociálních sítí ale často také internetu a vůbec počítačů. A naopak vůbec nemusí rozumět myšlenkovým světům, v nichž starší generace žijí.
O Najít něco o rozpadu společné znalosti se píše!!! https://scholar.google.com/scholar?hl=cs&as_sdt=0%2C5&q=predicting+knowledge&btnG= Predicting others’ knowledge: Knowledge estimation as cue utilization https://link.springer.com/article/10.3758/s13421-018-0842-4
Common knowledge se u studentů mění
Byrokraté, editor
1 417

editací

Navigační menu