Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 461 bajtů ,  19. 3. 2011, 07:42
bez shrnutí editace
[[File:MonthlyMeanT.gif|thumb|300px|right|Měsíční průměrné povrchové teploty za roky 1961–1990]]
Mezi hlavní faktory[[Klima]] (podnebí) je charakterizováno dlouhodobými průběhy teploty, které ovlivňují celoroční průběh teplot v určitém územívlhkosti, tlaku vzduchu, patří schopnost zemského povrchu a ovzduší pohlcovat nebo odrážet sluneční paprskyvětrů, schopnost teplo zadržovatsrážek, koncentrací částic a dalších meteorologických prvků v dané oblasti. Počasí proti tomu představuje okamžitý stav těchto veličin a také ho prouděním odvádět do jiných oblastíjejich změny v průběhu kratších časových období.
Klima určitého místa je ovlivňováno jeho polohou, terénem, nadmořskou výškou, blízkostí vodních ploch a také mořskými proudy. Mezi hlavní faktory, které ovlivňují celoroční průběh teplot v určitém území, patří schopnost zemského povrchu a ovzduší pohlcovat nebo odrážet sluneční paprsky, schopnost teplo zadržovat, a také ho prouděním odvádět do jiných oblastí. Vodní režim závisí na poměrném podílu vodních ploch v daném území; teplotním režimu; směrech proudění větru; vegetaci, která zadržuje srážkové vody nebo jim ve zvýšené míře dovolí odtéci po povrchu atd.
Relativní stabilitu podnebí na Zemi působí řada mechanismů negativních zpětných vazeb<ref>Cílek, V. (1998): Dialog mezi mořem a větrem. NAO: tekutá časomíra severoatlantické oscilace. In: Vesmír 77, 367, 1998/7. [http://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=1604 Pro registrované]</ref> v rámci globálního klimatického systému, který je nesmírně složitý.

Navigační menu