Kolo v lese

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Až do 70. let 20. století se kolo používalo jen jako dopravní prostředek převážně ve městech. Průkopníky cyklistiky jako outdoorového sportu byla partička nadšenců z Kalifornie,[1] která začala využívat kola k ježdění na okolních kopcích. Rozvoj tohoto trendu nabral rychlý spád a nyní je horské kolo jedním ze současných trendů. Dnes patří horské kolo mezi nejoblíbenější aktivity jak trávit volný čas v přírodě. Ze statistik českých prodejců kol[? zdroj] vyplývá, že ¾ zakoupených kol jsou kola crossová a horská. Což jsou právě ta kola, která jsou určená pro terén, tedy jízdu mimo asfalt.

Pro současnou populaci, která žije špatným zdravotním stylem s nedostatkem pohybu, je terénní cyklistika zdravým a dostupným řešením. Další výhodou cyklistiky je, že k vykonávání tohoto sportu je většinou zapotřebí pouze vlastní hnací síla, je tedy šetrná k našemu ovzduší.

Může kolo do lesa? Co na to říkají zákony[editovat | editovat zdroj]

Plně odpružené horské kolo

Ano, kolo, podle současně platného lesního zákona může do lesa. Ale smí využívat pouze cesty, pěšiny a samozřejmě také cyklotrasy. Zákon nepovoluje jezdit mimo cesty, což znamená, že se nesmí jezdit lesním porostem. Toto stanovuje Lesní zákon č. 289/95 § 53 odst. 1,[2] kde je psáno: „Přestupku se dopustí ten, kdo jezdí mimo cesty a vyznačené trasy na kole, na koni, na lyžích nebo na saních.“ Za tento přestupek je podle stejného paragrafu 53, odstavce 2 možné dostat od orgánu státní správy lesů pokutu až do výše 5 000 Kč. Účelem zákazu není omezit rekreační funkci lesa a její naplňování, ale chránit les. Proto se tento zákaz nevztahuje na vyznačené a lesní cesty. Pojem lesní cesta je však velmi nejasný, zahrnuje veškeré cesty klastrované i neklastrované, zpevněné i nezpevněné, přibližovací atd. U cesty nemusí být zcela jasné, zdali se opravdu jedná o pěšinu nebo zvířecí stezku. Dále je zakázáno vlastní budování cest a provádění terénních úprav, jako jsou například singltraily, klopené zatáčky nebo skoky. Za toto porušení je možné získat pokutu až 15 000 Kč.

Dále se k terénní cyklistce vztahuje zákon č.114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Tento zákon vymezuje možnosti cyklistů v národních parcích (dále NP), chráněných krajinných oblastech (dále CHKO) atd. V NP je možné legálně jezdit pouze na silnicích, cestách uvnitř obcí a cyklotrasách schválených správou parku. Vyznačené cyklostezky je možné najít v propagačních materiálech nebo na webových stránkách NP. V CHKO je povolený přístup na všechny cesty a stezky. Je nutné dávat pozor, zdali uvnitř území CHKO neleží národní přírodní rezervace (dále NPR), kde je režim omezenější. V NPR je zakázáno jezdit na kolech mimo silnice a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody, tedy oficiálně schválené cyklotrasy. Hranice NPR jsou vyznačeny v turistických mapách nebo také na internetu.

Několik vědeckých studií prokázalo,[3] že cyklisté nepoškozují přírodu více než turisté. Co se týče plašení divoké zvěře, bylo zjištěno, že díky relativně tichému, ale hlavně rychlému pohybu, který ruší pouze krátkou chvíli, cyklisté plaší zvířata méně než turisté.

Čistě přírodní stezky pro cyklisty jsou tedy skvělým prostředkem, jak plnit rekreační funkci veřejných lesů. Výzkumy z různých zemí ukazují, že pokud není zapotřebí využití mechanizace, dodržuje se ochrana dosavadní vegetace a ctí se krajina i přírodní terén, je vliv cyklostezky pro les téměř zanedbatelný. Dokonce u nás Lesy ČR v některých případech podporují a financují cyklostezky a singletracky.

Dopravní značka IS 20 "Návěst před křižovatkou pro cyklisty"

Cyklotrasy[editovat | editovat zdroj]

Lesy ČR[4] se snaží uspokojit silný zájem veřejnosti o využití lesa k aktivnímu odpočinku, k čemuž patří i cykloturistika. Společně s CHKO a se sdružením obcí spolupracují na výstavbě cyklotras. Navrhují trasy cyklostezek po vhodných komunikacích lesní dopravní sítě, které jsou v majetku Lesů ČR. Navrhují je tak, aby vedly kolem zajímavých míst jako jsou výhledy do krajiny, atraktivní přírodní útvary a jiné zajímavosti. Lesy ČR se starají o údržbu komunikací tam, kde cyklostezky prochází lesními úseky. V nedávně době se do spolupráce na cyklotrasách zapojil i Klub českých turistů, což přispělo k lepší kvalitě cyklostezek.

Singletrack pod Smrkem

Singletrack[editovat | editovat zdroj]

Singletrail nebo singletrack je v krajině vybudovaná stezka pro kola (v ČR je to převážně v lese), která je široká pouze na šířku jednoho kola. Šířka je navržena tak, aby co nejméně zasahovala či poškozovala okolní prostředí, proto je zde zejména vyžadován jednosměrný provoz. Při výstavbě se nejvíce využívá potencionálu terénu, který poskytuje krajina, ve které se trail nachází. Signletracky mohou mít hladký povrch nebo náročnější úseky, kde se překonávají terénní nerovnosti jako jsou kořeny nebo kameny. Singletrack má převážně vlnitý profil a časté jsou i ostré zatáčky. Na náročnějších trailech se mohou objevit i umělé překážky, převážně vytvořené z nakupené hlíny, nebo dřevěné lávky. Singletraily většinou nabízí různé obtížnosti od jednoduchých pro děti až po ty pro pokročilé jezdce.

Ukazuje se, že tento typ zábavy je účinným nástrojem, jak regulovat návštěvnost lesa, a také přináší majitelům lesů zisk z turistického ruchu.

Bikepark Štvanice

Bikepark[editovat | editovat zdroj]

Podstatou bikeparku je jízda z kopce dolů. Většinou se nachází v místě, kde jsou lanovky, které vyvážejí cyklisty i s koly pohodlně nahoru. Je to sice nejméně environmentální způsob, jak využívat kolo. Alespoň lanovky nachází uplatnění během celého roku a nevyužitá zimní střediska mají příjem i v létě. Při výstavbě bikeparku se také využívá okolního prostředí, které se stavba snaží co nejméně poškozovat. Ovšem v bikeparcích se cesty budují širší nežli je stopa pro jedno kolo, takže do krajiny v určité omezené míře zasahují.  Najdeme v nich plno nejrůznějších skoků, dřevěných lávek, klopených zatáček jak hliněných, tak i velkých dřevěných nebo náročných kořenových pasáží. Jedním z typů jízdy v bikeparku je takzvaný „FLOW“, který využívá velké rychlosti a jsou zde převážně skoky, lávky a klopené zatáčky. Další typ jízdy je technický sjezd, kde nejde ani tak o rychlost, ale zdolávají se překážky, jako jsou náročné sjezdy skal či kořenové pasáže. V bikeparcích jsou také trasy různých obtížností, takže zalíbení si zde najdou děti i začátečníci, ale i profesionální jezdci.

Toto technické ježdění se těší stále větší oblibě, čemuž neodpovídá počet bikeparků. Proto si nadšenci staví své nelegální trasy v lesích. Legální bikeparky přitom plní požadavky na ochranu životního prostředí, snaží se zbytečně nezasahovat do okolí a neničit tak krajinu a hlavně je to legální způsob, jak získávat adrenalinový požitek při jízdě z kopce.

Kodex terénního cyklisty[editovat | editovat zdroj]

Česká mountainbiková asociace vytvořila kodex terénního cyklisty, podle kterého by se měl každý cyklista nejen v lese chovat. Tyto pravidla nejsou zákonem vymahatelná, ale je na svědomí každého cyklisty, aby kodex dodržoval. Podstatou kodexu je ohleduplnost a zodpovědnost k přírodě, lidem i majetku.

1. Jezdi pouze po povolených cestách

2. Nezanechávej stopy (Přizpůsob styl jízdy povrchu cesty tak, abys jej nepoškozoval. Nezanechávej po sobě odpadky.)

3. Ovládej své kolo (Jezdi tak, abys dokázal zastavit na viditelnou vzdálenost. Nepřeceňuj svou technickou a fyzickou zdatnost.)

4. Dávej přednost ostatním (Upozorni ostatní, že kolem nich projíždíš. Buď vstřícný a přátelský.)

5. Buď ohleduplný ke zvířatům, rostlinám a majetku (Neplaš zvířata. Nenič rostliny. Nepoškozuj přírodní útvary a soukromý majetek.)

6. Jednej s rozmyslem (Předvídej nebezpečné situace a změny počasí.)

7. Zpomal, usměj se, pozdrav, jsi vyslancem našeho sportu!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FARRELL, Patrick. The Roots of Dirt: How Mountain Bikes Went From Clunkers to Global Phenomenon. Wired. . Dostupné online [cit. 2022-01-03]. ISSN 1059-1028. (en-US) 
  2. 289/1995 Sb. Lesní zákon. Zákony pro lidi [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. (česky) 
  3. Dopady terénní cyklistiky na životní prostředí: přehled vědeckých výzkumů a vhodných postupů údržby. Jeff Marion a Jeremy Wimpey - PDF Free Download. adoc.pub [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Lesy České republiky, s. p.. Lesy České republiky, s. p. [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Co je to singletrack? | Bike [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. (česky) 
  • Manuál legální terénní cyklistiky v sousedních zemích - ČeMBA. cemba.eu [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. 
  • Do lesa jen po cyklostezce! - zkuste to NaKole.cz – cyklistika, cykloturistika, cestování na kole. www.nakole.cz [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. 
  • Lesy ČR: Do lesa jen po cyklostezce!. Ekolist.cz [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. (česky) 
  • MTB Czech – Bikeparky. www.mtbczech.cz [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. 
  • Cyklistika v přírodě mimo vyhrazené cyklostezky (Portál životního prostředí hlavního města Prahy). portalzp.praha.eu [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. 
  • Terénní cyklisté v lese - Škodná, nebo příležitost?. Lesnická práce - nakladatelství a vydavatelství [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. (česky)