Editace stránky Síť škol v České republice

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__
K celé síti projektu EKOŠKOLA je k roku 2007 zapojeno zhruba 20.000 škol. V České republice je to kolem 215 škol. Program probíhá pod záštitou MŠMT a MŽP.
K celé síti projektu EKOŠKOLA je k roku 2007 zapojeno zhruba 20.000 škol. V České republice je to kolem 215 škol. Program probíhá pod záštitou MŠMT a MŽP.


Řádek 10: Řádek 11:
Školy se do projektu zapojují podáním přihlášky Sdružení TEREZA. Po obdržení pracovních a metodických materiálů začnou školy postupovat podle 7 metodických kroků. Školy mohou o titul zažádat až po splnění určených kritérií, které jsou v návaznosti na 7 metodických kroků.  Jsou to tyto:
Školy se do projektu zapojují podáním přihlášky Sdružení TEREZA. Po obdržení pracovních a metodických materiálů začnou školy postupovat podle 7 metodických kroků. Školy mohou o titul zažádat až po splnění určených kritérií, které jsou v návaznosti na 7 metodických kroků.  Jsou to tyto:


[[Kategorie:Vzdělávání]]
== Krok 1 ==
 
Převzato z:
Sdružení TEREZA. Dostupný z WWW <http://www.terezanet.cz>.<http://www.terezanet.cz>.
 
* tým se schází v kompletním složení minimálně jednou za dva měsíce
 
* v týmu jsou zastoupeny alespoň tři zájmové skupiny (zástupci žáků, učitelů a jedna další skupina)
 
* tým pořizuje zápisy ze schůzek
 
* tým plní své úkoly – zajišťuje realizaci dalších 6 kroků, funguje dobrá spolupráce
 
* žáci se přímo podílejí na realizaci některých kroků a rozhodování, přebírají odpovědnost za dílčí úkoly
 
== Krok 2 ==
 
* analýza pokrývá všechny 4 povinné oblasti – odpady, energie, voda, prostředí školy
 
* analýzu prováděli především žáci
 
* analýza je zaznamenána do podoby jasného a srozumitelného výstupu seznamujícího s výchozím stavem školy
 
* na zpracování výsledků analýzy se podíleli žáci – minimálně z Ekotýmu
 
* analýza je zpracována ve všech oblastech alespoň v takovém rozsahu, jako v Pracovních listech Ekoškola
 
 
Toto je jeden z nejdůležitějších kroků. Aby mohly nalézt faktory kde a jak „zezelenit“ školu, je potřeba důkladně analyzovat současný stav. V této fázi se především měří a pátrá. Je to práce badatelská, do které se velice rádi žáci zapojí. Hlavní podstatou je, nalézt místa největších ztrát energií a nejslabší místa ekologického chování školy.
 
Je dobré si předem stanovit, co a jak budeme měřit a pozorovat. Pomůže nám tabulka, do které se budou zapisovat výsledky – kolik škola produkuje tříděného odpadu, kolik produkuje odpadu směsného, jaký druh odpadu nejvíce produkuje a proč, jaké množství vody škola denně spotřebuje, kolik teplé vody, kolik studené, jak získává vodu teplou, jak je škola vytápěna, kolik protopí, kde nejvíce teplo uniká (je možné si nechat zpracovat tepelnou analýzu od specializované firmy, která měří tepelné ztráty), kolik škola spotřebuje elektrické energie, jaké přístroje mají největší spotřebu, kolik se nachází ve škole zeleně, kolik na školní zahradě, jaké materiály a výrobky se ve škole používají?
 
Při této analýze je potřeba se také zamýšlet nad tím, kde by škola mohla snížit spotřebu, produkci energií, odpadů, surovin, materiálů, atd. či jak by se mohla škola více „ozelenit“.
 
Vše žáci sami nezmůžou. Do tohoto procesu je dobré a mnohdy i nutné zapojit vyučující i správní zaměstnance (školník, uklízečky, ekonomku, apod.). Tímto se vytváří školní harmonický kolektiv a rozvíjí se pozitivní vztahy ve škole. Musíme počítat s tím, že se analýza neobejde bez překážek.
 
== Krok 3 ==
 
* celý Ekotým spolupracoval při sestavování plánu (alespoň učitelé a žáci)
 
* plán úzce navazuje na výsledky analýzy
 
* plán je logicky a srozumitelně uspořádán (úkoly na sebe navazují, směřují k realizaci náročnějších a dlouhodobějších cílů)
 
* je jasné, kdo je za dané úkoly zodpovědný, v jakém termínu se budou úkoly plnit
 
* plán obsahuje úkoly, které mohou realizovat žáci
 
* v plánu se zabýváte minimálně dvěma základními tématy
 
* jsou zrealizovány alespoň 2/3 úkolů z plánu činností (pro dané období)
 
== Krok 4 ==
 
* je jasné, zda a jak byly stanovené úkoly splněny, případně proč byly nesplněny nebo změněny (byly monitorovány a vyhodnocovány)
 
* na monitorování a vyhodnocování se podílejí žáci – minimálně z Ekotýmu
 
* monitorování a vyhodnocování je zaznamenáváno (do plánu činností nebo jiný systém)
 
* během realizace programu je vedena přehledná dokumentace
 
== Krok 5 ==
 
* škola se zabývá environmentálními tématy ve výuce
 
* do plánu EVVO jsou zapracována minimálně dvě témata Ekoškoly (ta témata, se kterými škola pracuje ve svém plánu činností) * žáci jsou s tématy seznámeni, orientují se v jejich problematice
 
* výuka je propojená s praktickou realizací programu
 
== Krok 6 ==
 
* tým seznámil ostatní žáky i učitele s programem Ekoškola (vědí o programu)
 
* ve škole je viditelně umístěná nástěnka k programu
 
* všichni ve škole byli seznámeni s výsledky analýzy, plánem činností, průběhem monitorování a vyhodnocování, ekokodexem (minimálně umístěným na nástěnku k Ekoškole)
 
* tým se snaží po celou dobu o programu průběžně informovat i navenek (články, www stránky, obecní nástěnka atd.)
 
* na realizaci programu se určitou měrou podílejí i další učitelé a žáci
 
* tým navázal spolupráci s nějakou vnější složkou (s rodiči, místním zastupitelstvem, různými podniky, dalšími školami, místními organizacemi)
 
* škola uspořádala Den činu nebo školní konferenci
 
== Krok 7 ==
 
* na procesu formulace a tvorby ekokodexu se podíleli především žáci
 
* ekokodex je zveřejněn v rámci školy
 
* všichni ve škole mají o ekokodexu povědomí
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)