Města přechodu: Porovnání verzí

Přidáno 3 577 bajtů ,  15. 11. 2021
(založení stránky)
 
 
(Není zobrazeno 8 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Města přechodu''' (Transition Towns) známá také jako Hnutí přechodu a iniciativy Transition (dále jen iniciativy Transition), vznikly v roce 2005 v Irsku v rámci kurzu permakultury, který vyučoval Rob Hopkins.[1] Iniciativy Transition jsou založeny na konceptu, který předpokládá, že místní komunity jsou ideálním místem pro vytváření lokálních praktických řešení v reakci na problematiku klimatické změny a ropného zlomu. Hnutí je tak tvořeno „zespoda“ a zaměřuje se na budování lokální resilience čili odolnosti. Mezi základním rysy iniciativ Transition patří, na rozdíl od jiných hnutí, pozitivní přístup, vize a spolupráce s municipalitami.
'''Města přechodu''' (Transition Towns) známá také jako Hnutí přechodu a iniciativy Transition (dále jen iniciativy Transition), vznikly v roce 2005 v Irsku v rámci kurzu [[Permakultura|permakultury]], který vyučoval Rob Hopkins.<ref>{{Citace monografie
| příjmení = Hopkins
| jméno = Rob
| titul = The transition handbook : from oil dependency to local resilience
| url = https://www.worldcat.org/oclc/260231177
| místo = Cambridge
| počet stran = 240
| isbn = 978-1-900322-18-8
| isbn2 = 1-900322-18-8
| oclc = 260231177
}}</ref> Iniciativy Transition jsou založeny na konceptu, který předpokládá, že místní komunity jsou ideálním místem pro vytváření lokálních praktických řešení v reakci na problematiku klimatické změny a ropného zlomu. Hnutí je tak tvořeno „zespoda“ a zaměřuje se na budování lokální resilience čili odolnosti. Mezi základním rysy iniciativ Transition patří, na rozdíl od jiných hnutí, pozitivní přístup, vize a spolupráce s municipalitami.


Iniciativy Transition mohou tvořit skupiny lidí či různé místní iniciativy určité oblasti, které spolupracují na konkrétních projektech a dosažení společné vize. Může tak být tvořeno skupinou obyvatel menší oblasti či rozsáhlejších oblastí, tj. v rámci celé vesnice, města, velkoměsta nebo i univerzity. Každé hnutí si však vytváří svou vizi a aktivity na základě místní potřeby, velikosti a kapacit. Iniciativy by se však měly řídit základními obecnými principy.
Iniciativy Transition mohou tvořit skupiny lidí či různé místní iniciativy určité oblasti, které spolupracují na konkrétních projektech a dosažení společné vize. Může tak být tvořeno skupinou obyvatel menší oblasti či rozsáhlejších oblastí, tj. v rámci celé vesnice, města, velkoměsta nebo i univerzity. Každé hnutí si však vytváří svou vizi a aktivity na základě místní potřeby, velikosti a kapacit. Iniciativy by se však měly řídit základními [[w:cs:Město přechodu#Principy|obecnými principy]].


Častými a osvědčenými aktivitami jsou například vzdělávací a osvětové projekty, snížení produkce odpadů a recyklace, komunitní zahrady a místní produkce potravin, úspory energie, a další veřejně prospěšné a kulturní akce. Projekty se zaměřují i na tzv. placemaking. Může však například docházet i k vytvoření místní měny, přestavbě domů s cílem snížit jejich energetickou náročnost nebo i k novým podnětům a změnám v městské infrastruktuře.
Častými a osvědčenými aktivitami jsou například vzdělávací a osvětové projekty, snížení produkce odpadů a recyklace, komunitní zahrady a místní produkce potravin, úspory energie, a další veřejně prospěšné a kulturní akce. Projekty se zaměřují i na tzv. [[placemaking]]. Může však například docházet i k vytvoření místní měny, přestavbě domů s cílem snížit jejich energetickou náročnost nebo i k novým podnětům a změnám v městské infrastruktuře.


Lidé se zapojují do iniciativ Transition z různých důvodů, chtějí například poznat sousedy a sousedství, být součástí skupiny a mít pocit sounáležitost s lidmi i s okolní přírodou, zapojit se do změny a mít možnost ovlivnit dění, pracovat na naplňujících projektech, které vedou k odolnější komunitě a lepšímu životnímu prostředí, naučit se novým dovednostem, spoluvytvářet hodnoty a zachovávat tradiční místní zvyky.[2]
Lidé se zapojují do iniciativ Transition z různých důvodů, chtějí například poznat sousedy a sousedství, být součástí skupiny a mít pocit sounáležitost s lidmi i s okolní přírodou, zapojit se do změny a mít možnost ovlivnit dění, pracovat na naplňujících projektech, které vedou k odolnější komunitě a lepšímu životnímu prostředí, naučit se novým dovednostem, spoluvytvářet hodnoty a zachovávat tradiční místní zvyky.<ref>{{Citace elektronického periodika
| titul = Essential Guide to Transition - Transition Network
| periodikum = transitionnetwork.org
| url = https://transitionnetwork.org/resources/essential-guide-to-transition-v-1/
| jazyk = en-GB
| datum přístupu = 2021-11-14
}}</ref>


Většina iniciativ prochází při zakládání těmito fázemi:
Většina iniciativ prochází při zakládání těmito fázemi:


„Jde o fázi iniciační, kdy se skupina jednotlivců vůbec začne scházet a mluvit o konceptu Transition Towns a vzájemně se podporovat v započetí celého procesu. Následuje fáze přípravná, kdy skupina nebo jednotlivec kontaktuje Transition Network, zaregistruje se na jejich webových stránkách a dá tímto o sobě vědět ostatním, včetně případných dalších zájemců o zapojení do iniciativy v dané lokalitě. V této fázi se skupina soustředí obvykle na budování kontaktů a nabírání dalších zájemců skrze osvětové aktivity pro veřejnost a obecně na požadavky, které by měla naplnit, chce-li žádat o oficiální status iniciativy Transition.“[3] (Klenovská, 2011: 27)
„Jde o fázi iniciační, kdy se skupina jednotlivců vůbec začne scházet a mluvit o konceptu Transition Towns a vzájemně se podporovat v započetí celého procesu. Následuje fáze přípravná, kdy skupina nebo jednotlivec kontaktuje Transition Network, zaregistruje se na jejich webových stránkách a dá tímto o sobě vědět ostatním, včetně případných dalších zájemců o zapojení do iniciativy v dané lokalitě. V této fázi se skupina soustředí obvykle na budování kontaktů a nabírání dalších zájemců skrze osvětové aktivity pro veřejnost a obecně na požadavky, které by měla naplnit, chce-li žádat o oficiální status iniciativy Transition.“<ref>{{Citace kvalifikační práce
| titul = Transition Towns ve Velké Británii: koncept a realita
| url = https://is.muni.cz/th/yboly/
| instituce = Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií
| rok vydání = 2012
| datum přístupu = 2021-11-14
| příjmení = Klenovská
| jméno = Hana
| strany = 27
}}</ref>


Po fázi přípravné by měla vzniknout základní skupina nebo skupiny (''core groups''). Pro inspiraci a úspěšné započetí mohou iniciativy využít průvodce přechodu (viz odkazy), kde najdou mimo jiné 12 kroků k přechodu a Sedm „ale“, kterými by se neměly nechat odradit.
Po fázi přípravné by měla vzniknout základní skupina nebo skupiny (''core groups''). Pro inspiraci a úspěšné započetí mohou iniciativy využít průvodce přechodu (viz odkazy), kde najdou mimo jiné [[w:cs:Město přechodu#12%20krok%C5%AF%20k%20p%C5%99echodu|12 kroků k přechodu]] a [[w:cs:Město přechodu#Sedm%20%E2%80%9Eale%E2%80%9C|Sedm „ale“]], kterými by se neměly nechat odradit.


Vznikající iniciativy Transition mohou využít mnoha forem podpory zastřešující organizace Transition Network, která je odpovědná například za registrace a školení pro členy iniciativ Transition, poskytuje informace (instrukce, rady, příklady dobré praxe atd.) a spolupracuje s jednotlivými iniciativami Transition. Iniciativy, které chtějí zažádat o oficiální status iniciativy Transition, musejí kontaktovat právě tuto organizaci a zaslat vyplněný formulář (viz odkazy) s kritérii, které organizací budou vyhodnoceny.
Vznikající iniciativy Transition mohou využít mnoha forem podpory zastřešující organizace Transition Network, která je odpovědná například za registrace a školení pro členy iniciativ Transition, poskytuje informace (instrukce, rady, příklady dobré praxe atd.) a spolupracuje s jednotlivými iniciativami Transition. Iniciativy, které chtějí zažádat o oficiální status iniciativy Transition, musejí kontaktovat právě tuto organizaci a zaslat vyplněný formulář (viz odkazy) s kritérii, které organizací budou vyhodnoceny.


== Jak se téma dotýká obcí ==
==Jak se téma dotýká obcí==
Jednou ze základních charakteristik iniciativ Transition je spolupráce s místními municipalitami, která by měla být podpůrná, nikoli hnací silou iniciativy.[4] Tato spolupráce má dobré ohlasy ve Velké Británii, Irsku, ale i v jiných státech, kde iniciativy Transition existují.
Jednou ze základních charakteristik iniciativ Transition je spolupráce s místními municipalitami, která by měla být podpůrná, nikoli hnací silou iniciativy.<ref>{{Citace elektronické monografie
| příjmení = Brangwyn
| jméno = B.
| příjmení2 = Hopkins
| jméno2 = R.
| titul = Transition Initiatives Primer – becoming a Transition Town, City, District, Village, Community or even Island
| url = https://www.transitionnetwork.org/sites/www.transitionnetwork.org/files/TransitionInitiativesPrimer(3).pdf
| vydavatel = Transition Network
| datum vydání = 2021-02-01
| datum přístupu = 2021-11-14
}}</ref> Tato spolupráce má dobré ohlasy ve Velké Británii, Irsku, ale i v jiných státech, kde iniciativy Transition existují.


V českém kontextu může být spolupráce s municipalitami často obtížná, komplikovaná a může iniciativy a spolky odrazovat. Ovšem už i obce a města si dnes uvědomují, že pokud má docházet k jejich rozvoji, podpora zapojení občanů do dění v obci je důležitým tématem, které by obec měla podněcovat.[5]
V českém kontextu může být spolupráce s municipalitami často obtížná, komplikovaná a může iniciativy a spolky odrazovat. Ovšem už i obce a města si dnes uvědomují, že pokud má docházet k jejich rozvoji, podpora zapojení občanů do dění v obci je důležitým tématem, které by obec měla podněcovat.<ref name=":0">{{Citace monografie
| titul = Synergie ve venkovském prostoru : přístupy k řešení problémů rozvoje venkovských obcí
| url = http://www.garep.cz/wp-content/uploads/2013/03/Synergie_Pristupy.pdf
| vydání = Vyd. 1
| vydavatel = GaREP
| místo = Brno
| počet stran = 118
| isbn = 978-80-904308-4-6
| isbn2 = 80-904308-4-8
| oclc = 664092093
}}</ref>


Jedním z možných způsobů, jak zapojit občany do dění v obci, je podpora spolků, v nichž se občané sdružují, a tím podněcování jejich aktivity, která má v obci často nezastupitelnou roli, například při pořádání kulturních, vzdělávacích a veřejně prospěšných akcí, které jdou obvykle „zespodu“.
Jedním z možných způsobů, jak zapojit občany do dění v obci, je podpora spolků, v nichž se občané sdružují, a tím podněcování jejich aktivity, která má v obci často nezastupitelnou roli, například při pořádání kulturních, vzdělávacích a veřejně prospěšných akcí, které jdou obvykle „zespodu“.


== Co mohou obce dělat ==
==Co mohou obce dělat==
Obce mohou spolky a místní iniciativy podporovat vlastními finančními, lidskými, materiálními a dalšími zdroji.  Obce mohou poskytnout finance např. vypisováním programových dotací, vypůjčit vybavení a materiál pro realizaci aktivit spolků nebo poskytnout prostory pro pořádání akcí a pravidelných setkání. Dále také mohou poskytnout odborné konzultace, propagační a administrativní podporu, podporu při externím financování či mohou pořádat školení pro rozvoj dovedností občanů.
Obce mohou spolky a místní iniciativy podporovat vlastními finančními, lidskými, materiálními a dalšími zdroji.  Obce mohou poskytnout finance např. vypisováním programových dotací, vypůjčit vybavení a materiál pro realizaci aktivit spolků nebo poskytnout prostory pro pořádání akcí a pravidelných setkání. Dále také mohou poskytnout odborné konzultace, propagační a administrativní podporu, podporu při externím financování či mohou pořádat školení pro rozvoj dovedností občanů.


Obec může také iniciovat akce se zapojením veřejnosti, pořádat pravidelná setkání s veřejností a se zapojením neziskového sektoru a např. společně plánovat a zveřejňovat kalendář akcí spolků.[6] [7] Obce mohou podnítit rozvoj komunit i jinými způsoby, např. komunitním plánováním nebo implementací přístupu placemaking.
Obec může také iniciovat akce se zapojením veřejnosti, pořádat pravidelná setkání s veřejností a se zapojením neziskového sektoru a např. společně plánovat a zveřejňovat kalendář akcí spolků.<ref name=":0" /> [7] Obce mohou podnítit rozvoj komunit i jinými způsoby, např. komunitním plánováním nebo implementací přístupu placemaking.


== Možnosti financování (dotace) ==
==Možnosti financování (dotace)==
Možností financování spolků a neziskových organizací v České republice je více. Spolky (s právnickou subjektivitou) mohou například zažádat obec o příspěvek na provoz a činnosti, o programovou dotaci, mohou také zažádat o finance na konkrétní projekt nebo mohou uspořádat sbírku například formou tzv. crowdfundingu. Další možností je realizace projektu ve spolupráci s obcí z Evropských, národních a regionálních dotací určených pro obce ČR. Spolek identifikuje prostředky určené obcím a připraví společný projektový záměr s obcí. Stejně tak může obec zapojit spolek do vlastních projektů s externím financováním.
Možností financování spolků a neziskových organizací v České republice je více. Spolky (s právnickou subjektivitou) mohou například zažádat obec o příspěvek na provoz a činnosti, o programovou dotaci, mohou také zažádat o finance na konkrétní projekt nebo mohou uspořádat sbírku například formou tzv. crowdfundingu. Další možností je realizace projektu ve spolupráci s obcí z Evropských, národních a regionálních dotací určených pro obce ČR. Spolek identifikuje prostředky určené obcím a připraví společný projektový záměr s obcí. Stejně tak může obec zapojit spolek do vlastních projektů s externím financováním.


== Relevance k SDGs a strategiím ==
==Relevance k SDGs a strategiím==
Iniciativy Transition přispívají k naplnění několika cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů, a to zejména cílů: 11. Udržitelná města a obce, 12. Odpovědná výroba a spotřeba a 13. Klimatická opatření.[8] Města a městské komunity jsou díky iniciativám Transition provázanější, živější, informovanější a vytvářejí prostor pro participaci všech, přispívají tak zejména k sociální a environmentální udržitelnosti měst a komunit a vytvářejí zdravější a kvalitnější prostředí pro život. Zejména pomocí vzdělávacích projektů, osvětových aktivit a zaměřením se na snížení produkce odpadu a na cirkulární ekonomiku, přispívají iniciativy Transition k odpovědné výrobě a spotřebě. Prostřednictvím lokální produkce potravin, dalších forem lokální soběstačnosti a péče o místní krajinu zvyšují iniciativy Transition adaptaci měst na změnu klimatu, čímž přispívají k naplňování cíle 13. Klimatická opatření.
[[Soubor:Sustainable Development Goal 11.png|vpravo|100x100pixelů]][[Soubor:Sustainable Development Goal 12.png|vpravo|100x100pixelů]][[Soubor:Sustainable Development Goal 13.png|vpravo|100x100pixelů]]Iniciativy Transition přispívají k naplnění několika cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů, a to zejména cílů:  


== Další materiály (video z webináře) ==
*11. Udržitelná města a obce,
<br />
*12. Odpovědná výroba a spotřeba a
*13. Klimatická opatření.<ref>{{Citace elektronického periodika
| titul = Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development {{!}} Department of Economic and Social Affairs
| periodikum = sdgs.un.org
| url = https://sdgs.un.org/2030agenda
| datum přístupu = 2021-11-14
}}</ref>


== Příklady dobré praxe ==
Města a městské komunity jsou díky iniciativám Transition provázanější, živější, informovanější a vytvářejí prostor pro participaci všech, přispívají tak zejména k sociální a environmentální udržitelnosti měst a komunit a vytvářejí zdravější a kvalitnější prostředí pro život. Zejména pomocí vzdělávacích projektů, osvětových aktivit a zaměřením se na snížení produkce odpadu a na cirkulární ekonomiku, přispívají iniciativy Transition k odpovědné výrobě a spotřebě. Prostřednictvím lokální produkce potravin, dalších forem lokální soběstačnosti a péče o místní krajinu zvyšují iniciativy Transition adaptaci měst na změnu klimatu, čímž přispívají k naplňování cíle 13. Klimatická opatření.


==Odkazy==


Iniciativy Transition sdílejí informace o svých projektech a aktivitách na svých oficiálních webových stránkách, přičemž jednotlivé iniciativy Transition je možné najít na Transition Network. Transition Network také vydala zprávu ''21 Příběhů komunitního přerodu'' (''21 stories of community transition'').
===Reference===
<br />
<references />


== Odkazy ==
===Další materiály (video z webináře)===


=== Reference ===
===Příklady dobré praxe===
<references />
Iniciativy Transition sdílejí informace o svých projektech a aktivitách na svých oficiálních webových stránkách, přičemž jednotlivé iniciativy Transition je možné najít na [https://transitionnetwork.org/transition-near-me/ Transition Network]. Transition Network také vydala zprávu [https://transitionnetwork.org/wp-content/uploads/2018/04/COP21_21_Stories_email_Eng.pdf ''21 Příběhů komunitního přerodu'' (''21 stories of community transition'')].


=== Externí odkazy ===
Různé techniky, metody a procesy, které vedou k vytyčeným cílům iniciativ Transition, jsou již zmíněny v samotném textu, jejich souhrn a další dokumenty jsou zde:
Různé techniky, metody a procesy, které vedou k vytyčeným cílům iniciativ Transition, jsou již zmíněny v samotném textu, jejich souhrn a další dokumenty jsou zde:


1)   How to start
*[https://transitionnetwork.org/do-transition/starting-transition/how-to-start/ How to start]
*[https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bsto_p%C5%99echodu#Principy Obecné principy]
*Průvodce přechodu: [https://transitionnetwork.org/resources/essential-guide-transition/ The Essential Guide to Doing Transition]
**[https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bsto_p%C5%99echodu#12_krok%C5%AF_k_p%C5%99echodu 12 kroků k přechodu]
**[https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bsto_p%C5%99echodu#Sedm_%E2%80%9Eale%E2%80%9C Sedm „Ale]“,
*[https://transitionnetwork.org/do-transition/starting-transition/7-essential-ingredients/ The 7 essential ingredients section that has a range of resources to help you develop Transition].
*[https://transitionnetwork.org/do-transition/starting-transition/7-essential-ingredients/ Health Check activity that helps you to see how well your group is doing].
*[https://transitionnetwork.org/do-transition/starting-transition/moving-to-a-core-group/ A guide to developing a core group once your Transition initiative is up and running].
*[https://transitionnetwork.org/do-transition/training/ Training courses you can attend online or in person].
*''[https://transitionnetwork.org/wp-content/uploads/2018/04/COP21_21_Stories_email_Eng.pdf 21 stories of community transition]''
*[https://www.rozvojobci.cz/news/podpora-zapojeni-obcanu-do-zivota-obce/ Rozvoj obcí a co mohou obce dělat pro rozvoj komunit]


2)    Obecné principy
Žádost o oficiální status iniciativy Transition [http://www.permaculche.com/wp-content/uploads/2015/04/Transition-Initiative-Criteria-Response.pdf vypadá přibližně takto]. Pro aktuální žádost se obraťte na [https://transitionnetwork.org/contact/ kontaktní osobu z Transition Network].


3)   Průvodce přechodu: The Essential Guide to Doing Transition
===Související stránky===


a.    12 kroků k přechodu
* [[w:cs:Město přechodu|Město přechodu]] na české Wikipedii


b.    Sedm „ale“,
<br />
 
4)   The 7 essential ingredients section that has a range of resources to help you develop Transition.
 
5)   Health Check activity that helps you to see how well your group is doing.
 
6)   A guide to developing a core group once your Transition initiative is up and running.
 
7)   Training courses you can attend online or in person.
 
8)   ''21 stories of community transition''


Žádost o oficiální status iniciativy Transition vypadá přibližně takto. Pro aktuální žádost se obraťte na kontaktní osobu z Transition Network.
{{licence cc|Stejskalová, Rozárie}}


{{cc licence|Stejskalová, Rozárie}}




{{MAS}}
{{MAS}}