Kategorie kompetencí EV a VUR: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
(předěláno na reference)
Řádek 1: Řádek 1:
V dokumentech [[Environmentální vzdělání (EV)|environmentálního vzdělávání (EV)]] jsou vymezeny kompetence následujícím způsobem:
V dokumentech [[Environmentální vzdělání (EV)|environmentálního vzdělávání (EV)]] jsou vymezeny kompetence následujícím způsobem:
*Pět kategorií cílů pro jednotlivce a skupiny, kterých by mělo být dosaženo pomocí environmentálního vzdělávání (UNESCO UNEP, 1977; UNESCO, 1975):
*Pět kategorií cílů pro jednotlivce a skupiny, kterých by mělo být dosaženo pomocí environmentálního vzdělávání<ref>UNESCO - UNEP, 1977: [[Tbilisi Declaration|Deklarace Mezivládní konference o ekologické výchově, Tbilisi]]</ref><ref>Charta z bělehradského semináře o ekologické výchově – „Bělehradská charta“, Bělehrad, Jugoslávie.</ref>:
**uvědomění a citlivost vůči životnímu prostředí a environmentálním problémům
**uvědomění a citlivost vůči životnímu prostředí a environmentálním problémům
**znalosti a porozumění životnímu prostředí a environmentálním problémům
**znalosti a porozumění životnímu prostředí a environmentálním problémům
Řádek 7: Řádek 7:
**znalosti a dovednosti nezbytné k aktivnímu podílení se a účasti při řešení environmentálních problémů.
**znalosti a dovednosti nezbytné k aktivnímu podílení se a účasti při řešení environmentálních problémů.


[[Vzdělání pro udržitelný rozvoj (VUR)]] lze charakterizovat jako průběžný proces učení, zkoumající otázky a dilemata, kde se vhodné odpovědi a řešení mohou měnit s tím, jak rostou naše zkušenosti. Cíle učení pro UR by měly zahrnovat znalosti, dovednosti, pochopení, postoje a hodnoty (Strategie vzdělávání pro UR, 2005).
[[Vzdělání pro udržitelný rozvoj (VUR)]] lze charakterizovat jako průběžný proces učení, zkoumající otázky a dilemata, kde se vhodné odpovědi a řešení mohou měnit s tím, jak rostou naše zkušenosti. Cíle učení pro UR by měly zahrnovat znalosti, dovednosti, pochopení, postoje a hodnoty<ref>Strategie vzdělávání pro UR, 2005. Evropská hospodářská komise OSN. Přijato na Zasedání na vysoké úrovni Ministerstev školství a životního prostředí, Vilnius, březen 2005. In: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPMNF8Z6SCK</ref>.
*Vzdělávání pro UR je součástí procesu budování informované, zainteresované a aktivní populace. VUR zahrnuje iniciativy pro rozvíjení kultury vzájemného respektu v komunikaci a rozhodování, čímž dochází k přesouvání ohniska pozornosti od pouhého přenosu informací (UNESCO, 1997).
*Vzdělávání pro UR je součástí procesu budování informované, zainteresované a aktivní populace. VUR zahrnuje iniciativy pro rozvíjení kultury vzájemného respektu v komunikaci a rozhodování, čímž dochází k přesouvání ohniska pozornosti od pouhého přenosu informací<ref>UNESCO, 1997: Mezinárodní konference o životním prostředí a společnosti: Vzdělávání a veřejné uvědomění pro udržitelnost Thessaloniké, Řecko</ref>.


== Zdroje ==
== Zdroje ==
<references/>


Strategie vzdělávání pro UR, 2005. Evropská hospodářská komise OSN. Přijato na Zasedání na vysoké úrovni Ministerstev školství a životního prostředí, Vilnius, březen 2005. In: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPMNF8Z6SCK.
UNESCO, 1975: Charta z bělehradského semináře o ekologické výchově – „Bělehradská charta“, Bělehrad, Jugoslávie.
UNESCO - UNEP, 1977: Deklarace Mezivládní konference o ekologické výchově, Tbilisi.
UNESCO, 1997: Mezinárodní konference o životním prostředí a společnosti: Vzdělávání a veřejné uvědomění pro udržitelnost Thessaloniké, Řecko.


[[Kategorie:Vzdělávání]]
[[Kategorie:Vzdělávání]]
{{upravit}}

Verze z 18. 10. 2009, 10:24

V dokumentech environmentálního vzdělávání (EV) jsou vymezeny kompetence následujícím způsobem:

  • Pět kategorií cílů pro jednotlivce a skupiny, kterých by mělo být dosaženo pomocí environmentálního vzdělávání[1][2]:
    • uvědomění a citlivost vůči životnímu prostředí a environmentálním problémům
    • znalosti a porozumění životnímu prostředí a environmentálním problémům
    • zodpovědný přístup k životnímu prostředí
    • znalosti a dovednosti potřebné k identifikaci a řešení environmentálních problémů
    • znalosti a dovednosti nezbytné k aktivnímu podílení se a účasti při řešení environmentálních problémů.

Vzdělání pro udržitelný rozvoj (VUR) lze charakterizovat jako průběžný proces učení, zkoumající otázky a dilemata, kde se vhodné odpovědi a řešení mohou měnit s tím, jak rostou naše zkušenosti. Cíle učení pro UR by měly zahrnovat znalosti, dovednosti, pochopení, postoje a hodnoty[3].

  • Vzdělávání pro UR je součástí procesu budování informované, zainteresované a aktivní populace. VUR zahrnuje iniciativy pro rozvíjení kultury vzájemného respektu v komunikaci a rozhodování, čímž dochází k přesouvání ohniska pozornosti od pouhého přenosu informací[4].

Zdroje

  1. UNESCO - UNEP, 1977: Deklarace Mezivládní konference o ekologické výchově, Tbilisi
  2. Charta z bělehradského semináře o ekologické výchově – „Bělehradská charta“, Bělehrad, Jugoslávie.
  3. Strategie vzdělávání pro UR, 2005. Evropská hospodářská komise OSN. Přijato na Zasedání na vysoké úrovni Ministerstev školství a životního prostředí, Vilnius, březen 2005. In: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPMNF8Z6SCK
  4. UNESCO, 1997: Mezinárodní konference o životním prostředí a společnosti: Vzdělávání a veřejné uvědomění pro udržitelnost Thessaloniké, Řecko