Index živé planety: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
'''Index živoucí planety''' (''anglicky: Living Planety Index - LPI'') je jednoduchý ukazatel vypovídající o biodiverzitě, který mapuje jak environmentální tak i sociální prostředí.  
'''Index živoucí planety''' (''anglicky: Living Planet Index - LPI'') je ukazatel vypovídající o biodiverzitě, který mapuje jak environmentální tak i sociální prostředí na Zemi.  


== Metodologie ==
== Metodologie ==


Index je velmi náročný na data, ale jednoduchý, co se týče metodologie. V podstatě se jedná o agregaci (aritmetrický průměr) tří složek. Každé komponentě je tak dána stejná důležitost. Skládá se z těchto suindexů: Suchozemský, Sladkovodní, Mořský.
Index je velmi náročný na data, která je obtížné získat, naproti tomu je poměrně jednoduchý, co se týče metodologie (struktury). V podstatě se jedná o agregaci (aritmetrický průměr) tří složek. Každé komponentě je tak dána stejná důležitost. Výsledný index se skládá se z těchto suindexů:  


lineární je lineární. Aritmtrický průměr tří složek. Třem komponentám se dává stejná důležitost.
* Suchozemského indexu živé planety (''terrestrial living planet system'')


* Sladkovodního indexu živé planety (''marine living planet system'')


Ukazatel o biodiverzitě. Linky
* Mořského indexu živé planety (''freshwater living planet system'')


Často používaný index. Publikace WWF. Stojí za to
Index má pak značnou vypovídající hodnotu o snižující se [W:CZ biodiverzita|biodiverzitě]], tedy o zmenšujícím se ''přírodním kapitálu''. Index se dělá Čtyřicet let, stejnou metodikou, metodika sleduje velké množství přírodnách druhů. 3 600 populací, 1300 obratlovců. 695 suchozemských druhů, 274 mořských a 344 sladkovodních druhů. Sbírají se data z celého světa.  
 
Není jednoduché ho sestavit.
 
Struktura je poměrně jednoduchá. Tři subindexy, které dohromady dávají celkový index. Agregací tří dílčích subsystémů se dostane výsledný index.
Suchozemský
Sladkovodní
Mořský
Index se snaží vypovídat o biodiverzitě, o tom, jestli se přírodní kapitál nezmenšuje. Index se dělá Čtyřicet let, stejnou metodikou, metodika sleduje velké množství přírodnách druhů. 3 600 populací, 1300 obratlovců. 695 suchozemských druhů, 274 mořských a 344 sladkovodních druhů. Sbírají se data z celého světa.  
Suchozemský ukazuje 31% z roku 2003 oproti stavu z roku 1970.
Suchozemský ukazuje 31% z roku 2003 oproti stavu z roku 1970.
Mořský index ukazuje 27% poklas stavu z
Mořský index ukazuje 27% poklas stavu z
Sladkovodní 28% poklas stavu
Sladkovodní 28% poklas stavu


Ekologická stopa pokrývá podobné období, reprezentuje zátěž, kterou lidstvo klade na obnovitelné zdroje ( má velkou relevanci pro LPI), je jasné, že trendy jsou naprosto kontabilní.
Často používaný index. Publikace WWF. Stojí za to
K tropické oblasti došlo k největšímu úbytku.


K tropické oblasti došlo k největšímu úbytku.
 
Ekologická stopa pokrývá podobné období, reprezentuje zátěž, kterou lidstvo klade na obnovitelné zdroje (má velkou relevanci pro LPI), je jasné, že trendy jsou naprosto kontabilní.




Řádek 34: Řádek 29:


=== Literatura ===
=== Literatura ===
* BENNETT, John William. (1976). The ecological transition: cultural anthropology and human adaptation. New York: Pergamon Press.
*Loh, J., Green, R.E., Ricketts, T., Lamoreux, J., Jenkins, M., Kapos, V., and Randers, J., 2005. [http://www.journals.royalsoc.ac.uk/content/w7vhc82hykd03gly/fulltext.pdf The Living Planet Index]: using species population time series to track trends in biodiversity. Phil. Trans. R. Soc. B. 360: 289–295.
* BOUKAL, Tomáš. (2012) Ekologická antropologie: kapitoly z dějin oboru. Pardubice: Univerzita Pardubice.  
*Loh, J., Collen, B., McRae, L., Holbrook, S., Amin, R., Ram, M., and Baillie, J. (2006) Living Planet Index. [http://www.panda.org/news_facts/publications/living_planet_report/ Living Planet Report] (ed. By J. Loh & S. Goldfinger), WWF, Gland, Switzerland. ([http://assets.panda.org/downloads/living_planet_report.pdf pdf])
* HALBICH, Marek, ed. a KOZINA, Václav, ed. (2012). Čítanka textů z ekologické antropologie: Amerika. Praha: Togga.
*Collen, B., McRae, L., Kothari, G., Mellor, R., Daniel, O., Greenwood, A., Amin, R., Holbrook, S. and Baillie, J. (2008) Living Planet Index. 2010 and beyond: rising to the biodiversity challenge (ed. By J. Loh), WWF, Gland, Switzerland. ([http://assets.panda.org/downloads/2010___beyond.pdf pdf])
* TRNKA, Radek, ed. a LORENCOVÁ, Radmila, ed. (2008). Antropoekologický přístup k problematice využívání ekosystémových zdrojů u vybraných mimoevropských společností. Praha: Zarzura.
*UNEP (2006) [http://www.biodiv.org/doc/meetings/cop/cop-08/official/cop-08-31-en.pdf Report on the eighth meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity] In: CBD, editor. pp. 374.
 


=== Další zdroje ===
=== Další zdroje ===


[http://anthropology.ua.edu/cultures/cultures.php?culture=Ecological%20Anthropology Podrobnější úvod do ekologické antropologie - v angličtině - na stránkách katedry antropologie na University of Alabama]
[http://wwf.panda.org/about_our_earth/all_publications/living_planet_report/living_planet_report_graphics/lpi_interactive/ Living planety index - interaktivní mapa]
 
[http://www.bipindicators.net/LinkClick.aspx?fileticket=opn1inGC1nM%3D&tabid=429 Living Planet Index Guidance for national and regional use]
 
[http://www.adra.cz/prvak/novinky/id/indikatory-rozvoje-a-trvale-udrzitelnosti Stručný přehled indikátorů rozvoje a trvalé udržitelnosti]
 
[http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004100005 Článek na Gnosi9.net: ''Spotřeba zdrojů roste, druhy vymírají, planeta trpí'']


[http://shell.cas.usf.edu/jea/ Journal of Ecological Anthropology]
[http://www.vesmir.cz/clanek/zijeme-v-dobe-sesteho-masoveho-vymirani Článek v časopise Vesmír: ''Žijeme v době šestého masového vymírání?'']


[http://www.aaanet.org/sections/ae/ Anthropology and Environment Society]
[http://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zprava-o-zive-planete-a-jeji-kritika Článek na ekolist.cz: ''Bedřich Moldan: Zpráva o živé planetě a její kritika'']

Verze z 5. 4. 2014, 18:55

Index živoucí planety (anglicky: Living Planet Index - LPI) je ukazatel vypovídající o biodiverzitě, který mapuje jak environmentální tak i sociální prostředí na Zemi.

Metodologie

Index je velmi náročný na data, která je obtížné získat, naproti tomu je poměrně jednoduchý, co se týče metodologie (struktury). V podstatě se jedná o agregaci (aritmetrický průměr) tří složek. Každé komponentě je tak dána stejná důležitost. Výsledný index se skládá se z těchto suindexů:

  • Suchozemského indexu živé planety (terrestrial living planet system)
  • Sladkovodního indexu živé planety (marine living planet system)
  • Mořského indexu živé planety (freshwater living planet system)

Index má pak značnou vypovídající hodnotu o snižující se [W:CZ biodiverzita|biodiverzitě]], tedy o zmenšujícím se přírodním kapitálu. Index se dělá Čtyřicet let, stejnou metodikou, metodika sleduje velké množství přírodnách druhů. 3 600 populací, 1300 obratlovců. 695 suchozemských druhů, 274 mořských a 344 sladkovodních druhů. Sbírají se data z celého světa. Suchozemský ukazuje 31% z roku 2003 oproti stavu z roku 1970. Mořský index ukazuje 27% poklas stavu z Sladkovodní 28% poklas stavu

Často používaný index. Publikace WWF. Stojí za to K tropické oblasti došlo k největšímu úbytku.


Ekologická stopa pokrývá podobné období, reprezentuje zátěž, kterou lidstvo klade na obnovitelné zdroje (má velkou relevanci pro LPI), je jasné, že trendy jsou naprosto kontabilní.


Odkazy

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Living Planety Index na anglické Wikipedii.

Reference


Literatura

  • Loh, J., Green, R.E., Ricketts, T., Lamoreux, J., Jenkins, M., Kapos, V., and Randers, J., 2005. The Living Planet Index: using species population time series to track trends in biodiversity. Phil. Trans. R. Soc. B. 360: 289–295.
  • Loh, J., Collen, B., McRae, L., Holbrook, S., Amin, R., Ram, M., and Baillie, J. (2006) Living Planet Index. Living Planet Report (ed. By J. Loh & S. Goldfinger), WWF, Gland, Switzerland. (pdf)
  • Collen, B., McRae, L., Kothari, G., Mellor, R., Daniel, O., Greenwood, A., Amin, R., Holbrook, S. and Baillie, J. (2008) Living Planet Index. 2010 and beyond: rising to the biodiversity challenge (ed. By J. Loh), WWF, Gland, Switzerland. (pdf)
  • UNEP (2006) Report on the eighth meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity In: CBD, editor. pp. 374.


Další zdroje

Living planety index - interaktivní mapa

Living Planet Index Guidance for national and regional use

Stručný přehled indikátorů rozvoje a trvalé udržitelnosti

Článek na Gnosi9.net: Spotřeba zdrojů roste, druhy vymírají, planeta trpí

Článek v časopise Vesmír: Žijeme v době šestého masového vymírání?

Článek na ekolist.cz: Bedřich Moldan: Zpráva o živé planetě a její kritika