Historie politiky udržitelného rozvoje: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
(Není zobrazeno 6 mezilehlých verzí od 4 dalších uživatelů.)
Řádek 10: Řádek 10:
  
 
=== Meze růstu ===
 
=== Meze růstu ===
Publikace vyšla v roce 1972 pod vedením D. Meadowsové. Diskutuje hlubších příčiny ohrožení prostředí a zaměřuje se na vztahy mezi hospodářským růstem, životní úrovní, chudobou a ochranou životního prostředí. Klíčové otázky sugestivně položil známý kolektiv autorů sdružených v Římském klubu.
+
Publikace [[w:cs:Meze růstu (kniha)|Meze růstu]] vyšla v roce 1972 pod vedením D. Meadowsové. Diskutuje hlubších příčiny ohrožení prostředí a zaměřuje se na vztahy mezi hospodářským růstem, životní úrovní, chudobou a ochranou životního prostředí. Klíčové otázky sugestivně položil známý kolektiv autorů sdružených v Římském klubu.
  
 
=== Překročení mezí ===
 
=== Překročení mezí ===
  
Autoři Mezí růstu po dvaceti letech (1992) znovu analyzovali situaci. Usoudili, že lidé mají od roku 1992 nějakých dalších dvacet let na to, aby nepříznivé globální trendy zvrátili. Pokud se to nepodaří, pak by podle této analýzy katastrofa přece jen přišla.
+
Autoři Mezí růstu po dvaceti letech (1992) znovu analyzovali situaci. Usoudili, že lidé mají od roku 1992 nějakých dalších dvacet let na to, aby nepříznivé globální trendy zvrátili. Pokud se to nepodaří, pak by podle této analýzy katastrofa přece jen přišla. Tyto poznatky byly vydány v publikaci [[wikipedia:en:Beyond the Limits|Překročení mezí]]
  
== Světové komise pro životní prostředí a rozvoj (World Commission on Environment and Development - WCED ==
+
== Naše společná budoucnost ==
Mezinárodní komise, vedená bývalou norskou ministerskou předsedkyní Gro Harlem Brundtland. Tako komise vydala jako závěr své práce v roce 1987 zprávu
+
- viz heslo [[Naše společná budoucnost]]
 
 
=== Naše společná budoucnost ===
 
Říká se jí také „zpráva Brundtlandové“. Její výsledek zní: Ekonomický rozvoj se v žádném případě nesmí zastavit, naděje je naopak v jeho urychlení. Je však třeba změnit jeho podobu: rozvoj se musí stát trvale udržitelným. Na podzim roku 1987 předložila komise Brundtlandové svou zprávu Naše společná budoucnost 42. zasedání Valného shromáždění OSN. V textu této zprávy se poprvé objevil výraz [[trvale udržitelný rozvoj|udržitelný rozvoj]].
 
  
 
== Agenda 21 ==
 
== Agenda 21 ==
 
+
- viz heslo [[Agenda 21]]
Nejrozsáhlejším a nejdůležitějším výsledkem konfernce [[UNCED]] je Agenda 21, akční plán o čtyřiceti kapitolách.
 
 
 
Strategický plán jak v globálním měřítku dosáhnout sladění hospodářského a civilizačního rozvoje na straně jedné a účinné ochrany přírodních zdrojů, životního prostředí a přírody na straně druhé – Agenda 21 - se stal po konferenci v Riu všeobecně uznávaným jako jedno ze základních vodítek pro další hospodářský růst a celkový civilizační pokrok: lidstvo musí dosáhnout udržitelnosti svého rozvoje (sustainability), jinak hrozí vážná nebezpečí spojená s rostoucím narušením globálních biosférických systémů.
 
 
 
*[http://www.env.cz/osv/edice.nsf/e26dd68a7c931e61c1256fbe0033a4ee/b56f757c1507c286c12570500034ba62?OpenDocument Český text Agendy 21]
 
  
 
== Odkazy ==
 
== Odkazy ==
Řádek 37: Řádek 29:
 
* [[Mezinárodní organizace]]
 
* [[Mezinárodní organizace]]
 
* [[Mezinárodní dohody k UR]]
 
* [[Mezinárodní dohody k UR]]
 +
 +
=== Externí odkazy ===
 +
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Agenda_21 Agenda 21 na české Wikipedii]
 +
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Agenda_21 Agenda 21 na anglické Wikipedii]
 +
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Club_of_rome Club of Rome na anglické Wikipedii]
  
 
[[Kategorie:Mezinárodní politika UR]]
 
[[Kategorie:Mezinárodní politika UR]]

Aktuální verze z 18. 1. 2018, 16:13

V historii politiky udržitelného rozvoje hrály významnou roli některé události:

Mlčící jaro[editovat | editovat zdroj]

Vážné potíže v životním prostředí se v mnoha zemích začaly projevovat na začátku šedesátých let. Už to nebyly jen izolované případy jednotlivých smogových epizod nebo znečištěných řek, ohrožena začala být sama základna života. Jednou z klíčových knih šedesátých let se stalo Mlčící jaro americké bioložky Rachel Carsonové z roku 1962, sugestivně rozvíjející vizi totální katastrofy, k níž by mohlo vést další neuvážené používání DDT. Ta kniha vzrušila veřejné mínění a má značnou zásluhu na tom, že se ochrana životního prostředí začala stávat hnutím.

Římský klub[editovat | editovat zdroj]

Římský klub byl založen v roce 1968 jako sdružení významných osobností z různých zemí, které se zabývají problematikou udržitelného rozvoje. Význemnou roli hrály publikace, vydané touto organizací. Nejznámějšími jsou:

Meze růstu[editovat | editovat zdroj]

Publikace Meze růstu vyšla v roce 1972 pod vedením D. Meadowsové. Diskutuje hlubších příčiny ohrožení prostředí a zaměřuje se na vztahy mezi hospodářským růstem, životní úrovní, chudobou a ochranou životního prostředí. Klíčové otázky sugestivně položil známý kolektiv autorů sdružených v Římském klubu.

Překročení mezí[editovat | editovat zdroj]

Autoři Mezí růstu po dvaceti letech (1992) znovu analyzovali situaci. Usoudili, že lidé mají od roku 1992 nějakých dalších dvacet let na to, aby nepříznivé globální trendy zvrátili. Pokud se to nepodaří, pak by podle této analýzy katastrofa přece jen přišla. Tyto poznatky byly vydány v publikaci Překročení mezí

Naše společná budoucnost[editovat | editovat zdroj]

- viz heslo Naše společná budoucnost

Agenda 21[editovat | editovat zdroj]

- viz heslo Agenda 21

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]