Ekologické myšlení: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
(Není zobrazeno 7 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Ekologické myšlení''' či také '''environmentálně šetrné myšlení''' (anlicky: ''ecological thinking'' či ''sustainable thinking'') je takový způsob myšlení, který bere důsledně v úvahu vzájemné vztahy mezi jednotlivými jevy a ději v [[w:cz: životní prostředí|životním prostředí]] (obzvláště mezi člověkem a jeho životním prostředím) - nikoliv však z hlediska krátkodobého prospěchu člověka, nýbrž z hlediska stability [[w:cz: ekosystém|ekosystémů]] a dlouhodobého vývoje těchto vztahů.<ref>MÁCHAL, Aleš. Malý ekologický a environmentální slovníček. 5. vyd. Brno: Rezekvítek, 2008. 56 s. ISBN 80-86626-08-3.</ref> Ekologické myšlení vede k domýšlení důsledků veškerých lidských zásahů do přírodního prostředí, k praktickému využívání ekologických poznatků a vztahů, jedná se o tzv. ''asociační myšlení'' (myšlení v souvislostech).
+
'''Ekologické myšlení''' či také '''environmentálně šetrné myšlení''' (anglicky: ''ecological thinking'' či ''sustainable thinking'') je takový způsob myšlení, který bere důsledně v úvahu vzájemné vztahy mezi jednotlivými jevy a ději v [[w:cs:životní prostředí|životním prostředí]] (obzvláště mezi člověkem a jeho životním prostředím), nikoliv však z hlediska krátkodobého prospěchu člověka, nýbrž z hlediska stability [[ekosystém|ekosystémů]] a dlouhodobého vývoje těchto vztahů.<ref>MÁCHAL, Aleš. Malý ekologický a environmentální slovníček. 5. vyd. Brno: Rezekvítek, 2008. 56 s. ISBN 80-86626-08-3.</ref> Ekologické myšlení vede k domýšlení důsledků veškerých lidských zásahů do přírodního prostředí, k praktickému využívání ekologických poznatků a vztahů, jedná se o tzv. ''asociační myšlení'' (myšlení v souvislostech).
  
Důležitým předpokladem pro ekologické vnímání sociokulturní reality je nejen kvalitní vzdělání [[environmentální vzdělání|environmentální]] ale i všeobecné (a jeho průběžné celoživotní rozšiřování), spojené se zájmem o okolní prostředí a jeho studiem. Klíčové je pak správné chápání časoprostorových souvislostí (dobrá znalost historie umožňuje správnou interpretaci současného stavu i vytváření scenářů budoucích možností vývoje). Příkladem nesprávného chápání vzájemné interakce mezi jednotlivými jevy je např. neohleduplná těžební činnost, neberoucí v potaz širší ekosystémové souvislosti (modelovou ukázkou nezodpovědného přístupu je nadměrné těžení fosfátů na ostrově Nauru, které zapříčinilo [[w:cz: Nauru|ekologické zdevastování ostrova]] a s spojené zhroucení nauruské ekonomiky. Naopak zodpovědná těžba dřeva, spolu s důkladnou obnovou a udržováním lesního ekosystému, je vhodnou demonstrací environmentálně šetrného myšlení, neboť zabraňuje erozi půdy, zachovává útočiště pro různé živočichy a poskytuje celou řadu dalších [[ekosystémové služby|ekosystémových služeb]]. Ekologický způsob myšlení je vhodné aplikovat nejen v dlouhodobých plánovacích procesech ale i v každodenním životě (ve vztazích k přírodnímu i sociálnímu prostředí).
+
Důležitým předpokladem pro ekologické vnímání sociokulturní reality je nejen kvalitní vzdělání [[environmentální vzdělání|environmentální]], ale i všeobecné (a jeho průběžné celoživotní rozšiřování), spojené se zájmem o okolní prostředí a jeho studiem. Klíčové je pak správné chápání časoprostorových souvislostí (dobrá znalost historie umožňuje správnou interpretaci současného stavu i vytváření scénářů budoucích možností vývoje). Příkladem nesprávného chápání vzájemné interakce mezi jednotlivými jevy je např. neohleduplná těžební činnost, jež nebere v potaz širší ekosystémové souvislosti (modelovou ukázkou nezodpovědného přístupu je nadměrné těžení fosfátů na ostrově Nauru, které zapříčinilo [[w:cs:Nauru|ekologické zdevastování ostrova]] a s ním spojené zhroucení nauruské ekonomiky). Naopak zodpovědná těžba dřeva, spolu s důkladnou obnovou a udržováním lesního ekosystému, je vhodnou demonstrací environmentálně šetrného myšlení, neboť zabraňuje erozi půdy, zachovává útočiště pro různé živočichy a poskytuje celou řadu dalších [[ekosystémové služby|ekosystémových služeb]]. Ekologický způsob myšlení je vhodné aplikovat nejen v dlouhodobých plánovacích procesech, ale i v každodenním životě (ve vztazích k přírodnímu i sociálnímu prostředí).
  
Ekologické myšlení - a s ním spojené jednání - je pak nezbytným předpokladem pro [[Udržitelný rozvoj|trvale udržitelný rozvoj]] společnosti a v praktické každodenní realitě nezbytnou součástí [[udržitelný způsob života|udržitelného a šťastného způsobu života]] pro ekologicky myslícího člověka i jeho okolí.
+
Ekologické myšlení a s ním spojené jednání je pak nezbytným předpokladem pro [[Udržitelný rozvoj|trvale udržitelný rozvoj]] společnosti a v praktické každodenní realitě nezbytnou součástí [[udržitelný způsob života|udržitelného a šťastného způsobu života]] pro ekologicky myslícího člověka i jeho okolí.
  
 
== Reference ==
 
== Reference ==
Řádek 10: Řádek 10:
 
== Použitá literatura ==
 
== Použitá literatura ==
 
MÁCHAL, Aleš. Malý ekologický a environmentální slovníček. 4. vyd. Brno: Rezekvítek, 2006.
 
MÁCHAL, Aleš. Malý ekologický a environmentální slovníček. 4. vyd. Brno: Rezekvítek, 2006.
 
 
== Literatura k dalšímu studiu problematiky ==
 
== Literatura k dalšímu studiu problematiky ==
 
* BĚLOHRADSKÝ, Václav. Myslet zeleň světa: rozhovor s Karlem Hvížďalou. 3. vyd. Praha: Mladá fronta, 1991. 111 s. ISBN 80-204-0239-X.
 
* BĚLOHRADSKÝ, Václav. Myslet zeleň světa: rozhovor s Karlem Hvížďalou. 3. vyd. Praha: Mladá fronta, 1991. 111 s. ISBN 80-204-0239-X.
Řádek 25: Řádek 24:
 
* [http://theses.cz/id/7ubtr8/Globalizace_full.pdf Cagaš, Marek. Globalizace a její dopady na ekologické myšlení. Olomouc: FF UP, 2012. Diplomová práce (PDF).]
 
* [http://theses.cz/id/7ubtr8/Globalizace_full.pdf Cagaš, Marek. Globalizace a její dopady na ekologické myšlení. Olomouc: FF UP, 2012. Diplomová práce (PDF).]
 
* [http://www.me-to-we.org/the_power_of_sustainable_thinking__how_to_create_a_positive_future_for_the_clima_107233.htm Anotace publikace (v angličtině): The Power of Sustainable Thinking: How to Create a Positive Future for the Climate, The Planet, Your Organization and Your Life]
 
* [http://www.me-to-we.org/the_power_of_sustainable_thinking__how_to_create_a_positive_future_for_the_clima_107233.htm Anotace publikace (v angličtině): The Power of Sustainable Thinking: How to Create a Positive Future for the Climate, The Planet, Your Organization and Your Life]
 +
 +
 +
{{licence cc|Petiška, Eduard, Jr}}
 +
{{MOSUR}}
 +
 +
[[Kategorie:Environmentální psychologie]]
 +
[[Kategorie:Vzdělávání]]

Aktuální verze z 11. 1. 2021, 12:14

Ekologické myšlení či také environmentálně šetrné myšlení (anglicky: ecological thinking či sustainable thinking) je takový způsob myšlení, který bere důsledně v úvahu vzájemné vztahy mezi jednotlivými jevy a ději v životním prostředí (obzvláště mezi člověkem a jeho životním prostředím), nikoliv však z hlediska krátkodobého prospěchu člověka, nýbrž z hlediska stability ekosystémů a dlouhodobého vývoje těchto vztahů.[1] Ekologické myšlení vede k domýšlení důsledků veškerých lidských zásahů do přírodního prostředí, k praktickému využívání ekologických poznatků a vztahů, jedná se o tzv. asociační myšlení (myšlení v souvislostech).

Důležitým předpokladem pro ekologické vnímání sociokulturní reality je nejen kvalitní vzdělání environmentální, ale i všeobecné (a jeho průběžné celoživotní rozšiřování), spojené se zájmem o okolní prostředí a jeho studiem. Klíčové je pak správné chápání časoprostorových souvislostí (dobrá znalost historie umožňuje správnou interpretaci současného stavu i vytváření scénářů budoucích možností vývoje). Příkladem nesprávného chápání vzájemné interakce mezi jednotlivými jevy je např. neohleduplná těžební činnost, jež nebere v potaz širší ekosystémové souvislosti (modelovou ukázkou nezodpovědného přístupu je nadměrné těžení fosfátů na ostrově Nauru, které zapříčinilo ekologické zdevastování ostrova a s ním spojené zhroucení nauruské ekonomiky). Naopak zodpovědná těžba dřeva, spolu s důkladnou obnovou a udržováním lesního ekosystému, je vhodnou demonstrací environmentálně šetrného myšlení, neboť zabraňuje erozi půdy, zachovává útočiště pro různé živočichy a poskytuje celou řadu dalších ekosystémových služeb. Ekologický způsob myšlení je vhodné aplikovat nejen v dlouhodobých plánovacích procesech, ale i v každodenním životě (ve vztazích k přírodnímu i sociálnímu prostředí).

Ekologické myšlení a s ním spojené jednání je pak nezbytným předpokladem pro trvale udržitelný rozvoj společnosti a v praktické každodenní realitě nezbytnou součástí udržitelného a šťastného způsobu života pro ekologicky myslícího člověka i jeho okolí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MÁCHAL, Aleš. Malý ekologický a environmentální slovníček. 5. vyd. Brno: Rezekvítek, 2008. 56 s. ISBN 80-86626-08-3.

Použitá literatura[editovat | editovat zdroj]

MÁCHAL, Aleš. Malý ekologický a environmentální slovníček. 4. vyd. Brno: Rezekvítek, 2006.

Literatura k dalšímu studiu problematiky[editovat | editovat zdroj]

  • BĚLOHRADSKÝ, Václav. Myslet zeleň světa: rozhovor s Karlem Hvížďalou. 3. vyd. Praha: Mladá fronta, 1991. 111 s. ISBN 80-204-0239-X.
  • ECKERSLEY, Robyn. Environmentalism and political theory: toward an ecocentric approach. 1st ed. London: UCL Press, 1992. xii, 274 s. ISBN 1-85728-020-2.
  • Ekologické myšlení a výchova v ČR a SRN: sborník příspěvků ke studiu problematiky = Ökologisches Bewußtsein und Erziehung in der ČR und in der BRD: Sammelband der Beiträge zum Studium der Ausgewählter Probleme. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Fakulta životního prostředí, 2002. 80 s. Studia oecologica; sv. 12. ISBN 80-7044-418-5.
  • MÁCHAL, Aleš. Malý ekologický a environmentální slovníček. 5. vyd. Brno: Rezekvítek, 2008. 56 s. ISBN 80-86626-08-3.
  • RŮŽIČKOVÁ, Dora, ed. Ekologické myšlení pro učitele. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2012. 108 s. Pedagogika v praxi. Sborníky. ISBN 978-80-244-3173-4.
  • BARTOŠ, Michal a BĚLOHRADSKÝ, Václav. Krajinou pochybností: [sborník úvah z Ekologických dnů Olomouc v letech 2005 a 2006]. 1. vyd. Nymburk: O.P.S., 2007. 295 s. ISBN 978-80-903773-4-9.
  • PAVLIČÍKOVÁ, Helena, ed. Výzvy dneška pro výchovu k občanství II.: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, environmentální výchova. České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta, 2006. 148 s. ISBN 80-7040-897-9.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Tato stránka vznikla za podpory projektu OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130 - Mezioborová síť udržitelného rozvoje

MOSUR.jpeg

<!dočasně deaktivováno> </noinclude> -->