Co citovat v anonymním zdroji: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 1: Řádek 1:
 
''Článek v přípravě - zatím není určen pro jakékoliv využívání.''
 
''Článek v přípravě - zatím není určen pro jakékoliv využívání.''
  
Tento článek odpovídá na otázku: ,,Co citovat v anonymním zdroji?", tedy ve zdroji, pod nímž není nikdo podepsán (např. autor či organizaci) a není tedy jasné, kde mají uvedená tvrzení původ (mohl je napsat jak nositel nobelovy ceny, tak student základní školy). Jednoduché pravidlo v anonymním zdroji, pod nímž není nikdo podepsaný, je potřeba citovat vše.
+
Tento článek diskutuje na otázku: ,,Co citovat v anonymním zdroji?", tedy ve zdroji, pod nímž není nikdo podepsán (např. autor či organizaci) a není tedy jasné, kde mají uvedená tvrzení původ (mohl je napsat jak nositel nobelovy ceny, tak student základní školy). Na rozdíl od otázky [[Co citovat a co ne?]], která se řeší v neanonymním zdroji (viz článek [[Co citovat v neanonymním zdroji]]) se u anonymního zdroje dá použít jednoduché pravidlo: Citovat by se mělo každé tvrzení a každý výrok, který není [[Společná znalost|společnou znalostí]] pro danou cílovou skupinu. Vzhledem k [[Důsledky rozpadu společné znalosti|rozpadu společné znalosti]] v rámci různých společenství může být proto nejlepší držet se zásady citovat úplně vše, co uvádíme (a pokud chceme používat vlastní úvahy, tak se raději pod článkem podepsat).  
  
Je potřeba citovat, že nebe je modré?
+
== Je potřeba citovat, že nebe je modré? ==
 
 
Pak doplnit treba z draftu odborneho clanku, proc je treba citovat vse.
 
 
 
Potřeba důrazně odlišit myšlenky ostatních od myšlenek vlastních (nevlastní by měly být ověřitelné zdrojem, vlastní se pak mohou citovat - úsudek někoho o něčem; v odborné debatě není ale ani tolik důležitý úsudek nositele nobelovy ceny (co si myslí o něčem na co nemá úzkou specializaci) jako jeho konkrétní výzkum, který něco dokázal.
 
  
 
== Zdroje k dalšímu studiu problematiky ==
 
== Zdroje k dalšímu studiu problematiky ==

Verze z 16. 11. 2018, 12:27

Článek v přípravě - zatím není určen pro jakékoliv využívání.

Tento článek diskutuje na otázku: ,,Co citovat v anonymním zdroji?", tedy ve zdroji, pod nímž není nikdo podepsán (např. autor či organizaci) a není tedy jasné, kde mají uvedená tvrzení původ (mohl je napsat jak nositel nobelovy ceny, tak student základní školy). Na rozdíl od otázky Co citovat a co ne?, která se řeší v neanonymním zdroji (viz článek Co citovat v neanonymním zdroji) se u anonymního zdroje dá použít jednoduché pravidlo: Citovat by se mělo každé tvrzení a každý výrok, který není společnou znalostí pro danou cílovou skupinu. Vzhledem k rozpadu společné znalosti v rámci různých společenství může být proto nejlepší držet se zásady citovat úplně vše, co uvádíme (a pokud chceme používat vlastní úvahy, tak se raději pod článkem podepsat).

Je potřeba citovat, že nebe je modré?

Zdroje k dalšímu studiu problematiky

(možno nainstalovat google translator do chromu a jeho pomocí anglické stránky přeložit).

Související články

Afiliace

Tento výstup vznikl na Univerzitě Karlově v rámci projektu Specifického vysokoškolského výzkumu 2018 – 260 471.

Reference