Alternativní zemědělství: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(vyjmutí ekologického zemědělství)
Řádek 1: Řádek 1:
 
{{upravit}}
 
{{upravit}}
  
== Druhy alternativních zemědělství ==
+
== Témata ==
organické
+
*[[organické zemědělství]]
 
+
*[[ekologické zemědělství]]
ekologické
 
...
 
 
 
== Ekologické zemědělství ==
 
Co to je
 
 
 
Ekologické zemědělství je taký způsob hospodaření, které se respektováním principů trvale udržitelného rozvoje snaží minimalizovat negativní dopady na životní prostředí. Klade důraz na zachování kvality půdy, ohleduplné zacházení se zvířaty, a užívání výlučně přirozených metod ochrany úrody před škůdci, plevely a nemocemi. Vylučuje tedy užití syntetických pesticidů či umělých hnojiv.
 
 
 
Principy
 
 
 
Produkt : [[Biopotravina]]
 
 
 
== Trvale udržitelné zemědělství ==
 
 
 
Permakultura
 
 
 
Příklady v ČR
 
  
 
== Ekovesničky ==
 
== Ekovesničky ==
Řádek 27: Řádek 10:
 
Mezinárodní komise pro ochranu Alp CIPRA například uvádí jako exemplární příklad dobré praxe slovinskou ekovesničku Čadrg. [http://www.cipra.org/alpknowhow/bestpractice/Cadrg/]
 
Mezinárodní komise pro ochranu Alp CIPRA například uvádí jako exemplární příklad dobré praxe slovinskou ekovesničku Čadrg. [http://www.cipra.org/alpknowhow/bestpractice/Cadrg/]
  
- stručně o poloze, povaze a historii ekovesničky : alpská vesnice na okraji pohoří Triglav, která se zaměřuje na ekologickou výrobu sýrů v rámci  4 propojených ekofarem. Navzdor odlehlosti se obyvatelé dokážou uživit tradičními aktivitami.  
+
* stručně o poloze, povaze a historii ekovesničky : alpská vesnice na okraji pohoří Triglav, která se zaměřuje na ekologickou výrobu sýrů v rámci  4 propojených ekofarem. Navzdor odlehlosti se obyvatelé dokážou uživit tradičními aktivitami.  
 
+
* o projektu : účastníci, aktivity, proces, finanční stránka
- o projektu : účastníci, aktivity, proces, finanční stránka
+
* výsledky a dopady  
 
 
- výsledky a dopady  
 
  
  

Verze z 11. 10. 2008, 20:02Témata

Ekovesničky

Ekovesničky jsou typickým příkladem dobré praxe v oblasti zemědělství, dodržují se v nich totiž principy trvale udržitelného rozvoje ve všech jeho rovinách – sociální, ekonomické, i ekologické. Za účelem jejich dosažení kombinují různé z výše zmíněných praktik alternativní zemědělské produkce.

Mezinárodní komise pro ochranu Alp CIPRA například uvádí jako exemplární příklad dobré praxe slovinskou ekovesničku Čadrg. [1]

  • stručně o poloze, povaze a historii ekovesničky : alpská vesnice na okraji pohoří Triglav, která se zaměřuje na ekologickou výrobu sýrů v rámci 4 propojených ekofarem. Navzdor odlehlosti se obyvatelé dokážou uživit tradičními aktivitami.
  • o projektu : účastníci, aktivity, proces, finanční stránka
  • výsledky a dopady


Zdroje

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

  • Článek o možnostech zabezpečení trvale udržitelného rozvoje zemědělství v Evropské unii. Použitelný pro stránky ohledně Aplikace principů TUR v politikách EU tj. např. pro "ekonomické nástroje", "ekologická daňová reforma", etc.
Tvrdoň, J.: Efektivnost dotačních politik a trvale udržitelný rozvoj zemědělství, ČZU. Dostupný z WWW: <http://www.agris.cz/etc/textforwarder.php?iType=2&iId=137342&PHPSESSID=d8>.
  • Článek o zjištěních tří nedávných studií provedených v Německu, USA a Skotsku, které ukázaly, že ekovesničky mají nejnižší ekologickou stopu.
Dostupný z WWW: <http://www.ekovesnicky.cz/view.php?cisloclanku=2008030005>.