Editace stránky Střešní fotovoltaická elektrárna

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
Střešní fotovoltaické elektrárna (FVE) má fotovoltaické panely umístěné na střeše objektu, typicky rodinného či bytového domu. Méně často obchodního centra či průmyslového objektu.
Střešní fotovoltaické elektrárna má fotovoltaické panely umístěné na střeše objektu, typicky rodinného či bytového domu. Méně často obchodního centra či průmyslového objektu.


==Proč chtít FVE==
== Financování ==
V Česku lze na stavbu FVE využít dotaci Nová zelená úsporám.


#Návratnost kolem 5 let
== Návrh ==
#Ušetříte až 3/4 nákladů na elektřinu a pokud ohříváte vodu plynem, tak i za plyn
Návrh začíná analýzou spotřeby a finančních možností investora.
#Zhodnocení investice kolem 10% ročně
#V případě výpadku elektřiny vás bude napájet slunce či baterie několik hodin či dokonce dní
#Bude se nám lépe dýchat<span> </span>:)


==Mýty o FVE==
Levnější systémy jsou jednofázové a bez baterií. Obvykle pokryjí pouze okolo 50% spotřeby běžné čtyřčlenné domácnosti. Jejich podíl mezi novými instalacemi rychle klesá.
===Mýtus: Panely je potřeba často čistit===
Skutečnost: čistí je déšť a vítr. Mají speciální vrstvu proti usazování prachu. Pouze na rovné střeše by mohlo dělat problém listí. Na rovné střeše je ale snadné je jednou za pár měsíců omést.


==Financování, aneb kde na to vzít==
Třífázové systémi s bateriemi jsou dražší, ale díky akumulaci nejen do vody, ale i do baterií domácnost získá zhruba 70% nezávislost.
V Česku lze na stavbu střešní FVE využít dotaci [https://novazelenausporam.cz/ Nová zelená úsporám]. Ta činí až 60 procent a až 205 000 Kč. Firmy často zobrazují obojí ceny - původní i s dotací. Dále je možnost získat FVE i zcela zdarma - firma, která vám to nainstaluje bude odebírat všechnu elektřinu a tím to zaplatíte (přidat odkaz).


==Druhy==
=== Studie osvitu ===
Levnější systémy jsou jednofázové a bez baterií. Obvykle pokryjí pouze okolo 50% spotřeby běžné čtyřčlenné domácnosti. Jejich podíl mezi novými instalacemi rychle klesá.
Dalším krokem je studie osvitu. Pro studii osvitu se využívá speciální software. Záleží, zda je střecha rovná, či šikmá. Je-li šikmá, jakou má orientaci (sever-jih, východ-západ, ...). Stíní přes den něco? Jak vysoko je obzor? Kolik hodin ročně zde svítí slunce a pod jakým úhlem?


Třífázové systémy se často dodávají s bateriemi. Jsou dražší, ale díky akumulaci nejen do vody, ale i do baterií, domácnost získá zhruba 70% nezávislost.
=== Výběr typu střídače ===
Asymetrický je v Česku díky měření po fázích výhodnější. Symetrický je levnější, ale moc se nevyplatí.


==Výběr instalační firmy==
== Žádost o připojení k distribuční soustavě ==
Je dobré si najít zkušenou firmu, která na trhu působí již několik let a která se specializuje na fotovoltaiku. Najděte si na ně recenze, zjistěte vytíženost (nyní většinou na několik měsíců dopředu nemají čas), porovnejte parametry (především výkon a kapacitu baterií) a samozřejmě cenu.


Největší instalační firmy (abecedně):
== Stavba ==
=== Upevnéní panelů na střechu ===
Kotvíme zásadně do krokví.


*[https://www.bce.cz/bce-fotovoltaicke-elektrarny/ BCE] - více než 1 000 instalací
=== Montáž střídače ===
*[https://www.cez.cz/firmy/cs/sluzby-a-projekty/fotovoltaika.html ČEZ]
*[https://www.eon.cz/domacnosti/sluzby/solar/ EON]
*[https://www.s-power.cz/fotovoltaicke-elektrarny/ S-Power] - více než 5 000 instalací
*[https://woltair.cz/fotovoltaika Woltair] - více než 1 000 instalací


==Související články==
=== Připojení baterií ===


*[[Střešní FVE z pohledu instalační firmy]]
=== Připojení k distribuční síti ===


==Odkazy==
== Dotace ==
[https://en.wikipedia.org/wiki/Rooftop_solar_power Enwiki]
[[Kategorie:Fotovoltaika]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)