Střešní fotovoltaická elektrárna

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Střešní fotovoltaické elektrárna (FVE) má fotovoltaické panely umístěné na střeše objektu, typicky rodinného či bytového domu. Méně často obchodního centra či průmyslového objektu.

Proč chtít FVE[editovat | editovat zdroj]

  1. Návratnost kolem 5 let
  2. Ušetříte až 3/4 nákladů na elektřinu a pokud ohříváte vodu plynem, tak i za plyn
  3. Zhodnocení investice kolem 10% ročně
  4. V případě výpadku elektřiny vás bude napájet slunce či baterie několik hodin či dokonce dní
  5. Bude se nám lépe dýchat :)

Mýty o FVE[editovat | editovat zdroj]

Mýtus: Panely je potřeba často čistit[editovat | editovat zdroj]

Skutečnost: čistí je déšť a vítr. Mají speciální vrstvu proti usazování prachu. Pouze na rovné střeše by mohlo dělat problém listí. Na rovné střeše je ale snadné je jednou za pár měsíců omést.

Financování, aneb kde na to vzít[editovat | editovat zdroj]

V Česku lze na stavbu střešní FVE využít dotaci Nová zelená úsporám. Ta činí až 60 procent a až 205 000 Kč. Firmy často zobrazují obojí ceny - původní i s dotací. Dále je možnost získat FVE i zcela zdarma - firma, která vám to nainstaluje bude odebírat všechnu elektřinu a tím to zaplatíte (přidat odkaz).

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Levnější systémy jsou jednofázové a bez baterií. Obvykle pokryjí pouze okolo 50% spotřeby běžné čtyřčlenné domácnosti. Jejich podíl mezi novými instalacemi rychle klesá.

Třífázové systémy se často dodávají s bateriemi. Jsou dražší, ale díky akumulaci nejen do vody, ale i do baterií, domácnost získá zhruba 70% nezávislost.

Výběr instalační firmy[editovat | editovat zdroj]

Je dobré si najít zkušenou firmu, která na trhu působí již několik let a která se specializuje na fotovoltaiku. Najděte si na ně recenze, zjistěte vytíženost (nyní většinou na několik měsíců dopředu nemají čas), porovnejte parametry (především výkon a kapacitu baterií) a samozřejmě cenu.

Největší instalační firmy (abecedně):

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Enwiki