Editace stránky Index živé planety

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
'''Index živé planety''' (''anglicky: Living Planet Index - LPI'') je ukazatel vypovídající o [[biodiverzita|biodiverzitě]], který mapuje jak environmentální, tak i sociální prostředí na Zemi.  
'''Index živoucí planety''' (''anglicky: Living Planety Index - LPI'') je jednoduchý ukazatel vypovídající o biodiverzitě, který mapuje jak environmentální tak i sociální prostředí.  


==Metodologie==
== Metodologie ==


Index je velmi náročný na data, která je obtížné získat, oproti tomu je poměrně jednoduchý, co se týče metodologie (struktury). V podstatě se jedná o agregaci (aritmetický průměr) tří složek. Každé komponentě je tak dána stejná důležitost. Výsledný index se skládá se z těchto indexů:  
Index je velmi náročný na data, ale jednoduchý, co se týče metodologie. V podstatě se jedná o agregaci (aritmetrický průměr) tří složek. Každé komponentě je tak dána stejná důležitost. Skládá se z těchto suindexů: Suchozemský, Sladkovodní, Mořský.


*Suchozemského indexu živé planety (''terrestrial living planet system'')
lineární je lineární. Aritmtrický průměr tří složek. Třem komponentám se dává stejná důležitost.


*Sladkovodního indexu živé planety (''freshwater living planet system'')


*Mořského indexu živé planety (''marine'' ''living planet system'')
Ukazatel o biodiverzitě. Linky


Index má pak značnou vypovídající hodnotu o snižující se biologické rozmanitosti, tedy o zmenšujícím se ''přírodním kapitálu''. Zpracovává se již čtyřicet let, a to stejnou metodikou, která sleduje velké množství přírodních druhů. Ukazatel mapuje 3 600 populací, 1300 obratlovců, 695 suchozemských druhů, 274 mořských a 344 sladkovodních druhů (přičemž se sbírají data z celého světa).<ref>http://eumon.ckff.si/biomat/0.1.8.php</ref>  Výsledky z roku 2003 jsou pak ve srovnání s rokem 1970 značně znepokojivé. Suchozemský index vykazuje pokles o 31%, mořský o 27% a sladkovodní o 28%, k zdaleka největšímu úbytku přitom došlo v tropické oblasti, kde je biologická rozmanitost největší (což je alarmující vzhledem ke skutečnosti, že pokles rozmanitosti známých druhů byl zcela jistě doprovázen i masivním úbytkem druhů ještě neobjevených). Úbytek biodiverzity je pak přímo úměrný narůstajícímu zatěžování ekosystémů - [[ekologická stopa|ekologické stopě]]. Problémy se zmenšováním biodiverzity - a pokusy o její řešení - se zabývá [[Úmluva o biologické rozmanitosti|úmluva o biologické rozmanitosti]]
Často používaný index. Publikace WWF. Stojí za to
(''Convention on Biological Diversity - CBD'') a předpokládá se, že bude i jedním z hlavních témat na kongresu v australském Sydney zaměřeném na [[Rozvojová agenda po roce 2015|Rozvojovou agendu po roce 2015]].


==Odkazy==
Není jednoduché ho sestavit.
{{wikipedia en|Living Planet Index}}
 
===Reference===
Struktura je poměrně jednoduchá. Tři subindexy, které dohromady dávají celkový index. Agregací tří dílčích subsystémů se dostane výsledný index.
<references />
Suchozemský
Sladkovodní
Mořský
Index se snaží vypovídat o biodiverzitě, o tom, jestli se přírodní kapitál nezmenšuje. Index se dělá Čtyřicet let, stejnou metodikou, metodika sleduje velké množství přírodnách druhů. 3 600 populací, 1300 obratlovců. 695 suchozemských druhů, 274 mořských a 344 sladkovodních druhů. Sbírají se data z celého světa.
Suchozemský ukazuje 31% z roku 2003 oproti stavu z roku 1970.
Mořský index ukazuje 27% poklas stavu z
Sladkovodní 28% poklas stavu
 
Ekologická stopa pokrývá podobné období, reprezentuje zátěž, kterou lidstvo klade na obnovitelné zdroje ( má velkou relevanci pro LPI), je jasné, že trendy jsou naprosto kontabilní.
 
K tropické oblasti došlo k největšímu úbytku.


===Literatura k dalšímu studiu===


*Loh, J., Green, R.E., Ricketts, T., Lamoreux, J., Jenkins, M., Kapos, V., and Randers, J., 2005. [http://www.journals.royalsoc.ac.uk/content/w7vhc82hykd03gly/fulltext.pdf The Living Planet Index]: using species population time series to track trends in biodiversity. Phil. Trans. R. Soc. B. 360: 289–295.
== Odkazy ==
*Loh, J., Collen, B., McRae, L., Holbrook, S., Amin, R., Ram, M., and Baillie, J. (2006) Living Planet Index. [http://www.panda.org/news_facts/publications/living_planet_report/ Living Planet Report] (ed. By J. Loh & S. Goldfinger), WWF, Gland, Switzerland. ([http://assets.panda.org/downloads/living_planet_report.pdf pdf])
{{wikipedia en|Living Planety Index}}
*Collen, B., McRae, L., Kothari, G., Mellor, R., Daniel, O., Greenwood, A., Amin, R., Holbrook, S. and Baillie, J. (2008) Living Planet Index. 2010 and beyond: rising to the biodiversity challenge (ed. By J. Loh), WWF, Gland, Switzerland. ([http://assets.panda.org/downloads/2010___beyond.pdf pdf])
=== Reference ===
*UNEP (2006) [http://www.biodiv.org/doc/meetings/cop/cop-08/official/cop-08-31-en.pdf Report on the eighth meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity] In: CBD, editor. pp.&nbsp;374.
<references />


=== Literatura ===
* BENNETT, John William. (1976). The ecological transition: cultural anthropology and human adaptation. New York: Pergamon Press.
* BOUKAL, Tomáš. (2012) Ekologická antropologie: kapitoly z dějin oboru. Pardubice: Univerzita Pardubice.
* HALBICH, Marek, ed. a KOZINA, Václav, ed. (2012). Čítanka textů z ekologické antropologie: Amerika. Praha: Togga.
* TRNKA, Radek, ed. a LORENCOVÁ, Radmila, ed. (2008). Antropoekologický přístup k problematice využívání ekosystémových zdrojů u vybraných mimoevropských společností. Praha: Zarzura.


===Externí zdroje===
=== Další zdroje ===


*[http://wwf.panda.org/about_our_earth/all_publications/living_planet_report/living_planet_report_graphics/lpi_interactive/ Living planety index - interaktivní mapa]
[http://anthropology.ua.edu/cultures/cultures.php?culture=Ecological%20Anthropology Podrobnější úvod do ekologické antropologie - v angličtině - na stránkách katedry antropologie na University of Alabama]
*[http://wwf.panda.org/about_our_earth/all_publications/living_planet_report/living_planet_report_timeline/ Living planet report]
*[http://www.bipindicators.net/LinkClick.aspx?fileticket=opn1inGC1nM%3D&tabid=429 Living Planet Index Guidance for national and regional use]
*[http://www.adra.cz/prvak/novinky/id/indikatory-rozvoje-a-trvale-udrzitelnosti Stručný přehled indikátorů rozvoje a trvalé udržitelnosti]
*[http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004100005 Článek na Gnosi9.net: ''Spotřeba zdrojů roste, druhy vymírají, planeta trpí'']
*[http://www.vesmir.cz/clanek/zijeme-v-dobe-sesteho-masoveho-vymirani Článek v časopise Vesmír: ''Žijeme v době šestého masového vymírání?'']
*[http://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zprava-o-zive-planete-a-jeji-kritika Článek na ekolist.cz: ''Bedřich Moldan: Zpráva o živé planetě a její kritika'']


[http://shell.cas.usf.edu/jea/ Journal of Ecological Anthropology]


{{licence cc|Petiška, Eduard, Jr}}
[http://www.aaanet.org/sections/ae/ Anthropology and Environment Society]
{{MOSUR}}
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Tato stránka je zařazena v jedné skryté kategorii: