Zóny bez aut

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Města (respektive části měst) projektované pro život zcela bez aut představují nový fenomén, zatím pouze málo známý a málo rozšířený. Zajímavý příklad dává tzv. Autofreie Mustersiedlung (vzorové osídlení bez aut) ve Vídni (adresa bytových domů bez aut je Nordmanngasse 25 – 27, Vídeň). Jedna z hlavních podmínek pro život v takovémto místě je zavázat se k tomu, že obyvatel nebude vlastnit automobil. Výstavba tohoto vzorového osídlení byla ukončena v prosinci 1999.

Místo 250 parkovacích míst, jak je ukotveno v rakouském zákoně (jedno parkovací místo na obytnou jednotku), jich bylo v této vzorové výstavbě postaveno pouze 20. Slouží jako parkovací místa pro sdílené automobily (car-sharing) a na parkování jízdních kol. Cílem bylo vybudovat obytný komplex zcela bez automobilů. Tento vzorový projekt zahrnuje 250 bytů/jednotek. Zachování kvalitní mobility pro obyvatele těchto bytů zajišťuje kvalitní veřejná doprava (poblíž dopravního uzlu veřejné dopravy Floridsdorf) a vybavení pro car-sharing (3 sdílená auta ve vlastní garáži).

Finanční úspory, kterých bylo dosaženo díky nebudování parkovacích garáží, byly využity na společné vybavení (jako je prodejna a opravna jízdních kol, sauna, společné místnosti, veřejná prádelna, solární ohřev vody, zelené plochy a další) tak, aby se zvýšila kvalita života rezidentů.

Auta z car-sharingu zajišťují pouze 5 % všech cest, které rezidenti vykonají. 9 z 10 domácností tak žijí prakticky zcela bez auta. Mezi obyvateli této části bez aut panuje velmi aktivní společenský život a řada místních iniciativ.

Další bydlení bez aut najdeme ve velké řadě měst, mimo jiné v

Obrázek: Bydlení bez aut, Freiburg (Breisgau)[1]

Zdroje a poznámky[editovat | editovat zdroj]