Vytváření OER MWS: Technické parametry prostředí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

MediaWiki software poskytuje při vytváření Otevřených vzdělávacích zdrojů bohatou sadu základních funkcí a mechanismus připojování rozšíření k zajištění dalších funkcí:[1]

Internacionalizace a lokalizace[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k silnému důrazu na mnohojazyčnost v projektech Wikimedia se vývojářům věnovala internacionalizace a lokalizace významná pozornost. Uživatelské rozhraní bylo zcela nebo částečně přeloženo do více než 300 jazyků na translatewiki.net a může být dále upraveno správci stránek (celé rozhraní lze upravovat prostřednictvím wiki)

Instalace a konfigurace[editovat | editovat zdroj]

Instalace MediaWiki vyžaduje, aby uživatel měl administrátorská oprávnění na serveru provozujícím PHP i kompatibilní typ SQL databáze. Někteří uživatelé považují nastavení virtuálního hostitele za užitečné, pokud většina webu běží pod rámcem (například Zope nebo Ruby on Rails), který je do značné míry nekompatibilní s MediaWiki. Cloud hosting může eliminovat potřebu nasazení nového serveru.

Označení[editovat | editovat zdroj]

Jedním z prvních rozdílů mezi MediaWiki (a jeho předchůdcem, UseModWiki ) a dalšími wiki enginy bylo použití „bezplatných odkazů“ namísto CamelCase. V době kdy byl vytvořen MediaWiki, bylo typické, že wiki vyžadovaly text jako „WorldWideWeb“, aby vytvořily odkaz na stránku o World Wide Web; odkazy v MediaWiki jsou naopak vytvářeny okolními slovy s dvojitými hranatými závorkami a jakékoli mezery mezi nimi zůstávají neporušené, např. [[World Wide Web]]. Tato změna byla logická pro účely vytvoření encyklopedie, kde je důležitá přesnost názvů.

Úpravy rozhraní[editovat | editovat zdroj]

Aby se usnadnila editace dlouhých stránek, MediaWiki umožňuje editaci podsekce stránky (podle jejího záhlaví). Registrovaný uživatel může také označit, zda je úprava drobná. Oprava pravopisu, gramatiky nebo interpunkce je příkladem drobných úprav, zatímco přidání odstavců nového textu je příkladem úprav větších, které by již neměly být evidovány pod označením drobná úprava.

V případě, že jeden uživatel upravuje a druhý uživatel uloží úpravy do stejné části stránky a první uživatel se pokusí stránku uložit, dojde ke konfliktu úprav . Druhý uživatel má potom možnost sloučit svůj obsah do stránky, jak nyní existuje po uložení stránky prvního uživatele.

Uživatelské rozhraní MediaWiki bylo lokalizováno v mnoha různých jazycích. Lze také nastavit jazyk pro samotný obsah wiki, který se odešle v záhlaví HTTP „Content-Language“ a v atributu HTML „lang“ .

Rozhraní pro programování aplikací[editovat | editovat zdroj]

MediaWiki má rozšiřitelné webové rozhraní API ( rozhraní pro programování aplikací ), které poskytuje přímý přístup na vysoké úrovni k datům obsaženým v databázích MediaWiki. Klientské programy se mohou pomocí rozhraní API přihlásit, získat data a odeslat změny. Rozhraní API podporuje tenké webové klienty JavaScriptu a aplikace koncových uživatelů (například nástroje pro boj proti vandalům). K rozhraní API lze přistupovat z backendu jiného webového serveru.

Bohatý obsah[editovat | editovat zdroj]

MediaWiki podporuje bohatý obsah generovaný specializovanou syntaxí. Například software je dodáván s volitelnou podporou pro vykreslování matematických vzorců pomocí LaTeXu a speciálního analyzátoru napsaného v OCaml. Podobná funkčnost pro další obsah, od grafických časových os přes matematické vykreslování a hudební skóre po egyptské hieroglyfy, je k dispozici prostřednictvím rozšíření.

Sledování úprav[editovat | editovat zdroj]

Mezi funkce MediaWiki, které pomáhají při sledování úprav, je funkce Poslední změny, která poskytuje seznam posledních úprav wiki. Tento seznam obsahuje základní informace o těchto úpravách, jako je uživatel úprav, shrnutí úprav, upravovaná stránka, jakož i všechny značky (např. „Možný odkaz na malware“) přidané přizpůsobitelnými filtry hlásící zneužití a dalšími rozšířeními které pomáhají v boji proti neužitečným úpravám.

Navigace[editovat | editovat zdroj]

Navigace přes wiki probíhá převážně prostřednictvím interních wikilinků. Wikilinky MediaWiki implementují detekci existence stránky, ve které je odkaz modrý, pokud cílová stránka existuje na místní wiki, a červený, pokud tomu tak není. Pokud uživatel klikne na červený odkaz, zobrazí se výzva k vytvoření článku s tímto názvem. Díky detekci existence stránky je pro uživatele praktické vytvářet „wikifikované“ články - to znamená články obsahující odkazy na jiné relevantní předměty - aniž by tyto ostatní články ještě existovaly.

Organizace obsahu[editovat | editovat zdroj]

Karty a související stránky

Karty stránek se zobrazují v horní části stránek. Tyto karty umožňují uživatelům provádět akce nebo prohlížet stránky, které se vztahují k aktuální stránce. Dostupné výchozí akce zahrnují prohlížení, úpravy a diskuzi o aktuální stránce.

Jmenné prostory

Zde se přesměruje „Diskusní stránka“. Diskusní stránky na Wikipedii naleznete v Nápovědě: Diskuse. MediaWiki poskytuje mnoho funkcí nad rámec hypertextových odkazů pro strukturování obsahu. Jednou z prvních takových funkcí jsou jmenné prostory. Jedním z prvních problémů Wikipedie bylo oddělení encyklopedického obsahu od stránek týkajících se údržby a komunální diskuse, jakož i osobních stránek o editorech encyklopedie. Jmenné prostory jsou předpony před názvem stránky (například „ User:“ nebo „ Talk:“), které slouží jako popisovače pro účel stránky a umožňují, aby pod stejným názvem existovalo více stránek s různými funkcemi.

Označení kategorií

Uživatelé mohou vytvářet nové kategorie a přidávat stránky a soubory do těchto kategorií přidáním jedné nebo více značek kategorií do textu obsahu. Přidání těchto označení vytvoří odkazy ve spodní části stránky, které čtenáře přivedou na seznam všech stránek v této kategorii, což usnadňuje procházení souvisejících článků.

Skupiny a omezení přístupu

MediaWiki nabízí flexibilitu při vytváření a definování skupin uživatelů. Například by bylo možné vytvořit libovolnou skupinu „ninja“, která může blokovat uživatele a mazat stránky a jejichž úpravy jsou ve výchozím nastavení skryté v protokolu posledních změn. Je také možné nastavit skupinu „automaticky potvrzených“ uživatelů, z nichž se jeden stane členem po provedení určitého počtu úprav a čekání na určitý počet dní.

Instalace[editovat | editovat zdroj]

Instalační příručka je k dispozici na této adrese: https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Installation_guide/cs

Reference[editovat | editovat zdroj]


Logo TACR.pngTato stránka vznikla, či byla výrazně rozšířena v rámci projektu "Zajištění kvality otevřených vzdělávacích zdrojů: jak správně vytvářet a využívat volně dostupné studijní materiály“, podpořeného v letech 2019–2021 Technologickou agenturou České republiky. Podrobnosti o projektu.