Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 140 bajtů ,  19. 11. 2019, 10:14
smazáno "Dámy a pánové dnes a tady vidíte že Wikipedie je lhář lidi ji můžou opravit a napsat do ní úplnou blbost naschledanou."
Dámy a pánové dnes a tady vidíte že Wikipedie je lhář lidi ji můžou opravit a napsat do ní úplnou blbost naschledanou. == Voda na Zemi ==
Celkem 70,8 % povrchu pokrývají oceány. Hmotnost [[voda|vody]] v nich se odhaduje na 1,369 . 10<sup>19</sup> kg. Hmotnost ledovců se odhaduje na 2,3 . 10<sup>19</sup> kg, sladké vody na 5.10<sup>17</sup> kg. Koloběhem vody v přírodě dochází k rozpouštění minerálů. Jejich koncentrace se pak pohybuje v rozmezí 10 mg až 100 g/l.
Voda samozřejmě výrazně působí i na samotný pevný povrch svými erozními vlivy. Rozrušuje horniny, vymývá chemické sloučeniny ve vodě rozpustné. Vodní toky odnášejí do moří nesmírné množství pevné složky půdy, úlomků hornin apod. Voda má velmi podstatný vliv na utváření povrchu naší planety.
== Zemská atmosféra ==
Důležitým faktorem pro Zemi je i atmosféra, na jejíž složení má vliv celá řada dějů: sopečná činnost, tj. odplyňování nitra planety, vymývání oxidu uhličitého z atmosféry a především existence zelených (fotosyntetizujících) rostlin. Fotosyntetizující rostliny rozkládají ve svých tělech oxid uhličitý na uhlík, který potřebují na stavbu svých těl, a kyslík uvolňují do atmosféry.
Viditelné světlo ze Slunce prochází atmosférou a ohřívá zemský povrch. Částečně je však znovu vyzářeno z povrchu ve formě záření o delších vlnových délkách(infračervené světlo), které však neproniká atmosférou tak snadno a zůstává zachyceno na spodní části atmosféry. Hlavní plyny, kterým se říká skleníkové, totiž oxid uhličitý, methan a vodní pára, toto záření pohlcují a znovu je vyzáří zpět k zemskému povrchu, čímž se teplota planety udržuje stále přibližně o 30 stupňů Celsia teplejší, než jak by tomu bylo bez atmosféry. Tento vliv je většinou prospěšný, protože udržuje teplotu v mezích, v které může existovat život.
== Život na Zemi ==
Všechen život na Zemi , nejen život lidský, je omezen na tloušťku nějakých 20 km. V této tenké slupce je však život velmi hojný a rozmanitý. [[Organismus|Organismy]] se vyskytují v atmosféře do výšek okolo 8 km, hojně pak na zemském povrchu a konečně v jeskyních a oceánech do hloubky 11 km pod hladinou.
== Odkazy ===== Související články === 
*[[Země]]
*[[Koloběhy]]
[[Kategorie:Země]]
Anonymní uživatel

Navigační menu