Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
refy
}}</ref>), ovšem náhrady za ně jsou často opět PFC nedostatečně prozkoumané z hlediska jejich dopadů na lidské zdraví. Je tedy lepší se těmto látkám zcela vyhnout. Setkat se s nimi můžeme například v papírových obalech na [[w:cs:pizza|pizzu]] či [[w:cs:Popcorn|popcorn]], ale také při povrchové úpravě textilu anebo v [[w:cs:Hasicí přístroj|hasicích přístrojích]]. Některá z jejich použití dosud zakázána nejsou, i přesto, že tyto látky se ukázaly jako velice stabilní a akumulující se v živočiších, především v rybách. Jsou podezřelé z celé škály negativních dopadů na zdraví včetně poškození plodu či podílu na vyvolání rakoviny. K problematickým použitím těchto látek patří mimo jiné teflonové nádobí, kde se perfluoroktanová kyselina ([[w:en:Perfluorooctanoic acid|PFOA]]) používá k přilnutí vrstvy teflonu (polytetrafluorethylenu) k podkladu. Za vysokých teplot anebo při poškození se z něj může nebezpečná látka uvolňovat a kontaminovat potraviny připravované v tomto nádobí.
Tyto znečišťující látky byly nalezeny v odlehlých horských jezerech a sněhu, byly objeveny v játrech ledních medvědů v Arktidě a dokonce i v lidské krvi.<refname=":0">{{Citace elektronického periodika
| titul = Co jsou perfluorované látky a jak jsou nebezpečné? – ekoporadna.cz - Wiki
| url = http://wiki.ekoporadna.cz/index.php?title=Co_jsou_perfluorovan%C3%A9_l%C3%A1tky_a_jak_jsou_nebezpe%C4%8Dn%C3%A9?
| periodikum = wiki.ekoporadna.cz
| datum přístupu = 2019-05-03
}}</ref>
 
Tyto znečišťující látky byly nalezeny v odlehlých horských jezerech a sněhu, byly objeveny v játrech ledních medvědů v Arktidě a dokonce i v lidské krvi.<ref>{{Citace elektronického periodika
| titul = Premiumsports - Web pro všechny milovníky sportu
| url = https://www.premiumsports.cz/
| periodikum = Premiumsports
| datum přístupu = 2019-05-03
| jazyk = cs-CZ
}}</ref>
Čas rozpadu PFOA v našem těle, nebo doba, kterou potrvá, aby se vyloučila polovina dávky, se odhaduje na více než 4 roky. Čas rozpadu PFOS jako takového se odhaduje na více než 8 let.
PFC mohou do životního prostředí unikat např. při vypouštění průmyslových a městských odpadních vod, nebo být uvolňovány z ošetřených výrobků. Do městských čistíren odpadních vod se dostávají z našich domácností, když například pereme oděvy impregnované těmito látkami anebo myjeme jimi ošetřené nádobí. Použití PFOS ve spotřebitelských produktech nad určenou míru je v Evropě zakázáno a PFOS a jeho soli jsou na seznamu perzistentních organických polutantů Stockholmské úmluvy (.<nowiki>httpref name=":0" //wiki.ekoporadna.cz</nowiki>)
I kdyby výroba dnes skončila, znečištění PFC by zůstalo v životním prostředí po mnoho dalších let.<refname=":1">{{Citace elektronického periodika
| titul = Tell outdoor brands to detox!
| url = http://detox-outdoor.org/en/
==Existují nějaká zdravotní rizika u látek PFC?==
Není známo, že by látky PFC procházely přímo do kůže a neexistují žádné důkazy o přímých zdravotních rizicích při nošení oděvů obsahujících PFC. Chemikálie jsou uvolňovány do životního prostředí během výroby textilu, stejně jako při jejich praní a likvidaci. PFC mohou vstupovat do našeho těla, když dýcháme znečištěný vzduch nebo když přijímáme potravu, pijeme vodu nebo vystavujeme domácímu prachu obsahujícímu PFC. (<nowiki>httpref name=":1" //detox-outdoor.org/en/</nowiki>)
==Dobře ... co s tím mohu udělat?==
Některé značky, jako například '''VAUDE, Páramo, Rotauf nebo český Progress''' se zavázaly k Detoxu, což ukazuje, že je možné vyrábět venkovní vybavení bez PFC.
Velké značky, jako: '''The North Face, Mammut, Haglofs, Norrona, Salewa, Black Yak''' a '''Jack Wolfskin''' začínají akceptovat, že PFC jsou velkým problémem. Slíbili, že do roku 2020 budou eliminovat PFC. Nicméně stále tyto látky některé značky skrývají v určitých produktech, jako jsou membrány, batohy a boty - zatímco jiné nejsou v procesu eliminace dostatečně transparentní. (<nowiki>httpsref name=":2" //www.premiumsports.cz</nowiki>)
==Možné alternativy==
Jedná se o viskózová vlákna vyráběná z bambusové dřeviny. Vlákna mají příjemnější omak než bavlna. Oproti bavlně jsou vlákna odolnější proti množení bakterií, a to o 60%. To je způsobeno obsahem látky zvané „KUN“.
Výrobky z těchto vláken jsou velice příjemné na užívání, zaručují optimální tepelnou rovnováhu těla, přirozeně osychají a zajišťují dlouhotrvající svěží pocit při nošení.<refname=":2">{{Citace elektronického periodika
| titul = Premiumsports - Web pro všechny milovníky sportu
| url = https://www.premiumsports.cz/
}}</ref>
'''PROLEN Siltex''' je speciální polypropylenové vlákno modifikované antibakteriálním aditivem na bázi biogenních iontů stříbra, které neškodí tělu ani životnímu prostředí. Ionty stříbra brání růstu bakterií a plísní, redukují nepříjemné pachy a udržují biologickou rovnováhu pokožky během vrcholových nebo rekreačních sportovních aktivit. Jelikož je aditivum aplikováno do hmoty vlákna a ne pouze na jeho povrch, nemigruje z materiálu do pokožky a permanentně v materiálu zůstává i po několika vyprání.<refname=":3">{{Citace elektronického periodika
| titul = PROGRESS sportswear, s.r.o. - {{!}} PROGRESS sportswear, Ltd.
| url = https://www.progress-cz.cz/Text/Detail/X_012#bambus
}}</ref>
'''CORDURA''' poskytuje vysokou a trvalou ochranu pro různé využití, jako jsou batohy, zavazadla, obuv a technické funkční oblečení. Výrobky tohoto materiálu se vyznačují zvýšenou odolností proti roztržení a oděru a dlouhotrvající životností. Vlákna použita pro výrobu tkaniny jsou té nejvyšší kvality. (<nowiki>httpsref name=":3" //www.progress-cz.cz</nowiki>)
'''TENCEL''' je viskózové vlákno rostlinného původu, získané ze surového dřeva. Produkce samotného vlákna je extrémně šetrná k přírodě, díky speciálnímu cyklickému systému výroby. Látky z tohoto materiálu absorbují více než bavlna, jsou jemnější než hedvábí a chladivější než len. Vlákna zcela přirozeně absorbují vlhkost a pak jí uvolňují směrem ven. Díky hladké konstrukci vlákna je úplet obzvláště jemný a příjemný při styku s pokožkou. Bakterie nemají šanci. Perfektní systém odvodu vlhkosti těchto buněčných vláken zabraňuje růstu bakterií. (<nowiki>httpsref name=":3" //www.progress-cz.cz</nowiki>)
'''COCARBER''' je špičkové viskózové vlákno obohaceno o karbonizovaná kávová zrna.  Nekompromisně absorbuje a neutralizuje jakýkoli zápach a má mimořádné antibakteriální vlastnosti. Dokáže odrážet teplo zpět k povrchu těla a zajišťuje ochranu proti UV záření. Vlákno je vyrobeno z recyklovaných zbytků kávy - samotná výroba vlákna je šetrná k životnímu prostředí.<ref>{{Citace elektronického periodika

Navigační menu