Nápověda:Praktické rady a doporučení: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
 
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__
__NOTOC__


Enviwiki má dva editační režimy, režim Visuálního editoru (ouško "Editovat" vpravo nahoře na stránce) a režim Editoru kódu (ouško "Editovat zdroj" vpravo nahoře na stránce. Pro vaši práci doporučujeme '''používat pouze Visuální editor,''' jehož obsluha je uživatelsky daleko jednodušší, v podstatě funguje obdobně jako jiný textový editor.
Enviwiki má dva editační režimy, režim Visuálního editoru (ouško "Editovat" vpravo nahoře na stránce) a režim Editoru kódu (ouško "Editovat zdroj" vpravo nahoře na stránce). Pro vaši práci doporučujeme '''používat pouze Visuální editor,''' jehož obsluha je uživatelsky daleko jednodušší, v podstatě funguje obdobně jako jiný textový editor.


==Obsah a formátování stránky==
==Obsah a formátování stránky==
Řádek 12: Řádek 12:


==Obrázky==
==Obrázky==
Pomocí nástroje "Média" v nabídce "Vložit" lze nahrát do článku obrázek či fotografii. Je však třeba dbát autorských práv a buď vkládat obrázek vlastní, nebo obrázek, k němuž máte souhlas autora, že může být publikován pod licencí CC-SA a musíte uvést autora.
Pomocí nástroje ''Vložit > Média'' lze nahrát do článku obrázek či fotografii. Je však třeba dbát autorských práv a buď vkládat obrázek vlastní, nebo obrázek, k němuž máte souhlas autora, že může být publikován pod licencí CC-SA a musíte uvést autora.


Pro vaši práci lze také využít libovolný obrázek více než 50 milionů souboru na Wikimedia Commons. Tyto obrázky však nelze zatím vložit v režimu Visuálního Editoru, poraďte se tedy, s technickým editorem Enviwiki, který vám pomůže.
Pro vaši práci lze také využít libovolný obrázek více než 50 milionů souboru na Wikimedia Commons. Tyto obrázky však nelze zatím vložit v režimu Vizuálního Editoru, poraďte se tedy, s technickým editorem Enviwiki, který vám pomůže.


Kliknutím na vložený obrázek lze měnit jeho vlastnosti.
Kliknutím na vložený obrázek lze měnit jeho vlastnosti.
==Kategorie==
Je vhodné zařadit heslo do příslušné kategorie. Seznam kategorií najdete na ve [http://www.enviwiki.cz/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD%3AAllpages&from=&namespace=14 speciálních stránkách Enviwiki],
Zařazení do kategorie se udělá tak, že kdekoliv v článku se uvede ]]Kategorie:jméno kategorie[[ (hranaté závorky v obráceném pořadí); 
<nowiki>**</nowiki>hned vedle pak ]]Kategorie:jméno další kategorie[[ (hranaté závorky v obráceném pořadí).
Svůj článek můžete zařadit i do více kategorií.


==Citace==
==Citace==
Pokud používáte v textu odkaz na zdroj, disponuje Enviwiki speciálním prostředkem na jejich citování (prohlédněte si v editačním režimu):
Citace vkládáte pomocí nástroje ''Citace'' z nabídky. S ohledem na to, že používáme nástroj na automatickou tvorbu citací na Wikipedii, který se nám zatím nepovedlo zavést na Enviwiki, stačí, když si pro vložení citaci vyberete z nabídky ''Citace > Základní'' a vložíte prostý text či odkaz na zdroj.
 
V místě, kde má být citace uvedete následující <ref>vlastní text na který chcete odkazovat</ref>
 
Za nadpisem Zdroje poté vložte <nowiki><references/></nowiki>
 
Pokud chcete odkazovat vícekrát na stejný zdroj, je třeba konstatovat, že to již nepatří k zcela triviálním funkcím Enviwiki, dokonce ve standardní instalaci to není a musí se to přidávat jako doplněk, ale v Enviwiki to funguje.
 
*Jak tedy postupovat: při prvním použití odkazu použijete (prohlédněte si v editačním režimu): 
**<nowiki><ref name="jmeno"> text odkazu</ref></nowiki> (tedy může být v uvozovkách jakýkoli název (nikde se neobjevuje))
 
*A v dalších případech použijete jen (prohlédněte si v editačním režimu): 
**<nowiki><ref name="jmeno" /></nowiki> (tedy ten stejný název)


Pokud to není zcela srozumitelné, nejlépe se učit příklady - podívat se na stránku:
Pokud používáte vícekráte stejnou citaci, použijte z nabídky ''Citace > Použít existující''


*Pozitivní externí efekty dopravy (http://www.enviwiki.cz/wiki/Pozitivn%C3%AD_extern%C3%AD_efekty_dopravy ) - v editačním režimu si prohlédnout praktický příklad citace [6]
Na příslušném místě na konci článku je potřeba vložit Seznam referencí pomocí nabídky ''Vložit > Více > Seznam referencí''
<references />
Tyto webové stránky vyžadují pro svou funkci cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie

Navigační menu