Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 589 bajtů ,  6. 11. 2018, 12:20
== integrita a reputace autora, kontext a žánr ==
integrita a reputace autora - problém: efekt nositelů nobelovy ceny; expertní úsudek je dle Kahnemana pro hodnocení a předpovídání komplexních jevů stejně významný jako laický (např. otázka kdy bude ekonomická krize?) něco jiného jsou standardizované úkony jako výroba stolu, operace žlučníku či a jiná expertíza konkrétní vědní oblasti kde expertní znalosti mají svou cenu a autorova reputace poskytuje záruku kvality podobně jako třeba instituce.
kontext Žánr - něco jiného je středoškolská učebnice, kde jde o to problém zjednodušit a nezahltit informacema  kontext -
I zde je možné kromě Doubt, cite Golden rule, tedy položit si otázku, kdybych byl autorem této myšlenky chtěl bych aby mě autor v této práci uvedl nebo ne? Problém je ale, že bez vyjádření autora je to jen na našem úsudku.
Citovat autory myšlenek není jen egoistická posedlost něčím co zabraňuje krádeži cizí práce (ve starých dobách bylo např. umění chápáno jako dar od Boha a umělci neuváděli svá jménaplagiarismu), jde právě popř. ocenění jejich významu. Jde také o to, že na základě toho, že víme od koho myšlenka je můžeme usoudit na základě reputace autora její důležitost, významnost či hodnověrnosta relevanci, popř. rozšíření ve společnosti a to zda již třeba není společnou znalostí v určitém oboru, v němž je potřeba daného autora a práci znát (jako např. v oblasti teorie znalostí jako veřejného statku článek ekonoma Stiglitze, kde prezentoval [https://www.researchgate.net/profile/Eugenio_Bobenrieth/publication/46440722_The_Political_Economy_of_International_Environmental_Cooperation/links/55ddb07308ae79830bb531ed/The-Political-Economy-of-International-Environmental-Cooperation.pdf#page=346 znalost jako světový veřejný statek])., což se dá usoudit např. díky počtu citací dané práce.
== Související články ==
* [[Důsledky rozpadu společné znalosti]]
Byrokraté, editor
1 450

editací

Navigační menu