Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  20. 3. 2014, 20:43
bez shrnutí editace
'''Udržitelný způsob života - UZŽ''' ''(anglicky: Sustainable living)'' je komplexní lidskou životní strategií, která vychází z koncepce [[Udržitelný rozvoj|udržitelného rozvoje]]; jeho idee pak aplikuje na praktickou rovinu způsob života společnosti i jednotlivce. Jeho cílem je umožnit přežít nám i generacím budoucím v co nejpříznivějším životním prostředí.
Český ekolog a zakladatel [[W:cz Společnost pro trvale udržitelný život|Společnosti pro trvale udržitelný život]] [[W:cz Josef Vavroušek|Josef Vavroušek]] ho definuje jako: ''"takový způsob života, který se přibližuje ideálům humanismu a harmonie vztahů mezi člověkem a přírodou, a to v časově neomezeném horizontu. Je založen na vědomí odpovědnosti vůči dnešním i budoucím generacím a na úctě k živé i neživé přírodě.“''<ref>http://www.hraozemi.cz/udrzitelny-rozvoj.html</ref>
== Historie ==
Zájem o udržitelný způsob života se probouzí od padesátých let dvacátého století (tedy právě v době, kdy se neudržitelné tempo života povážlivě zrychluje). V roce 1954 vyšla kniha Žití dobrého života (Living the Good Life), kterou napsali Helen a Scott Nearing. Titul připravil cestu pro hnutí ,,Zpět k Zemi" (back-to-the-land movement), které se etablovalo na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Poté zájem o udržitelný život narůstá a věrně reflektuje ekologické probouzení západních společností. V roce 2007 pak [[OSN|OSN]] vydává publikaci Udržitelná spotřeba a produkce, podpora ke klimatu šetrných způsobů domácí spotřeby ([http://www.greeningtheblue.org/sites/default/files/Sustainable%20consumption%20&%20Production.pdf Sustainable Consumption and Production, Promoting Climate-Friendly Household Consumption Patterns]), která podporuje udržitelný životní styl v komunitách a domácnostech. Velké naděje, co se týče udržitelného způsobu života, se vkládají i do technologického pokroku, otázkou ale je, zda dokáže vyřešit, co sám způsobil. V Čechách se zájem o udržitelný způsob života probouzí po roce 1989, v jeho podpoře hraje důležitou roli (- společně s dalšími environmentálně zaměřenými institucemi jako jsou např. [[ekocentrum|ekocentra]] - Společnost pro trvale udržitelný život.
== Důležité oblasti ==
Udržitelný způsob života pokrývá prakticky všechny lidské aktivity. Je důležité si proto pokládat následující otázky: '',,Je to, co dělám/co si koupím v pořádku z hlediska udržitelnosti?"''; ,'',Nemohu to , co dělám , dělat environmentálně šetrnějším způsobem?"''; '',,Opravdu to potřebuji (koupit)?"'' Níže následuje výčet hlavních oblastí důležitých pro udržitelný způsob života:
* Bydlení (o udržitelném způsobu bydlení pojednává článek [[ekologická architektura]])
Byrokraté, editor
1 450

editací

Navigační menu