Otevřená licence

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Otevřená licence (anglicky public license či public copyright license) je takový druh licence, která umožňuje otevřenější přístup k obsahu, než je zvykem u tradičních licencí.

Otevřená licence zejména opravňuje jakéhokoliv uživatele k užití díla bez nutnosti uzavírat s autorem samostatnou licenční smlouvu. Podmínky užití jsou přitom specifikovány v rámci zvolené licence. Ačkoliv existuje několik standardizovaných druhů otevřených licencí, nejpopulárnějšími se staly licence Creative Commons, které jsou také nejvyužívanějším typem licencí pro otevřené vzdělávací zdroje. Mezi nejpožívanější otevřené licence patří Creative Commons (CC).

Spektrum a popis jednotlivých licencí Creative Commons od nejotevřenějších k nejméně otevřeným.

Licence Creative Commons (CC) je jednou z několika veřejných licencí týkajících se autorského práva, které umožňují bezplatnou distribuci jiného díla, které by jinak bylo chráněného autorskými právy. Licence CC se používá v případě, že autor uděluje právo jiným lidem sdílet, používat, a jinak využívat práci, kterou vytvořil. CC dává autorům možnost určení nakládání s jeho dílem (například, když se rozhodne povolit pouze nekomerční užití daného díla). Zbavuje uživatele, kteří používají nebo distribuují dílo autora, obav z porušení autorských práv, pokud dodržují podmínky které jsou uvedeny v licenci, pod kterou autor umožnil využívat svoje dílo. Existuje několik typů licencí Creative Commons. Licence se liší podle různých podmínek, které umožňují využívání. Nejnovější je verze 4.0. Všechny licence stojí na několika základních prvcích.

Základní prvky[editovat | editovat zdroj]

Přidělení (BY)[editovat | editovat zdroj]

Držitelé licence mohou kopírovat, distribuovat, zobrazovat a pracovat s dílem a vytvářet odvozená díla a remixy založené na něm pouze tehdy, pokud uvádějí autora nebo poskytovatele licence tak jak oni specifikují.

Podobné sdílení (SA)[editovat | editovat zdroj]

Držitelé licence mohou distribuovat odvozená díla pouze na základě licence shodné ("ne více restriktivní") s licencí, pod kterou je licencováno původní dílo. Bez tohoto opatření mohou být deriváty (práce vzniklé na základě původního díla) sublicencovány s kompatibilními, ale restriktivnějšími licenčními doložkami, např. z CC BY na CC BY-NC, tedy upravit původní dílo, které je možné využít i ke komerčním účelům na dílo, které je sice možné sdílet ale není možné ho využít ke komerčním účelům.

Nekomerční (NC)[editovat | editovat zdroj]

Držitelé licence mohou kopírovat, distribuovat, zobrazovat a pracovat s dílem a vytvářet odvozená díla a remixy na něm založené pouze pro nekomerční účely.

Žádné deriváty (ND)[editovat | editovat zdroj]

Držitelé licence mohou kopírovat, distribuovat, zobrazovat a pracovat pouze s původní kopií díla, nikoliv s žádnými deriváty a remixy, které na jeho základě vznikly.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Tato stránka vznikla, či byla výrazně rozšířena v rámci projektu "Zajištění kvality otevřených vzdělávacích zdrojů: jak správně vytvářet a využívat volně dostupné studijní materiály“, podpořeného v letech 2019–2021 Technologickou agenturou České republiky. Podrobnosti o projektu.