Co má vliv na podnebí? Klima v minulosti

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mezi hlavní faktory, které ovlivňují celoroční průběh teplot v určitém území, patří schopnost zemského povrchu a ovzduší pohlcovat nebo odrážet sluneční paprsky, schopnost teplo zadržovat, a také ho prouděním odvádět do jiných oblastí.

Vodní režim závisí na poměrném podílu vodních ploch v daném území; teplotním režimu; směrech proudění větru; vegetaci, která zadržuje srážkové vody nebo jim ve zvýšené míře dovolí odtéci po povrchu atd.

Relativní stabilitu podnebí na Zemi působí řada mechanismů negativních zpětných vazeb v rámci globálního klimatického systému, který je nesmírně složitý. Příklad negativní zpětné vazby: viz skleníkový jev.

Klima na Zemi se v minulosti značně měnilo.Vždy se mu přizpůsobily také formy života – pro určitá geologická období jsou příznačné určité druhy rostlin a živočichů, které se od dnešních mnohdy velmi liší.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Pro výuku[editovat | editovat zdroj]

Čtení: Změny klimatu (Globální klimatické změny a jejich důsledky.) Jak spolehlivé informace předkládají články z tohoto zdroje?

Jak souvisí změny vývoje ekosystému s klimatickými změnami v minulosti? Zjistěte například v druhohorách

Procházka po Národním muzeu ukáže druhy rostlin a živočichů, kteří žili v minulosti.

Podobné poučení o jiných geologických obdobích lze na Internetu nalézt velice snadno. Zkuste vytvořit systém klíčových slov či základních pojmů, které by v dostupných vyhledávačích dovedly k žádoucím informacím.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]