Základy ekologie a problematiky životního prostředí pro pedagogy/Environmentální výchova/Prostředky environmentální výchovy a podmínky vyučování/Metody a nástroje moderní pedagogiky: Porovnání verzí

Řádek 23: Řádek 23:


==Projektové vyučování==
==Projektové vyučování==
Projektové vyučování je založeno na tom, že pomocí jednoho tématu se děti procvičí prakticky ve všech předmětech. To je důležité především proto, aby žáci uměli využívat nástroje a rozumové pochody nezávisle na předmětu, v němž jim byl projekt zadán, což dnešní žáci podle M. Kubínové (2002) neumí. Do praxe pak nastupují lidé, kteří nedokáží uplatnit holistický přístup k problému.
Projektové vyučování je založeno na tom, že pomocí jednoho tématu se děti procvičí prakticky ve všech předmětech. To je důležité především proto, aby žáci uměli využívat nástroje a rozumové pochody nezávisle na předmětu, v němž jim byl projekt zadán, což dnešní žáci podle M. Kubínové (2002)<ref>KUBÍNOVÁ, M. Projekty ve vyučování matematice: cesta k tvořivosti a samostatnosti. 1. vyd. Praha: PedF UK, 2002. 151 stran a 105 stran příloh. ISBN 80-7290-088-9.</ref> neumí. Do praxe pak nastupují lidé, kteří nedokáží uplatnit holistický přístup k problému.


Projektové vyučování je doporučováno jak zahraničními (např. Gardner, 1993), tak našimi autory (např. Altmann, 1971) již delší dobu. V posledních letech se významně rozšířilo i jeho použití v praxi – krátkodobé i dlouhodobé projekty na prvním stupni jsou běžné. Projektům na prvním stupni napomáhá skutečnost, že je výuka realizována většinou pouze jedním učitelem/jednou učitelkou.
Projektové vyučování je doporučováno jak zahraničními (např. Gardner, 1993)<ref>GARDNER, H. Multiple Intelligences : The theory in Practise. 1st ed. USA, New Yourk : Basic books, 1993. 304s. ISBN 0-465-01822-X.</ref>, tak našimi autory (např. Altmann, 1971)<ref>ALTMANN, A. Vyučovací metody v biologii (Kapitola z didaktiky biologie). 1. vyd. Praha: SPN, 1971. 230 s. ISBN neuvedeno.</ref> již delší dobu. V posledních letech se významně rozšířilo i jeho použití v praxi – krátkodobé i dlouhodobé projekty na prvním stupni jsou běžné. Projektům na prvním stupni napomáhá skutečnost, že je výuka realizována většinou pouze jedním učitelem/jednou učitelkou.
 
Vzhledem k tomu, že je environmentální výchova zařazena do RVP ZV jako průřezové téma, je její realizace v rámci projektového vyučování vhodná. Mnoho programů a lekcí environmentální výchovy je publikováno formou interdisciplinárních projektů (např. Amann 2003<ref>AMANN, M. aj. Pojďme na to od lesa: Příručka ekologické výchovy a lesní pedagogiky. 1. vyd. Vimperk: Správa Národního parku a CHKO Šumava, 2003. 639 s. ISBN neuvedeno.</ref>, Burešová, 1992<ref></ref>, 1993<ref></ref>, 2007<ref></ref>, Jančaříková, 2004<ref></ref>, Jančaříková, Jančařík, 2004<ref></ref>, Jančaříková, Jančařík, 2005<ref></ref>, Scherwoodová aj., 1996<ref></ref>).


Vzhledem k tomu, že je environmentální výchova zařazena do RVP ZV jako průřezové téma, je její realizace v rámci projektového vyučování vhodná. Mnoho programů a lekcí environmentální výchovy je publikováno formou interdisciplinárních projektů (např. Amann 2003, Burešová, 1992, 1993, 2007, Jančaříková, 2004, Jančaříková, Jančařík, 2004, Jančaříková, Jančařík, 2005, Scherwoodová aj., 1996).
==Dramatická výchova==
==Dramatická výchova==
Při realizaci environmentální výchovy může pomoci zařazení prvků dramatické výchovy. Pomocí loutek lze formou hry nebo lépe mimetické hry zažít nejrůznější situace i emoce. Žáci prvního stupně uvítají, pokud jim problém učitel nebo lektor rozehraje s loutkami.
Při realizaci environmentální výchovy může pomoci zařazení prvků dramatické výchovy. Pomocí loutek lze formou hry nebo lépe mimetické hry zažít nejrůznější situace i emoce. Žáci prvního stupně uvítají, pokud jim problém učitel nebo lektor rozehraje s loutkami.
993

editací