Wiki - metodika/Možnosti využití Wiki ve výuce/Wikipedie a výuka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
bez shrnutí editace
mBez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 8 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
O tom, zda studenti, zvláště na vysoké škole mohou používat Wikipedii pro svou vědeckou práci se vedou v akademickém světě vášnivé spory - většina těchto sporů však vzniká z nepochopení toho, co Wikipedie skutečně je. Faktem je, že převážná část studentů, ale i akademických pracovníků Wikipedii používá<ref>Použití Wikipedie univerzitními studenty ukazuje např. studie Head, Alison, and Eisenberg, Michael. "How today’s college students use Wikipedia for course-related research" First Monday [Online], Volume 15 Number 3 (26 February 2010) http://www.uic.edu/htbin/cgiwrap/bin/ojs/index.php/fm/article/view/2830/2476</ref>. Učitelé by tento fakt měli vzít na vědomí a přizpůsobit se tomu<ref>Příkladem pochopení situace může být např. [[wikipedia:cs:Wikipedista:Sokoljan:Wikipedista:Sokoljan]], který se, na základě zjištění reality stal velmi aktivním "wikipedistou"</ref>.


Přitom jak ve Wikipedii samotné<ref name=Academicuse>viz návod na anglické Wikipedii [[Wikipedia:en:Wikipedia:Academic use|Academic use]]</ref>, tak i na jiných místech internetu<ref>např. na stránce  http://www.gearfire.net/4-ways-wikipedia-needing-cite/, nebo na  http://chronicle.com/blogs/wiredcampus/wikipedia-founder-discourages-academic-use-of-his-creation/2305</ref> můžeme najít dost jasné návody, jak by Wikipedie měla být na  akademické půdě používána.


==Stručné zásady používání Wikipedie na akademické půdě==
===Wikipedie není primární zdroj===
Wikipedii nelze v žádném případě brát jako primární literaturu, často nebývá považována označována za literaturu/zdroj terciální<ref name=Academicuse></ref>, takže, i když se to některým studentům nelíbí, nelze ji v dobré vědecké práci citovat jako zdroj (samozřejmě, pokud neděláme přímo výzkum Wikipedie samotné).


http://www.gearfire.net/4-ways-wikipedia-needing-cite/
===Provádějte svůj výzkum korektně. Pamatujte, že jakákoli encyklopedie je výchozím bodem výzkumu, nikoliv závěrečným===
Wikipedie je skvělá pro získání obecného chápání předmětu, než se ponoříme do zkoumání. Pak je ale třeba se ponořit se do svého tématu s využitím knih a článků a jiných vhodných zdrojů, které  poskytnou lepší základ. Výzkum z těchto zdrojů bude podrobnější, přesnější, pečlivěji odůvodněný a (ve většině případů) spolehlivěji recenzovaný než souhrn, který jste našli v encyklopedii. To teprve budou zdroje, které můžete citovat.


http://www.uic.edu/htbin/cgiwrap/bin/ojs/index.php/fm/article/view/2830/2476
*Wikipedie je skvělá pro kontrolu obecných znalosti, které jste zapomněli, jako třeba datum zahájení [[wikipedia:cs:První světová válka|první světové války]] nebo bod varu [[wikipedia:cs:rtuť|rtuti]]. Taková obecná fakta však není třeba ve vědecké práci citovat.
*Všeobecná fakta, která se však relativně rychle mění, jako je třeba počet obyvatel [[wikipedia:cs:Angola|Angoly]], lze nalézt na Wikipedii, ale je potřeba ověřit informace pomocí spolehlivějších zdrojů na internetu, jako je např. [https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/ CIA World Factbook]<ref>ale ani na tento zdroj se nelze zrovna vždy spolehnout viz http://www.lidovky.cz/cia-zaspala-ods-podle-ni-sefuje-topolanek-cssd-vede-paroubek-pq6-/ln_zahranici.asp?c=A101125_105459_ln_zahranici_spa</ref>.
*Naopak, velmi specifické detaily, jako je datum založení [[wikipedia:cs:Strana maďarskej koalície - Magyar Koalíció Pártja|Strany maďarskej koalície - Magyar Koalíció Pártja]], může být velmi těžké najít bez pomoci Wikipedie. V těchto případech je Wikipedie ideální, protože vám umožní najít informace i zdroje, kterými můžete výzkum  potvrdit. Ani v těchto případech by však neměla být citována Wikipedie, ale měli byste projít primární zdroje, které najdete pod většinou článků ve Wikipedii. Neobsahuje-li stránka ve Wikipedii odkazy na zdroje, uvažte jiné způsoby, jak je vyhledat. Stránka na Wikipedii vám může například ukázat [[wikipedia:cs:klíčová slova|klíčová slova]], která máte použít při hledání zdrojů v různých databázích. Další dobrou pomůckou může být nástroj "Odkazuje sem", případně kategorie v dolní části stránky, pomocí kterých můžeme najít příbuzné stránky, které možná primární zdroje odkazují.


Jak je to s kvalitou "featured articles"
===Používejte vlastní úsudek. Ke všem zdrojům informace je třeba přistupovat kriticky===
Wikipedie nemůže nahradit literaturu, kterou vám doporučí váš pedagog. Je možné, že doporučená literatura je dostupná přímo na internetu, možná budete muset navštívit univerzitní knihovnu nebo i další instituce. V případě internetových zdrojů je třeba vzít v úvahu spolehlivost instituce, která tyto zdroje uveřejňuje, zvlášť obezřetně je třeba postupovat v případě „citlivých“ témat (např. problematika islámu, současná politická situace atd.)


http://firstmonday.org/htbin/cgiwrap/bin/ojs/index.php/fm/article/view/2721/2482
Wikipedie je produktem celosvětové komunity a každý může zlepšit její kvalitu. Pokud v ní najdete chybu, neváhejte a tuto chybu opravte, je to velmi jednoduché.
 
==Kvalita článků na Wikipedii==
V prvních letech existence Wikipedie se předpokládalo, že velké množství uživatelů zvláště anglické Wikipedie spolu s jednoduchými možnostmi editování stránek zajistí dostatečnou kvalitu. Skutečností ovšem je, že zatímco počet stránek Wikipedie stále skoro lineárně narůstá (i když právě u anglické Wikipedie můžeme pozorovat určité nasycení),<ref>viz vlastní statistika anglické Wikipedie [[wikipedia:en:Wikipedia:Size of Wikipedia|Size of Wikipedia]]</ref> problémy s kvalitou článků, vhodným tříděním, duplikáty atd. nijak neubývají. Komunita anglické Wikipedie si tento fakt uvědomila již v roce 2004, kdy byly zavedeny kategorie Dobrých (Good, na české Wikipedii [[wikipedia:cs:WP:DČ|zde]]) a Nejlepších (Featured, na české Wikipedii [[wikipedia:cs:WP:NČ|zde]]) článků. Pro tyto stránky byla postupně stanovena přísná kritéria.<ref>[[wikipedia:en:Wikipedia:Featured article criteria|Featured Arcticle Criteria]] v anglické Wikipedii, či [[wikipedia:cs:Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Kritéria|WikiProjekt Kvalita/Kritéria]] v české Wikipedii</ref> Pokud článek skutečně splňuje kritéria Nejlepších článků, dá se říci, že jeho kvalita by měla být srovnatelná s kvalitou průměrného vědeckého článku v recenzovaném časopise. Počet článků, které jsou uznány jako Nejlepší, je velmi malý, v anglické Wikipedii je to v současné době něco přes 3000 článků<ref>rozbor kvality a vývoje článků lze nalézt např. na http://www.hpl.hp.com/research/scl/papers/wikipedia/wikipedia07.pdf</ref>, tedy cca 1 promile všech, v české Wikipedii je jich v současné době něco přes 100, tedy přibližně 0,5 promile, Dobrých článků je v české Wikipedii necelých 250, tedy cca 1,3 promile<ref>Některé akademické studie však ukazují, že i články, které jsou označeny jako Featured a měly by splňovat ta nejpřísnější kritéria, nemusí mít deklarovanou kvalitu - viz Lindsey, David. "Evaluating quality control of Wikipedia's feature articles" First Monday [Online], Volume 15 Number 4 (3 April 2010) http://firstmonday.org/htbin/cgiwrap/bin/ojs/index.php/fm/article/view/2721/2482</ref>
. O něco lepší je situace na německé Wikipedii, jejíž komunita projevuje větší tlak na kvalitu.<ref>srovnání kvality německé a anglické wikipedie najdete na [[wikipedia:de:Wikipedia:Statistik der exzellenten Artikel]]</ref>
 
===Podíl akademické obce na kvalitních článcích===
Na anglické wikipedii existuje celá řada [[wikipedia:en:Wikipedia:School and university projects|školních a univerzitních projektů]], které si kladou za úkol vytvoření článků s označením "featured", nebo alespoň "good" a některé z těchto projektů jsou mimořádně úspěšné<ref>jako příkladný lze označit projekt [[wikipedia:en:Wikipedia:WikiProject Murder Madness and Mayhem|WikiProject Murder Madness and Mayhem]]</ref>
 
V českém prostředí je zatím toto aktivní využítí Wikipedie v plenkách - stránka [[wikipedia:cs:Wikipedia:Pro učitele|Pro učitele]] zatím dokumentuje vlastně jediný projekt, i když reálně této možnosti využívá více pedagogů, ale zatím zůstávají "v utajení".
 
 
==Poznámky a literatura==
<references/>
 
Tento text byl autorem umístěn pod shodnou licencí také na Wikipedii - viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Vyu%C5%BEit%C3%AD_na_akademick%C3%A9_p%C5%AFd%C4%9B
 
{{licence cc|Dlouhý, Jiří}}
 
{{E-V-Learn}}
2 625

editací

Tyto webové stránky vyžadují pro svou funkci cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie

Navigační menu