Tipy, jak čelit konspiračním teoriím a dezinformacím

Z Enviwiki
Verze z 3. 4. 2021, 09:42, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „==Posuďte, jak jsou ochotni naslouchat== Ne každý je vždy připraven přizpůsobit svou víru a možná nebudete chtít trávit čas a energii rozhovor…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Posuďte, jak jsou ochotni naslouchat

Ne každý je vždy připraven přizpůsobit svou víru a možná nebudete chtít trávit čas a energii rozhovorem s někým, kdo se pravděpodobně nezmění. Pokuste se zjistit, jak jsou ochotni vést otevřený a náročný rozhovor, a zapojte se, pouze pokud uvidíte pozitivní signály.

Vyberte si své bitvy

Některé konspirační teorie nestojí za to, aby byly rozkrývány (např. teorie duté nebo ploché Země, teorie předstíraného přistání na Měsíci atd.), protože obvykle nemají okamžitý dopad na realitu a je nepravděpodobné, že by mohly významným způsobem ovlivnit společnost.

Využijte soukromé diskuse

Nekonfrontujte lidi veřejně, protože to vytváří sociální tlak na ně. I když jednáte s respektem, člověk se může bránit, aby si zachoval tvář. Místo toho jděte do soukromí, zkuste si promluvit v soukromém prostoru, kde se člověk cítí bezpečně a v pohodě.

Neútočte

Pokuste se vést pozitivní a důvěryhodný dialog. Projevujte úctu, abyste zabránili tomu, aby se ten druhý cítil ohrožený a bránil se.

Ptejte se

Ptejte se skutečným zájmem, abyste ukázali, že se skutečně chcete vžít do kůže druhé osoby. Dialog vyžaduje dva, takže musíte dát najevo svou otevřenost, abyste povzbudili i druhou osobu, aby byla otevřená. To vám také pomůže pochopit lépe jejich způsob přemýšlení – ne všechny konspirační teorie jsou stejné.

Vydejte se na společnou cestu za pravdou

Místo toho, abyste se postavili oponenta do pozice prohrávajícího, zkuste navodit situaci spojenectví, které se snaží odhalit pravdu. Tímto způsobem je to situace prospěšná všem a přiznání, že se někdo mýlil, nemá chuť porážky.

Vyhněte se vědeckému žargonu

Používání složitých vědeckých termínů nepomáhá porozumění a může odcizit vaše publikum. Pokuste se najít jednodušší způsob, jak vyjádřit stejný význam.

Najděte společnou řeč

Mnoho konspiračních teorií je v jádru inspirováno pravdivými prvky. Uznejte tyto pravdivé prvky (pokud existují), abyste našli body dohody a pomohli vytvořit důvěru.