Editace stránky Portál:Otevřené vzdělávací zdroje/Úvod

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
==Vítejte na portále Otevřené vzdělávací zdroje==
==Vítejte na portále Otevřené vzdělávací zdroje==


Otevřené vzdělávací zdroje (anglicky Open educational resources – OER) jsou takové zdroje, jež je možno volně nejen využívat ale také sdílet či upravovat. Většinou se tímto pojmem myslí digitální zdroje, jež jsou pod otevřenou licencí jako například známá Wikipedie. Mezi nejvyužívanější OER patří ty, které fungují na bázi wiki systémů neboli wiki. Jako třeba [[Enviwiki]].  
Otevřené vzdělávací zdroje (anglicky Open educational resources – OER) jsou takové zdroje, jež je možno volně nejen využívat ale také sdílet či upravovat. Většinou se tímto pojmem myslí digitální zdroje, jež jsou pod otevřenou licencí jako například známá Wikipedie. Mezi nejvyužívanější OER patří ty, jež fungují na bázi wiki systémů neboli wiki. Jako třeba naše Enviwiki. Záměrem tohoto portálu je uvést Vás do problematiky Otevřených vzdělávacích zdrojů na bázi wiki systémů, do jejich využívání a vytváření. V sekci Úvod naleznete základní informace o Otevřených vzdělávacích zdrojích, sekce wikisystémy popisuje specifika OER jež fungují v tomto prostředí, v sekci Využívání naleznete užitečné informace na co si dát pozor při jejich využívání a na závěr, pokud byste měli zájem nějaký takový vytvořit, můžete využít sekci Vytváření, kde naleznete metodické materiály vhodné pro tyto účely.


Záměrem tohoto portálu je uvedení do problematiky otevřených vzdělávacích zdrojů na bázi wiki systémů, do jejich využívání a vytváření. Portál je rozdělen do několika sekcí. V sekci ''Úvod'' naleznete základní informace o Otevřených vzdělávacích zdrojích,
Tento portál shromažďuje především informace, které jsou k tématu přímo na Enviwiki, ale tam, doplňuje je také informacemi z dalších zdrojů, především z české Wikipedie (kde byly některé články vytvořeny či výrazně doplněny právě pro účel tohoto portálu), z anglické Wikipedia a také z dalších zdrojů.
v další sekci s názvem ''OER'' jsou popsány specifika OER jež fungují v tomto prostředí. Sekce ''Využívání OER MWS'' obsahuje užitečné informace na co si dát pozor při využívání OER a na závěr, pokud byste měli zájem podobné zdroje vytvářet, tak se můžete podívat do sekce ''Vytváření OER MWS'', kde naleznete metodické materiály vhodné pro tyto účely.
 
 
Tento portál shromažďuje informace, které jsou uvedeny především na stránkách Enviwiki, doplněné informacemi především z české Wikipedie (kde byly některé články vytvořeny či výrazně doplněny právě pro účely tohoto portálu), z anglické Wikipedia a dalších zdrojů.
 
Problematiku vysvětlenou v rámci tohoto portálu doplňují další výsledky projektu [https://drive.google.com/file/d/1IFc8DYiG0CB97b2VbPKv5YQI79VpkN7L/view?usp=sharing mapovací studie], [https://mooc.cuni.cz/enrol/index.php?id=47 volně dostupný kurz MOOC], [https://knihovna.cuni.cz/projekty/zajisteni-kvality-otevrenych-vzdelavacich-zdroju/ metodika] a [https://www.envigogika.cuni.cz/index.php/Envigogika/article/view/607 odborný článek].
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)