Editace stránky Národní strategie udržitelného rozvoje

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
'''Národní strategie udržitelného rozvoje''' či '''národní strategie pro udržitelný rozvoj''' ''(anglicky: National strategy for sustainable development, National sustainable development strategy či National Sustainable Development Strategies - NSDS)'' je dlouhodobý a komplexní plán zahrnující nejrůznější dílčí aktivity zaměřené na vývoj dané země v souladu s principy [[udržitelný rozvoj|udržitelného rozvoje]].
'''Národní strategie udržitelného rozvoje''' či '''národní strategie pro udržitelný rozvoj''' ''(anglicky: National strategy for sustainable development či National sustainable development strategy)'' je dlouhodobý a komplexní plán zahrnující nejrůznější dílčí aktivity zaměřené na vývoj dané země v souladu s principy [[udržitelný rozvoj|udržitelného rozvoje]].


Hlasy volající po vytváření národních strategií udržitelného rozvoje se vyskytovaly v diskuzích jednotlivých složek [[OSN|Organizace spojených národů - OSN]] ''(United Nations - UN)'' stále častěji od konce osmdesátých let. Zmiňuje je i osmá kapitola [[Agenda 21| Agendy 21]] (1992), která vyzývá země k přijetí národních strategií pro udržitelný rozvoj, které by měly slaďovat aktivity napříč ekonomickým, sociálním a environmentálním plánováním, které země vyvíjí.
National Sustainable Development Strategies (NSDS)
 
O pět let později, v roce 1997 zvláštní zasedání Valného shromáždění  OSN ''(Special Session of the General Assembly of the United Nations)'' znovu zmínilo důležitost NSDS a předsevzalo si za cíl jejich formulaci a zpracování jednotlivými členskými státy do roku 2002.
 
V roce 2002 na Světovém summitu pro udržitelný rozvoj ''(World Summit for Sustainable Development - WSSD)'' se státy dohodly nejen k učinění okamžitých kroků k zahájení pokroku ve formulování a vytváření národních strategií pro udržitelný rozvoj ale také k jejich implementaci do roku 2005.
 
Integrace principů udržitelného rozvoje do politiky a programů jednotlivých zemí je jedním z cílů obsažených v Deklaraci tisíciletí Organizace spojených národů ''(United Nations Millennium Declaration)'' k dosažení cíle udržitelnosti environmentální stability. Vlády by měly pokračovat v obnovení svých závazků, co se týče rozvíjení a implementace  strategií pro udržitelný rozvoj.<ref>http://sustainabledevelopment.un.org/index.php?menu=201</ref>


== Odkazy ==
== Odkazy ==
Řádek 51: Řádek 45:
[http://sustainabledevelopment.un.org/index.php?menu=201 National Sustainable Development Strategies (NSDS) na Sustainable Development knowledge platform]
[http://sustainabledevelopment.un.org/index.php?menu=201 National Sustainable Development Strategies (NSDS) na Sustainable Development knowledge platform]


{{licence cc|Petiška, Eduard, Jr}}
{{licence cc|Eduard Petiška, Jr}}
{{MOSUR}}
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Tato stránka je zařazena v jedné skryté kategorii: