Editace stránky Metodika tvorby textů v otevřeném internetovém prostoru/Co je e-learning?

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
Pojem [[e-learning]] není přesně vymezen. V nejširší definici se pojmem e-learningem rozumí jakýkoli vzdělávací proces, v rámci nějž jsou využívány [[Informační a komunikační technologie (ICT) jako použitý prostředek výuky|informačně komunikační technologie]] (tedy i např. distribuce textů na CD, či vzdělávací pořady v televizi)<ref>Jan Průcha, Eliška Walterová, Jiří Mareš. Pedagogický slovník. Praha, Portál, 2009, s. 66</ref>. Nejčastěji používanou formou e-learningu je [[w:cs:blended learning|blended learning]], při kterém je využívana kombinace klasické [[w:cs:prezenční studium|prezenční výuky]] a [[w:cs:dálková forma vzdělávání|výuky distanční]] s využitím [[/E-learningové nástroje/|e-learningových nástrojů]]. (Jančařík)
Pojem [[e-learning]] není přesně vymezen. V nejširší definici se pojmem e-learningem rozumí jakýkoli vzdělávací proces, v rámci nějž jsou využívány [[informačně komunikační technologie]] (tedy i např. distribuce textů na CD, či vzdělávací pořady v televizi)<ref>Jan Průcha, Eliška Walterová, Jiří Mareš. Pedagogický slovník. Praha, Portál, 2009, s. 66</ref>. Nejčastěji používanou formou e-learningu je [[blended learning]], při kterém je využívana kombinace klasické [[prezenční výuka|prezenční výuky]] a [[distanční výuka|výuky distanční]] s využitím [[/E-learningové nástroje pro výuku/|e-learningových nástrojů]]. (Jančařík)


Pro využití e-learningových forem výuky existují '''[[/Důvody pro využití e-learningu/|nejrůznější důvody]]'''. Nejnovější výzkumy ukazují, že e-learning neznamená redukci klasických pedagogických cílů (předpokladů); často naopak vzrůstá interakce mezi studenty a učiteli i mezi studenty navzájem, stoupá důraz na kritické myšlení a zvyšuje se také spokojenost s tímto typem výuky u studentů.<ref>Peltier, J. W., Schibrowsky, J. A., & Drago, W. (2007). The Interdependence of the Factors Influencing the Perceived Quality of the Online Learning Experience: A causal model. Journal of Marketing Education, 29(2), 140-153.</ref> Zařazení e-learningu u studentů předpokládá (a rozvíjí) [http://knihovna.nkp.cz/NKKR0401/0401007.html informační gramotnost].
Pro využití e-learningových forem výuky existují [[/Důvody pro využití e-learningu/|nejrůznější důvody]]. Nejnovější výzkumy ukazují, že e-learning neznamená redukci klasických pedagogických cílů (předpokladů); často naopak vzrůstá interakce mezi studenty a učiteli i mezi studenty navzájem, stoupá důraz na kritické myšlení a zvyšuje se také spokojenost s tímto typem výuky u studentů (Peltier et al., 2007: 140‑141).
   
   
Rozvoj moderních technologií výrazným způsobem rozšiřuje spektrum [[/E-learningové nástroje/|nástrojů pro e-learning]], které lze používat ke specifickým účelům. Je proto patrná snaha v definici pojmu e-learning odlišit, jak intenzivně jsou moderní technologie při tvorbě materiálů využity (Jančařík & Novotná 2009). Kvalitní e-learningový materiál se dnes již nemůže omezit pouze na digitalizaci výukových textů.  
Rozvoj moderních technologií výrazným způsobem rozšiřuje spektrum '''nástrojů,''' které lze '''pro e-learning''' použít. Je proto patrná snaha v definici pojmu e-learning odlišit, jak intenzivně jsou moderní technologie při tvorbě materiálů využity (Jančařík & Novotná 2009). Kvalitní e-learningový materiál se již nemůže omezit pouze na digitalizaci výukových textů. Při distanční výuce s využitím e-learningu tak je možné využívat:
* Nástroje pro distribuci multimediálních vzdělávacích materiálů (např. prezentace a texty s odkazy, animované sekvence, video snímky, včetně nástrojů interaktivních (např. flash aplikace) .
* Nástroje pro testování a automaticky řízené přidělování vzdělávacích materiálů na základě výsledků testů.
* Nástroje pro asynchronní komunikaci (např. diskuzní fóra, blogy, e-mail), včetně využití komunikace s virtuálním lektorem.
* Nástroje kolaborativní práci (např. wiki a další nástroje pro sdílení obsahu).
* Nástroje pro synchroní komunikaci (např. skype, chat, video a audio konference, sdílení pracovních ploch).
Tyto nástroje jsou zpravidla integrovány v rámci jedné '''platformy – LMS (Learning Management System)'''. LMS systémy zpravidla nabízí:
* Autorské nástroje k vytváření výukových kurzů a objektů
* Úložiště výukového obsahu
* Komunikační nástroje
* Nástroje pro testování a přezkušování žáků
* Nástroje pro evidenci hodnocení žáků
 
Současně však řeší i '''administrativní otázky''' spojené s širším nasazení e-learningových materiálů při výuce:
* Evidenci a správu studentů
* Správu přístu pových práv
* Evidenci a správu kurzů
* Katalog výukových kurzů a objektů
* Správu studijních plánů
 
Koncovým zařízením, prostřednictvím nějž student k vzdělávacím materiálům a dalším nástrojům přistupuje, již není klasický počítač, ale zařízení mobilní – inteligentní telefon, PDA či tablet. V takovém případě mluvíme o m-learningu. Vzhledem k stále narůstající oblibě těchto zařízení je vhodné při vytváření vzdělávacího obsahu a použití dalších nástrojů zohlednit i možnost jejich využití.


==Elektronické prostředí a nástroje pro výuku ==
==Elektronické prostředí pro výuku ==
Způsob využití elektronického prostředí a specifických nástrojů pro výuku formou e-learningu těsně souvisí s [[Metodika tvorby textů v otevřeném internetovém prostoru/Design e-learningových kurzů|designem e-learningového kurzu]]. Technické možnosti jsou následující:
[[/E-learningové prostředí pro výuku/]] je souborem nástrojů, jejichž celek určuje design e-learningového kurzu. Základní typy jsou následující:
*[[/E-learningové nástroje/|přehled nástrojů pro e-learning]]
*[[/E-learningové prostředí pro výuku/LMS prostředí/|LMS prostředí]]
*[[/LMS prostředí/]]
*[[/E-learningové prostředí pro výuku/Web 2.0 nástroje/|Web 2.0 nástroje]]
*[[/Web 2.0 nástroje/]] včetně Wiki
**[[/E-learningové prostředí pro výuku/Web 2.0 nástroje/Wiki/|Wiki]]


===References===
===References===
<references/>
<references/>
 
{{licence cc|Dlouhá, Jana; Jančařík, Antonín}}
{{licence cc|Dlouhá, Jana|Jančařík, Antonín}}
{{Certifikovaná metodika 2012}}
 
[[Kategorie:Vzdělávání]]
[[Kategorie:Metodiky]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)