Editace stránky Lusofonie

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
Je společenství portugalsky mluvících stá­tů, tzv. Lusofônia, založená roku 1996. Za vznikem této organizace nestála, bývalá evropská metropole, ale Brazílie, i když ústředí sídlí v Lisabonu. Hlavním cílem je vytvoření multilaterálního fóra pro rozvoj vzájemného přátelství mezi portugalsky mluvícími státy a oblastmi. Lusofonie má 8 členských států (Angola, Brazí­lie, Guinea-Bissau, Mozambik, Portugalsko, Svatý Tomáš a Principe, Východní Timor) a 2 pozorovatele (Rovníková Guinea a Macao – zvláštní administrativní jednotka ČLR, do roku 1999 pod portugalskou správou). Na některých aktivitách participují i bývalé portugalské osady v Indii – Goa, Damao a Diu. I když se jedná o výrazně skromnější organizaci než v prvních dvou případech, a s výrazně menším počtem států, jistě není na škodu připomenout, že v dnešním světě hovoří portugalsky okolo 225 milionů lidí, zatím­co francouzsky okolo 160 milionů. Všechny členské státy jsou bývalými portugalskými koloniemi.
Poslední z řady klasických organizací tohoto typu je společenství portugalsky mluvících stá­tů, tzv. Lusofônia, založená roku 1996. Za vznikem této organizace nestála, jako v prvních dvou případech, bývalá evropská metropole, ale Brazílie, i když ústředí sídlí v Lisabonu. Hlavním cílem je vytvoření multilaterálního fóra pro rozvoj vzájemného přátelství mezi portugalsky mluvícími státy a oblastmi. Lusofonie má 8 členských států (Angola, Brazí­lie, Guinea-Bissau, Mozambik, Portugalsko, Svatý Tomáš a Principe, Východní Timor) a 2 pozorovatele (Rovníková Guinea a Macao – zvláštní administrativní jednotka ČLR, do roku 1999 pod portugalskou správou). Na některých aktivitách participují i bývalé portugalské osady v Indii – Goa, Damao a Diu. I když se jedná o výrazně skromnější organizaci než v prvních dvou případech, a s výrazně menším počtem států, jistě není na škodu připomenout, že v dnešním světě hovoří portugalsky okolo 225 milionů lidí, zatím­co francouzsky okolo 160 milionů. Všechny členské státy jsou bývalými portugalskými koloniemi.
== Odkazy ==
 
=== Externí odkazy ===
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Spole%C4%8Denstv%C3%AD_portugalsky_mluv%C3%ADc%C3%ADch_zem%C3%AD Společenství Portugalsky mluvících zemí na české Wikipedii]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Lusofonia Geographic distribution of Portuguese na anglické Wikipedii]
 
[[Kategorie:Globalizace]] [[Kategorie:Mezinárodní instituce]]
 
{{upravit Martin}}
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablona použitá na této stránce:

Tato stránka je zařazena v jedné skryté kategorii: