Kryty pro případ ekologické katastrofy: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 6 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Kryty pro případ ekologické katastrofy''' jsou speciálně budovaná ochranná zařízení, při jejichž projekci se přihlíží k lokálním i globálním ekologickým hrozbám, kterým lidstvo v současnosti čelí, nebo čelit může. Často se jedná o multifunkční zařízení, která poskytují ochranu i proti dalším nebezpečím (bombardování, atomový výbuch, sociální nepokoje). Proto mohou i kryty zbudované původně za účelem ochrany před nukleární hrozbou, posloužit dnes stejně dobře pro případ ochrany před nebezpečím přírodním či teroristickým.
{{upravit}}


Budování úkrytů - pro případ různých hrozeb - pozorujeme napříč lidskou historií a kulturami. I lidská obydlí jsou formou krytu (před přírodním a lidským živlem). Kvalita, technická speficika a množství krytů pak reflektuje sociokulturní klima, které ve společnosti panuje, pocit ohrožení a míru předběžně opatrného jednání. Celkově můžeme říci, že zodpovědné společnosti podporují - ať už přímo nebo nepřímo - nejen jednání, které hrozby eliminuje, ale investují i značné prostředky do vytváření krizových scénářů a materiálního zázemí pro různé [[W:CZ katastrofa|katastrofy]], které mohou nastat, ať již jsou zaviněné člověkem (jako [[globální změna klimatu]]) nebo přirozeného charakteru (povodně, zemětřesení, tornáda, etc.).
'''Kryt pro případ ekosystémové katastrofy''' je speciálně budované ochranné zařízení, při jehož projekci se přihlíží k lokálním i globálním ekologickým hrozbám, kterým lidstvo v současnosti čelí, nebo čelit může. Často se jedná o multifunkční projekt, která poskytuje ochranu i proti dalším nebezpečím (bombardování, atomový výbuch, sociální nepokoje). Proto mohou i kryty zbudované původně za účelem ochrany před nukleární hrozbou, posloužit dnes stejně dobře pro případ ochrany před nebezpečím přírodním či teroristickým.


Poslední velká éra budování krytů probíhala během [[W:CZ studená válka|Studené války]] na [[W:CZ Západ|Západě]] i na [[W:CZ Východ|Východě]]. Na území České republiky se z této doby dochovalo značné množství protiatomových a dalších krytů, které byly stavěny pro případ [[W:CZ jaderná válka|jaderné války]] nebo jiné formy ozbrojeného konfliktu. V současné době jsou většinou nevyužité, chátrají, popřípadě slouží jako skladiště, muzea<ref>http://www.metro.cz/galerie-na-vaclavaku-najdete-protiatomovy-kryt-sidli-v-nem-esenbaci-11e-/co-se-deje.aspx?c=A131129_121502_co-se-deje_rab</ref> a další zařízení pro volnočasové aktivity<ref>http://coverplace.cz/o-prostoru/popis-prostoru-cover-place</ref>. Některé z nich jsou ještě stále funkční a udržovány, v případě nebezpečí by se v nich však mohl ukrýt pouze zlomek populace. Podle odhadů u nás přibližně 5 000 krytů pojme pouze 13% populace. Vláda navíc upouští od jejich financování.<ref>http://www.fallout-shelter.wz.cz/stranka5.htm</ref>
Budování úkrytů - pro případ různých hrozeb - pozorujeme napříč lidskou historií a kulturami. I lidská obydlí jsou formou krytu (před přírodním a lidským živlem). Kvalita, technická speficika a množství krytů pak reflektuje sociokulturní klima, které ve společnosti panuje, pocit ohrožení a míru předběžně opatrného jednání. Celkově můžeme říci, že zodpovědné společnosti podporují - ať už přímo nebo nepřímo - nejen jednání, které hrozby eliminuje, ale investují i značné prostředky do vytváření krizových scénářů a materiálního zázemí pro různé [[w:cs:katastrofa|katastrofy]], které mohou nastat, ať již jsou zaviněné člověkem (jako [[globální změna klimatu]]) nebo přirozeného charakteru (povodně, zemětřesení, tornáda, etc.).
 
Poslední velká éra budování krytů probíhala během [[w:cs:studená válka|Studené války]] na [[w:cs:Západ|Západě]] i na [[w:cs:Východ|Východě]]. Na území České republiky se z této doby dochovalo značné množství protiatomových a dalších krytů, které byly stavěny pro případ [[w:cs:jaderná válka|jaderné války]] nebo jiné formy ozbrojeného konfliktu. V současné době jsou většinou nevyužité, chátrají, popřípadě slouží jako skladiště, muzea<ref>http://www.metro.cz/galerie-na-vaclavaku-najdete-protiatomovy-kryt-sidli-v-nem-esenbaci-11e-/co-se-deje.aspx?c=A131129_121502_co-se-deje_rab</ref> a další zařízení pro volnočasové aktivity<ref>http://coverplace.cz/o-prostoru/popis-prostoru-cover-place</ref>. Některé z nich jsou ještě stále funkční a udržovány, v případě nebezpečí by se v nich však mohl ukrýt pouze zlomek populace. Podle odhadů u nás přibližně 5 000 krytů pojme pouze 13% populace. Vláda navíc upouští od jejich financování.<ref>http://www.fallout-shelter.wz.cz/stranka5.htm</ref>


== Politika a problematika budování krytů ==
== Politika a problematika budování krytů ==


Po skončení Studené války - zhruba od začátku devadesátých let - se v duchu [[W:CZFrancis Fukuyama|Fukuyamových]] předpovědí o konci dějin, světovém míru a blahobytu začala přehodnocovat otázka bezpečnostních hrozeb a docházelo k opouštění od ochranných opatření a opuštění a demolici řady krytů. ''Optimistická'' devadesátá léta měla málo pochopení pro scénáře horších zítřků a budování ochranných opatření (ať už proti jaderným útokům či nově se rýsujícím  hrozbám pro životní prostředí). Zlom přišel až po [[W:CZ 11.září|11. září]] a sérii dalších teroristických útoků. Média se také začala zajímat o zprávy [[W:CZ IPCC|IPCC]] upozorňující na nebezpečí - ne menší než jaderné - která souvisí s globální změnou klimatu. Dalším důležitým bodem pro opouštění víry v optimismus a všeobecný blahobyt se stal rok 2008, kdy došlo ke [[W:CZ Světová finanční krize 2008|světové finanční krizi]]. K hrozbě teroristických a kybernetických útoků a přírodních katastrof se tak přidal ještě strach ze sociálních nepokojů, rabování a násilí mezi občany a nově příchozími migranty ze zemí třetího světa. To vše podnítilo zájem o scénáře katastrof i obrany proti nim, např. právě budováním krytů.
Po skončení Studené války - zhruba od začátku devadesátých let - se v duchu [[w:cs:Francis Fukuyama|Fukuyamových]] předpovědí o konci dějin, světovém míru a blahobytu začala přehodnocovat otázka bezpečnostních hrozeb a docházelo k opouštění od ochranných opatření a opuštění a demolici řady krytů. ''Optimistická'' devadesátá léta měla málo pochopení pro scénáře horších zítřků a budování ochranných opatření (ať už proti jaderným útokům či nově se rýsujícím  hrozbám pro životní prostředí). Zlom přišel až po [[w:cs:11.září|11. září]] 2001 a sérii dalších teroristických útoků. Média se také začala zajímat o zprávy [[w:cs:IPCC|IPCC]] upozorňující na nebezpečí - ne menší než jaderné - která souvisí s globální změnou klimatu. Dalším důležitým bodem pro opouštění víry v optimismus a všeobecný blahobyt se stal rok 2008, kdy došlo ke [[w:cs:Světová finanční krize 2008|světové finanční krizi]]. K hrozbě teroristických a kybernetických útoků a přírodních katastrof se tak přidal ještě strach ze sociálních nepokojů, rabování a násilí mezi občany a nově příchozími migranty ze zemí třetího světa. To vše podnítilo zájem o scénáře katastrof i obrany proti nim, např. právě budováním krytů.


Starší i novější kryty se vyskytují prakticky v každé zemi. Liší se však způsobem a kvalitou provedení. Nejčastěji se jedná o pozůstatky krytů pro případ nukleární války nebo bombardování. Většinou se ale dají použít i při ekologických katastrofách či ohroženích. Nejvíce protiatomových (a protileteckých) krytů je pak evidováno v USA, Bývalém SSSR a jeho satelitních republikách, stejně jako v západní Evropě. Důležitým rozdílem mezi jednotlivými zeměmi - co se krytů týče - je jejich množství a počet obyvatel, který by se v nich mohl ukrýt. Nevětší množství krytů nalezneme ve Švýcarsku (a zároveň procent míst na populaci v případě ohrožení - do krytů by se vešlo více než 100% Švýcarů). Již v roce 1960 zde byl přijat zákon o povinném zřízení atomových krytů v každém soukromém i veřejném objektu, tedy i běžných rodinných domcích. Zákon nebyl zrušen ani po skončení Studené války. Kryty nacházejí stále využití - a to nejen jako úložné prostory.<ref>http://www.fallout-shelter.wz.cz/stranka1.htm</ref><ref>http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/98794-svycari-zaviraji-nejvetsi-bunkr-na-svete.html</ref> Například v roce 1999 lidé z Gomsu našli útočiště v krytu poté, co po sněhové bouři vypadl proud a obyvatelé se necítili ve svých domech bezpečni, prokázala se tak jejich praktická hodnota.<ref>http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/98794-svycari-zaviraji-nejvetsi-bunkr-na-svete.html</ref> K roku 2006 bylo ve Švýcarsku evidováno 300 000 soukromých protiatomových krytů v domovech, nemocnicích a dalších institucích, kromě toho také 5 100 veřejných krytů. V roce 2006 se na konstrukci, údržbu a demolici krytů použila částka ve výši 167,4 milionů švýcarských franků (cca. 3 miliardy Kč) - přibližně čtvrtina této částky byla dotována státem. Totální hodnota krytů se pohybuje kolem 250 miliard Kč.<ref>http://www.swissinfo.ch/eng/swiss_news/Bunkers_for_all.html?cid=995134</ref> Švýcarsko je tak státem, který drží nejen Evropské ale i světové prvenství v počtu občanů, kteří by se v případě nebezpečí nalezli bezpečná útočiště, navíc přímo ve svých domovech či v jejich těsné blízkosti (kryty poskytují místa pro více než 100% obyvatele).
Starší i novější kryty se vyskytují prakticky v každé zemi. Liší se však způsobem a kvalitou provedení. Nejčastěji se jedná o pozůstatky krytů pro případ nukleární války nebo bombardování. Většinou se ale dají použít i při ekologických katastrofách či ohroženích. Nejvíce protiatomových (a protileteckých) krytů je pak evidováno v USA, Bývalém SSSR a jeho satelitních republikách, stejně jako v západní Evropě. Důležitým rozdílem mezi jednotlivými zeměmi - co se krytů týče - je jejich množství a počet obyvatel, který by se v nich mohl ukrýt. Nevětší množství krytů nalezneme ve Švýcarsku (a zároveň procent míst na populaci v případě ohrožení - do krytů by se vešlo více než 100% Švýcarů). Již v roce 1960 zde byl přijat zákon o povinném zřízení atomových krytů v každém soukromém i veřejném objektu, tedy i běžných rodinných domcích. Zákon nebyl zrušen ani po skončení Studené války. Kryty nacházejí stále využití - a to nejen jako úložné prostory.<ref>http://www.fallout-shelter.wz.cz/stranka1.htm</ref><ref>http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/98794-svycari-zaviraji-nejvetsi-bunkr-na-svete.html</ref> Například v roce 1999 lidé z Gomsu našli útočiště v krytu poté, co po sněhové bouři vypadl proud a obyvatelé se necítili ve svých domech bezpečni, prokázala se tak jejich praktická hodnota.<ref>http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/98794-svycari-zaviraji-nejvetsi-bunkr-na-svete.html</ref> K roku 2006 bylo ve Švýcarsku evidováno 300 000 soukromých protiatomových krytů v domovech, nemocnicích a dalších institucích, kromě toho také 5 100 veřejných krytů. V roce 2006 se na konstrukci, údržbu a demolici krytů použila částka ve výši 167,4 milionů švýcarských franků (cca. 3 miliardy Kč) - přibližně čtvrtina této částky byla dotována státem. Totální hodnota krytů se pohybuje kolem 250 miliard Kč.<ref>http://www.swissinfo.ch/eng/swiss_news/Bunkers_for_all.html?cid=995134</ref> Švýcarsko je tak státem, který drží nejen Evropské ale i světové prvenství v počtu občanů, kteří by se v případě nebezpečí nalezli bezpečná útočiště, navíc přímo ve svých domovech či v jejich těsné blízkosti (kryty poskytují místa pro více než 100% obyvatele).
Řádek 25: Řádek 27:
Se vzrůstajícím uvědoměním si rizik, které s sebou přináší environmentálně nešetrné chování a obavami z dalších hrozeb (např. globáních geopolitických konfliktů a sociálních nepokojů), provázané s nedůvěrou ve stávající politické systémy, které nejsou schopny účinně reagovat, stoupá i obecná nedůvěra v politickou reprezentaci, že by se uměla postarat o své občany v případě katastrofických událostí. V současné době proto můžeme pozorovat vzrůstající tendenci budování soukromých krytů pro případ neočekávaných katastrof. Přestává se jednat pouze o objekty pro nejbohatší klientelu a roste počet projektů zaměřených na běžnou populaci. Firmy budující kryty čelí kritice, že vyvolávají strach. Reagují tvrzení, že obavy ve společnosti existují a ony poskytují pouze řešení. Svoji předběžnou opatrnost obhajují na stránkách například tvrzením: '',,Nepršelo, když Noe stavěl Archu."''<ref>http://www.terravivos.com/secure/secureindex.htm</ref>
Se vzrůstajícím uvědoměním si rizik, které s sebou přináší environmentálně nešetrné chování a obavami z dalších hrozeb (např. globáních geopolitických konfliktů a sociálních nepokojů), provázané s nedůvěrou ve stávající politické systémy, které nejsou schopny účinně reagovat, stoupá i obecná nedůvěra v politickou reprezentaci, že by se uměla postarat o své občany v případě katastrofických událostí. V současné době proto můžeme pozorovat vzrůstající tendenci budování soukromých krytů pro případ neočekávaných katastrof. Přestává se jednat pouze o objekty pro nejbohatší klientelu a roste počet projektů zaměřených na běžnou populaci. Firmy budující kryty čelí kritice, že vyvolávají strach. Reagují tvrzení, že obavy ve společnosti existují a ony poskytují pouze řešení. Svoji předběžnou opatrnost obhajují na stránkách například tvrzením: '',,Nepršelo, když Noe stavěl Archu."''<ref>http://www.terravivos.com/secure/secureindex.htm</ref>


Největší trh s kryty pro případ katastrof různých druhů funguje v USA.<ref>http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/americane-se-opet-zajimaji-o-protiatomove-kryty_176853.html#.Uy8dea15OtU</ref> Jedná se často o revitalizované objekty z časů Studené války, které armáda přestala používat, nebo ani nedostavěla. Trh s nepoužívanými vojenskými kryty funguje v mnoha zemích po celém světě, internetová aukční síť [[W:CZ Ebay|Ebay]] nabízela v nedávné době k prodeji protiatomový kryt v Británii, projevilo o něj zájem značné množství zájemců (i když u většiny z nich nebyl zájem pravděpodobně motivovaný bezpečnostními riziky).<ref>http://zpravy.idnes.cz/poridte-si-kryt-ze-studene-valky-nabizi-aukcni-portal-ebay-v-drazbe-1fl-/zahranicni.aspx?c=A100301_161334_zahranicni_vel</ref>, v ČR je zájem o bývalé vojenské bunkry slabý.<ref>http://brno.idnes.cz/armada-prodava-bunkry-zajem-kupcu-je-vsak-zatim-maly-f9d-/brno-zpravy.aspx?c=A100106_1313952_brno_dmk</ref> Americké firmy pak neprodávají pouze relikty, ale obnovené, zmodernizované funkční objekty, které by měly své obyvatele ochránit i přes asteroidy či vlnami tsunami (podle vyjádření firmy Vivos Group jež je buduje)<ref>http://zpravy.idnes.cz/americane-si-kupuji-protiatomove-kryty-slibuji-ochranu-i-pred-asteroidy-1qr-/zahranicni.aspx?c=A100729_151826_zahranicni_ipl</ref>. Na stránkách firmy je deklarováno, že potenciální zájemci jsou vybíráni zvláštní komisí, která rozhoduje, kdo má právo si prostor v krytu zakoupit (rozhoduje se podle toho, nakolik by byl přínosný pro komunitu uvnitř krytu)<ref>http://www.terravivos.com/secure/reserve.htm</ref> Do listopadu roku 2012 podalo žádost o přijetí 25 000 lidí.<ref>http://finmagazine.sjmc.umn.edu/index-p=937.html</ref> První komplex byl vybudován v roce 2012 státě Indiana (USA). V případě ohrožení se v něm může ukrýt až 80 lidí po dobu minimálně jednoho roku. Je zbudován tak, aby vydržel výbuch 20 megatun v okolí několika mil. Úkryt stojí 50 000 dolarů pro dospělého a 35 000 dolarů pro dítě. Slevy jsou poskytovány zdravotníkům a pracovníkům bezpečnostních sil. Platí se předtím, než ke katastrofě dojde. <ref>http://www.terravivos.com/secure/indiana.htm</ref> V roce 2013 získala společnost Vivos část podzemního armádního objektu Atchinsonská skladiště (''Atchison Storage Facility'') s celkovou rozlohou 2,7 milionu čtverečních stop (250 838.208 m2), kde hodlá vybudovat další kryty. Celkem počítá se zbudováním krytů pro 6 000 lidí. <ref>http://www.kshb.com/news/state/kansas/underground-doomsday-shelter-to-open-near-atchison-kansas</ref> Jinou cestou než je rekonstrukce starých vojenských objektů se vydala firmy Hubbard Iron Doors, Inc. a Radius Engineering Inc., které budují menší podzemní kryty na klíč (určené k zahloubení do země.<ref>http://www.survivor.cz/komercne-vyrabene-podzemni-kryty-pro-preziti/</ref><ref>http://undergroundshelters.com/key-features/</ref>
Největší trh s kryty pro případ katastrof různých druhů funguje v USA.<ref>http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/americane-se-opet-zajimaji-o-protiatomove-kryty_176853.html#.Uy8dea15OtU</ref> Jedná se často o revitalizované objekty z časů Studené války, které armáda přestala používat, nebo ani nedostavěla. Trh s nepoužívanými vojenskými kryty funguje v mnoha zemích po celém světě, internetová aukční síť [[w:cs:Ebay|Ebay]] nabízela v nedávné době k prodeji protiatomový kryt v Británii, projevilo o něj zájem značné množství zájemců (i když u většiny z nich nebyl zájem pravděpodobně motivovaný bezpečnostními riziky).<ref>http://zpravy.idnes.cz/poridte-si-kryt-ze-studene-valky-nabizi-aukcni-portal-ebay-v-drazbe-1fl-/zahranicni.aspx?c=A100301_161334_zahranicni_vel</ref>, v ČR je zájem o bývalé vojenské bunkry slabý.<ref>http://brno.idnes.cz/armada-prodava-bunkry-zajem-kupcu-je-vsak-zatim-maly-f9d-/brno-zpravy.aspx?c=A100106_1313952_brno_dmk</ref> Americké firmy pak neprodávají pouze relikty, ale obnovené, zmodernizované funkční objekty, které by měly své obyvatele ochránit i přes asteroidy či vlnami tsunami (podle vyjádření firmy Vivos Group jež je buduje)<ref>http://zpravy.idnes.cz/americane-si-kupuji-protiatomove-kryty-slibuji-ochranu-i-pred-asteroidy-1qr-/zahranicni.aspx?c=A100729_151826_zahranicni_ipl</ref>. Na stránkách firmy je deklarováno, že potenciální zájemci jsou vybíráni zvláštní komisí, která rozhoduje, kdo má právo si prostor v krytu zakoupit (rozhoduje se podle toho, nakolik by byl přínosný pro komunitu uvnitř krytu)<ref>http://www.terravivos.com/secure/reserve.htm</ref> Do listopadu roku 2012 podalo žádost o přijetí 25 000 lidí.<ref>http://finmagazine.sjmc.umn.edu/index-p=937.html</ref> První komplex byl vybudován v roce 2012 státě Indiana (USA). V případě ohrožení se v něm může ukrýt až 80 lidí po dobu minimálně jednoho roku. Je zbudován tak, aby vydržel výbuch 20 megatun v okolí několika mil. Úkryt stojí 50 000 dolarů pro dospělého a 35 000 dolarů pro dítě. Slevy jsou poskytovány zdravotníkům a pracovníkům bezpečnostních sil. Platí se předtím, než ke katastrofě dojde. <ref>http://www.terravivos.com/secure/indiana.htm</ref> V roce 2013 získala společnost Vivos část podzemního armádního objektu Atchinsonská skladiště (''Atchison Storage Facility'') s celkovou rozlohou 2,7 milionu čtverečních stop (250 838.208 m2), kde hodlá vybudovat další kryty. Celkem počítá se zbudováním krytů pro 6 000 lidí. <ref>http://www.kshb.com/news/state/kansas/underground-doomsday-shelter-to-open-near-atchison-kansas</ref> Jinou cestou než je rekonstrukce starých vojenských objektů se vydala firmy Hubbard Iron Doors, Inc. a Radius Engineering Inc., které budují menší podzemní kryty na klíč (určené k zahloubení do země.<ref>http://www.survivor.cz/komercne-vyrabene-podzemni-kryty-pro-preziti/</ref><ref>http://undergroundshelters.com/key-features/</ref>
Kryty jsou prezentovány jako luxusní objekty, ve kterých se dá nejenom přežívat ale i žít.<ref>http://zpravy.ihned.cz/c1-60667390-kalifornska-firma-nabizi-podzemni-kryty-za-65-tisic-dolaru-podivejte-se-jak-to-uvnitr-vypada</ref> Každá katastrofická předpověď je pak pro prodejce příznivá a marketingově dobře využitelná (jako údajný konec světa podle jedné z interpretací [[W:CZ Mayský kalendář|Mayského kalendáře]]).<ref>http://www.matrix-2012.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1489:luxusni-podzemni-bunkry-maji-chranit-ped-katastrofou-v-roce-2012&catid=72:zachrana&Itemid=98</ref> Podle kritiků krytů jsou ale potenciální hrozby, které výrobci prezentují, značně přehnané; otázkou také zůstává zda by kryty uvedené katastrofy skutečně vydržely.<ref>http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/americane-se-opet-zajimaji-o-protiatomove-kryty_176853.html#.Uy9JCa15OtW
Kryty jsou prezentovány jako luxusní objekty, ve kterých se dá nejenom přežívat ale i žít.<ref>http://zpravy.ihned.cz/c1-60667390-kalifornska-firma-nabizi-podzemni-kryty-za-65-tisic-dolaru-podivejte-se-jak-to-uvnitr-vypada</ref> Každá katastrofická předpověď je pak pro prodejce příznivá a marketingově dobře využitelná (jako údajný konec světa podle jedné z interpretací [[w:cs:Mayský kalendář|Mayského kalendáře]]).<ref>http://www.matrix-2012.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1489:luxusni-podzemni-bunkry-maji-chranit-ped-katastrofou-v-roce-2012&catid=72:zachrana&Itemid=98</ref> Podle kritiků krytů jsou ale potenciální hrozby, které výrobci prezentují, značně přehnané; otázkou také zůstává zda by kryty uvedené katastrofy skutečně vydržely.<ref>http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/americane-se-opet-zajimaji-o-protiatomove-kryty_176853.html#.Uy9JCa15OtW
</ref> V České republice pak působí od roku 2010<ref>https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-vypis?subjektId=isor%3a800029669&typ=full&klic=37quyj</ref> firma Podzemní kryty s.r.o., která dodává menší kryty určené k zahloubení do země (podobně jako americký Hubbard Iron Doors, Inc. nebo Radius Engineering Inc.)<ref>http://www.podzemnikryty.cz/</ref>. Výrobu podzemních krytů nabízí také Jiří Řehoř na [http://www.zhn.cz/ www.zhn.cz svých stránkách].
</ref> V České republice pak působí od roku 2010<ref>https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-vypis?subjektId=isor%3a800029669&typ=full&klic=37quyj</ref> firma Podzemní kryty s.r.o., která dodává menší kryty určené k zahloubení do země (podobně jako americký Hubbard Iron Doors, Inc. nebo Radius Engineering Inc.)<ref>http://www.podzemnikryty.cz/</ref>. Výrobu podzemních krytů nabízí také Jiří Řehoř na [http://www.zhn.cz/ www.zhn.cz svých stránkách].


Z minulosti víme, že možné katastrofické scénáře - a možnosti jak se jim vyhnout (popř. se na ně připravovat) - není dobré podceňovat. Ale ani přeceňovat. Řečeno formou klišé: '',,Je lepší se katastrofám vyhýbat, než jim čelit"'' - a strávit většinu života v krytu, jak je hezky ztvárněno v americké romantické komedii z roku 1999 [http://en.wikipedia.org/wiki/Blast_from_the_Past_(film) Blast from the Past] (''česky: Dožeň, co se dá'').<ref>http://www.csfd.cz/film/16539-dozen-co-se-da/</ref>
Z minulosti víme, že možné katastrofické scénáře - a možnosti jak se jim vyhnout (popř. se na ně připravovat) - není dobré podceňovat. Ale ani přeceňovat. Řečeno formou klišé: '',,Je lepší se katastrofám vyhýbat, než jim čelit"'' - a strávit většinu života v krytu (jak je hezky ztvárněno v americké romantické komedii z roku 1999 [http://en.wikipedia.org/wiki/Blast_from_the_Past_(film) Blast from the Past] (''česky: Dožeň, co se dá'').<ref>http://www.csfd.cz/film/16539-dozen-co-se-da/)</ref>


== Odkazy ==
== Odkazy ==
Řádek 97: Řádek 99:


[http://procproto.cz/zahady/konspirace/utajovane-ruske-metro-brazdi-podzemi-moskvy-i-tajna-linka/ Konspirační teorie o krytech v podzemí Moskvy]
[http://procproto.cz/zahady/konspirace/utajovane-ruske-metro-brazdi-podzemi-moskvy-i-tajna-linka/ Konspirační teorie o krytech v podzemí Moskvy]
[[Kategorie:Antropogenní rizika]]
Tyto webové stránky vyžadují pro svou funkci cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie

Navigační menu