Ekokomunity: Porovnání verzí

Přidáno 4 112 bajtů ,  21. 11. 2008
bez shrnutí editace
(Nová stránka: __NOTOC__ '''Vlastní text stránky''' Má být dělený do odstavců; lze využít [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_editovat_str%C3%A1nku#Tabulka_wiki_p.C5.99.C3.ADkaz...)
 
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__
__NOTOC__
Definice
Obecná definice komunity dle české wikipedie
'''Komunita''' [[wikipedia:cs:nazev_hesla|Název hesla]](z lat. cum – spolu, mezi sebou a munere – darovat) je společenství živých bytostí, které sdílejí určitou oblast (omezenou prostorově, jejich společnými zájmy apod). Jednotlivé živé bytosti mohou být rostliny, zvířata nebo lidé, kteréhokoliv druhu nebo velikosti.
V dnešní době je komunita z pohledu lidské společnosti vnímána jako společenství lidí snažících se žít alternativním způsobem života mimo hlavní proud společnosti. (Poldervaart 2001)
Hlavní rysy komunit: (např Zablocki 1980; Shenker 1986; Jansen 1990; Pitzer 1997; Miller1999):
# Nezávislé na rodinných vztazích
# Minimálně 3 – 5 dospělých členů
# Vstup je dobrovolný
# Geografická a psychologická separace od hlavního proudu společnosti
# Společná ideologie členů
# Nějaká forma společného vlastnictví
# Zájmy skupiny přesahují zájmy jednotlivce – nadřazenost komunity
Takto je definována většina komunit v západním světě. Komunity jsou formovány s různými cíly např.:
*Možnost žít život dle svého.
*Alternativa pro lidi, kteří se rozhodli žít život nezávisle na společnosti, nebo za nějakým cílem – trvalá udržitelnost apod.
*Jako protest proti různým jevům v lidské společnosti – komercionalizaci, vlivu médií, odosobnění, odklonu od přírody, netoleranci a podobně.
*Často je motivem též udržování tradic, nebo návrat k přírodě.
Ekokomunity
Ekokomunity vznikají často na odlehlých místech, kde se lidé snaží najít trvale udržitelný životní styl. Cílem je co nejmenší závislost na zbytku společnosti a potravní, materiální a energetická soběstačnost. Z toho důvodu pracuje většina členů výhradně uvnitř komunity. Zemědělství je produkováno na okolních polích a lukách bez využití umělých hnojiv a nejmodernější mechanizace. Využívá se i síly hospodářských zvířat. Energie je často získávána z obnovitelných zdrojů – spalováním biomasy, využitím solární energie pro ohřev vody či výrobu elektrické energie. Vznikající odpad je důsledně tříděn, bioodpad se kompostuje, odpadní voda je zpracovávána v biologických čistírnách odpadních vod. Oproti běžným domácnostem zde vzniká méně odpadu, díky nižšímu množství obalů a nekonzumnímu způsobu života. Voda bývá z vlastních zdrojů. Pitná voda se využívá výhradně pro přípravu potravy a pití, na ostatní činnosti včetně praní se používá voda dešťová (závisí na místních podmínkách).
Důležitá bývá i samotná architektura. Stavby splňují nároky Zelené architektury, lze však vysledovat několik odlišných přístupů, které se mohou různě prolínat.
*'''Tradiční''' – využívá hlavně tradičních stavebních postupů – nepálené cihly, dřevo, slaměné domy, slaměné střechy.
*'''Minimalistický''' – využití libovolných materiálů s co nejnižšími náklady – zbytkové či odpadní materiály, místní zdroje.
*'''Moderní''' – využívá i moderní postupy a materiály s cílem co největších energetických úspor.
V některých komunitách si obyvatelé staví své obydlí sami (např. Friland) případně s pomocí ostatních členů, čímž se utužují vazby na komunitu, která je pak architektonicky velmi pestrá.
- Odlišnosti od ostatních komunit
Na rozdíl od jiných komunit, mají ekokomunity velmi pestrou skladbu členů, kteří zvládají různé profese. Díky tomu jsou mnohem soběstačnější a méně závislé na zbytku společnosti. Velmi často však aktivně působí ve společnosti s cílem informovat o možnostech trvale udržitelného života, organického zemědělství, udržování tradic nebo návratu k přírodě.  Také si vyměňují zkušenosti a informace mezi sebou díky osobním návštěvám v rámci Global Ecovillage Network(link), jelikož mnohé tradiční postupy byly zapomenuty.
- Příklady


  '''Vlastní text stránky'''
  '''Vlastní text stránky'''
72

editací