Alternativní využití věcí

Z Enviwiki
Verze z 1. 7. 2020, 12:42, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (+ externí odkaz)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Alternativní využití věcí je proces, ve kterém se objekt s určitým účelem použití transformuje či přeskupí na objekt s alternativní hodnotou použití.

Popis

Alternativní využití je stejně staré jako lidská civilizace; způsoby, kterým si různé společnosti novým a tvůrčím způsobem přizpůsobovaly artefakty starších kultur je dnes předmětem mnoha výzkumů.[1] V 21. století je alternativní využití věcí často používáno domácími kutily i uměleckými organizacemi jako odpověď na ekologickou a ekonomickou krizi 21. století. Některé výzkumy spojují toto hnutí s americkým levicovým a pravicovým libertariansmem.[2][3]

Alternativní použití znamená, že předmět využijeme způsobem, který původní výrobce předmětu nezamýšlel. Obvykle se toto využívá u předmětů, které považujeme za nepotřebné, zastaralé či za odpad. Dobrým příkladem muže být tzv. zemědům, který používá pneumatiky jako izolační stěny a lahve jako skleněné stěny. Dalšími příklady alternativního použití může být použití pneumatik na ochranu boků lodí a ocelových či plastových sudů jako krmných žlabů či kompostovacích nádob. Popílek z filtrů z elektráren je využíván jako přísada do betonu, což zvyšuje jeho pevnost. Často jsou také využívány opotřebované oděvy jako hadry.[4]

Ne všechno alternativní využití věcí je ovšem nezbytně šetrné k životnímu prostředí, např. při snaze o znovuvyužití starých nákladních aut se můžeme potýkat s vysokými provozními náklady s ohledem na vysokou spotřebu a také emise mohou být velmi vysoké. Naopak, ekologicky příznivá může být přestavba aut na elektrická, ačkoliv úvodní náklady na tuto přestavbu mohou být vysoké.

Příklady

Elektronika

 • Staré chytré telefony s operačním systémem Android, které mají malé výpočetní kapacity, nejsou z toho důvodu již využívány obsahují pravděpodobně tříosý akcelerometr s dobrými parametry a mohou tak být použity jako amatérský seismografický uzel pro distribuované seismografické projekty, jako je např. síť Quake-Catcher Network.

Architektura

 • Využití starých budov je rostoucí trend ve stavebnictví - využití starých továrních hal na byty (lofty), staré doky proměněné na nákupní centra, restaraurace.[5][6][7]
 • Využití zrušených železničních tratí na cyklostezky.[8]

Léky

 • Ukazuje se, že některé léky lze používat i na léčení jiných nemocí, než na které byly původně určeny. Výhodou je, že u těchto léků jsou velmi dobře známy vedlejší účinky a také se velmi často jedná o generika, která nepodléhají licenci. Příkladem může být použití thalidomidu na léčení rakoviny.[9]

Odkazy

Reference

 1. Medieval recycling. Harvard Gazette. 2010-04-12. Dostupné online [cit. 2018-07-27]. (en-US) 
 2. MALEWITZ, Raymond. The Practice of Misuse: Rugged Consumerism in Contemporary American Culture. Stanford University Press, 2014.
 3. WATKINS, Evan. Throwaways: Work culture and consumer education. Stanford University Press, 1993.
 4. 100 Ways to Repurpose and Reuse Broken Household Items. DIY & Crafts. 2014-05-03. Dostupné online [cit. 2018-07-27]. (en-US) 
 5. ASSEFA, Getachew; AMBLER, Chelsea. To demolish or not to demolish: Life cycle consideration of repurposing buildings. Sustainable Cities and Society. 2017-01, roč. 28, s. 146–153. Dostupné online [cit. 2018-07-28]. ISSN 2210-6707. DOI:10.1016/j.scs.2016.09.011.  
 6. BLOSZIES, Charles. Old Buildings New Designs: Architectural Transformations. [s.l.]: Princeton Architectural Press, 2013. 
 7. C., Chan, Rebecca. Old Buildings, New Ideas: Historic Preservation and Creative Industry Development as Complementary Urban Revitalization Strategies. ScholarlyCommons. 2011. Dostupné online [cit. 2018-07-28]. (anglicky) 
 8. HORNE,, Mary. Temporary Use of Pop-Up Environment’s Potential for Repurposing Neglected Buildings and Spaces. , 2014 [cit. 2018-07-28]. . Georgia State University. . Dostupné online. (anglicky)
 9. Europe calls for more drugs repurposing / General / Generics / Home - GaBI Online - Generics and Biosimilars Initiative. www.gabionline.net [online]. [cit. 2018-08-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy