Životní prostředí a zdraví: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 17: Řádek 17:
  
 
=== Externí odkazy ===
 
=== Externí odkazy ===
 +
 +
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_health Environmental health na anglické Wikipedii]
 +
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Health Health na anglické Wikipedii]
 
*[http://www.mvcr.cz/sbirka/2005/sb165-05.pdf Legislativa - zdraví]
 
*[http://www.mvcr.cz/sbirka/2005/sb165-05.pdf Legislativa - zdraví]
 
*Světová zdravotnická organizace (WHO), česká spolupracující centra – http://www.who.cz/spol.centra_seznam.htm  
 
*Světová zdravotnická organizace (WHO), česká spolupracující centra – http://www.who.cz/spol.centra_seznam.htm  

Verze z 20. 2. 2008, 09:03

Zdraví obecně je jen velmi těžko definovatelný pojem. Vypovídá nejen o fyzickém stavu, ale i o duševní a sociální rovnováze. Pojetí toho, co představuje zdraví, se liší v jednotlivých kulturách a na různých územích. Zdraví obyvatel a kvalita života ukazuje vyspělost jednotlivých regionů, jejich ekonomickou situaci, technickou vyspělost i stav životního prostředí.

K faktorům, které ovlivňují lidské zdraví, bezpochyby patří znečištění odvzduší, pracovní prostředí, kvalita lékařské pomoci, dostupnost a kvalita vody a potravin a další.

Výskyt nemocí často není samostatně se projevujícím jevem, bývá spojen s chudobou a bezpečnostními hrozbami. Nedostatek finančních prostředků omezuje možnost zdravotně nezávadné stravy a pití, znemožňuje zlepšit nedostatečné hygienické podmínky, omezuje možnosti lékařské péče a brání svobodné volbě ekologicky šetrnějších prostředků nutných pro běžný provoz života (volba způsobu získávání energie, nakládání s odpady atd.). Jde tedy o jakýsi bludný kruh, kde chudoba způsobuje vede k omezení volby, což má negativní vliv na zdraví a na ekonomický rozvoj.

Snahy o vystoupení z tohoto bludného kruhu jsou zaměřeny právě do oblasti zdraví. Předpokládají, že podpora zdraví prospěje ekonomickému růstu, který zpětně povede k zlepšování prostředí, jež zase ovlivňuje zdravotní stav. Dalších zlepšení lze dosáhnout právní regulací týkající se pracovního prostředí, podporou lékařství, péčí o životní prostředí a dodržování hygienických limitů.

Příklady pro výuku

Čtení z časopisu Bedrník, téma Zdraví

Odkazy

Související stránky

Integrovaný registr znečišťování

Externí odkazy

http://www.toxickydomov.cz