Editace stránky Katanga syndrom

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
[[Kategorie:Syndromy globálních změn]]
Jedním ze syndromů globálních změn, způsobujícím nejen krizi ekologickou, ale také krizi ekonomickou a sociální je Katanga syndrom. Název pochází ze zemědělského jihu Demokratické republiky Kongo.
Jedním ze syndromů globálních změn, způsobujícím nejen krizi ekologickou, ale také krizi ekonomickou a sociální je Katanga syndrom. Název pochází ze zemědělského jihu Demokratické Republiky Kongo.
   
   
Zde dalo bezbřehé a neregulované vyčerpávání neobnovitelných zdrojů název syndromu, který vede k poškození životního prostředí a má kruté dopady na ekosystém i místní společnost. Rozsáhlá nezákonná těžba nerostných surovin zahrnujicí obvykle zastaralé a neefektivní technologie (např. ruční přebírání nerostů - poškozující mimo jiné i zdraví zaměstnanců) vede jednak k úniku toxických slouženin při těžbě kovů jako olovo, kobalt, nikl, zinek a magnézium a jednak dochází k obrovské míře poškození přirozené krajiny odtěžením velkého množství nerostů, rud a zeminy. To spouští další hydrologické problémy jako rychlý odtok dešťové vody, vysoká míra znečištění řek a podzemní vody, postupující rychlá eroze životně důležité orné půdy. Důsledkem těchto změn dochází k výraznému zhoršení zdravotní úrovně obyvatelstva a k vysoké míře migrace a přesídlování obyvatelstva.
Zde dalo bezbřehé a neregulované vyčerpávání neobnovitelných zdrojů název syndromu, který vede k poškození životního prostředí a má kruté dopady na ekosystém i místní společnost. Rozsáhlá nezákoná těžba nerostných surovin zahrnujicí obvykle zastaralé a neefektivní technologie (např. ruční přebírání nerostů - poškozující mimo jiné i zdraví zaměstnanců) vede jednak k úniku toxických slouženin při těžbě kovů jako olovo, kobalt, nikl, zinek a magnézium a jednak dochází k obrovské míře poškození přirozené krajiny odtěžením velkého množství nerostů, rud a zeminy. To spouští další hydrologické problémy jako rychlý odtok dešťové vody, vysoká míra znečištění řek a podzemní vody, postupující rychlá eroze životně důležité orné půdy. Důsledkem těchto změn dochází k výraznému zhoršení zdravotní úrovně obyvatelstva a k vysoké míře migrace a přesídlování obyvatelstva.


Ve výsledku mají tyto procesy vliv nejen na životní prostředí, ale i na zdraví populace, produkci potravy, ekonomickou stabilitu postižených území, politické a komunitní problémy v důsledku vysoké míry migrace…
Ve výsledku mají tyto procesy vliv nejen na životní prostředí, ale i na zdraví populace, produkci potravy, ekonomickou stabilitu postižených území, politické a komunitní problémy v důsledku vysoké míry migrace…
Řádek 13: Řádek 12:
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==


* World in Transition: The Research Challenge [http://www.wbgu.de/en/publications/flagship-reports/flagship-report-1996-research/]
World in Transition: The Research Challenge [http://www.wbgu.de/wbgu_jg1996_engl.html]
* Rush and Ruin: The Devastating Mineral Trade in Southern Katanga [http://www.eldis.org/go/display/?id=16722&type=Document]
* [http://cs.wikipedia.org/wiki/Katanga Území Katanga ] v české Wikipedii


[[Kategorie:Syndromy globálních změn]]
Rush and Ruin: The Devastating Mineral Trade in Southern Katanga [http://www.eldis.org/go/display/?id=16722&type=Document]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)