Editace stránky Akustická ekologie

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
'''Akustická ekologie''' (v angličtině: ''acoustic ecology'') je směr v rámci [[ekologie|ekologie]] studující vzájemné vztahy a interakce mezi živými organismy navzájem i jejich prostředím probíhající skrze zvuk. Někdy se setkáváme místo termínu akustická antropologie také s označením ekologie zvukového prostředí (''soundscape ecology''), ekologie zvuku (''ecology of sound'') či zvuková ekologie (''sound ecology''); z významového hlediska si jsou rovny a můžeme je proto považovat za synonyma.<ref name=":0">[https://is.cuni.cz/webapps/UKSESSION51A93E148B036578F991E23F95603204/zzp/detail/56330/?file=120006505 GRIGER, Ján. Akustická ekologie: případová studie zvukového prostředí lokality Loretánského nám. v Praze. (diplomová práce)] S. 13.</ref>
'''Akustická ekologie''' (v angličtině: ''acoustic ecology'') je směr v rámci [[ekologie|ekologie]] studující vzájemné vztahy a interakce mezi živými organismy navzájem i jejich prostředím probíhající skrze zvuk. Někdy se setkáváme místo termínu akustická antropologie také s označením ekologie zvukového prostředí (''soundscape ecology''), ekologie zvuku (''ecology of sound'') či zvuková ekologie (''sound ecology''); z významového hlediska si jsou rovny a můžeme je proto považovat za synonyma.<ref>[https://is.cuni.cz/webapps/UKSESSION51A93E148B036578F991E23F95603204/zzp/detail/56330/?file=120006505 GRIGER, Ján. Akustická ekologie: případová studie zvukového prostředí lokality Loretánského nám. v Praze. (diplomová práce)] S. 13.</ref>


''Duchovním otcem'' akustické ekologie bývá nazýván Raymond Murray Schafer, kanadský skladatel, spisovatel a environmentalista, který stál u zrodu ''World Soundscape Project (WSP)'', multidisciplinární výzkumné skupiny a posléze mezinárodní vědecké platformy zaměřené na akustickou ekologii, je rovněž autorem jednoho ze základních děl oboru ''The Tuning of the World''. Schafer spolu se svými kolegy z WSP konstituoval obor a vymezil předmět jeho zájmu. Podobně jako se ekologie zabývá studiem vztahů mezi živými organismy a prostředím, jež je obklopuje, zkoumá i akustická ekologie vztahy uvnitř ekosystémů, Schafer definuje náplň studia akustické ekologie jako: „studium účinků akustického nebo zvukového prostředí na fyzické reakce či způsoby chování živých organismů, které v tomto prostředí žijí".<ref name=":0" /> <ref>SCHAFER, R. M.: The Tuning of the World. New York : Knopf, 1977. Přetištěno jako The Soundscape: Our  
''Duchovním otcem'' akustické ekologie bývá nazýván Raymond Murray Schafer, kanadský skladatel, spisovatel a environmentalista, který stál u zrodu ''World Soundscape Project (WSP)'', multidisciplinární výzkumné skupiny a posléze mezinárodní vědecké platformy zaměřené na akustickou ekologii, je rovněž autorem jednoho ze základních děl oboru ''The Tuning of the World''. Schafer spolu se svými kolegy z WSP konstituoval obor a vymezil předmět jeho zájmu. Podobně jako se ekologie zabývá studiem vztahů mezi živými organismy a prostředím, jež je obklopuje, zkoumá i akustická ekologie vztahy uvnitř ekosystémů, Schafer definuje náplň studia akustické ekologie jako: „studium účinků akustického nebo zvukového prostředí na fyzické reakce či způsoby chování živých organismů, které v tomto prostředí žijí".<ref>[https://is.cuni.cz/webapps/UKSESSION51A93E148B036578F991E23F95603204/zzp/detail/56330/?file=120006505 GRIGER, Ján. Akustická ekologie: případová studie zvukového prostředí lokality Loretánského nám. v Praze. (diplomová práce)] S. 13.</ref> <ref>SCHAFER, R. M.: The Tuning of the World. New York : Knopf, 1977. Přetištěno jako The Soundscape: Our  
Sonic Environment and The Tuning of the World. Vydání neuvedeno. Rochester, Vermont : Destiny Books, 1994,  
Sonic Environment and The Tuning of the World. Vydání neuvedeno. Rochester, Vermont : Destiny Books, 1994,  
301 s., ISBN: 0-89281-455-1., s. 271.</ref>  
301 s., ISBN: 0-89281-455-1., s. 271.</ref>  
Řádek 20: Řádek 20:


*  '''5) aplikační rovina'''
*  '''5) aplikační rovina'''
Do aplikační roviny náleží akustický design (''acoustic design'') jako praktická aplikace výzkumu zvukového prostředí. Takto získané poznatky pak mohou vyústit v zahrnutí akustických aspektů při tvorbě nových staveb, krajinného plánování apod., což významně obohacuje obor [[krajinná ekologie|krajinná ekologie]] o novou, akustickou dimenzi.  
Do aplikační roviny náleží akustický design (''acoustic design'') jako praktická aplikace výzkumu zvukového prostředí. Takto získané poznatky pak mohou vyústit v zahrnutí akustických aspektů při tvorbě nových staveb, krajinného plánování apod., což významně obohacuje obor [[w:cz: krajinná ekologie|krajinná ekologie]] o novou, akustickou dimenzi.  


[[w:cs:zvuk|Zvuk]] je důležitou - a často opomíjenou - součástí životního prostředí. Jeho specifika jsou také významným indikátorem kvality života v daném ekosystému; upozorňuje na to i název zásadního díla ''environmentálního obrození'' americké bioložky Rachel Carsonové [[w:cs:Silent Spring|Mlčící jaro]] (Silent Spring, 1962), které pojednává o hrozbě života bez zvuku a jeho producentů (tedy nebezpečím, které představují pesticidy pro vymírání organismů a snižování [[biodiverzita|biodiverzity]]). Vzrůstající zájem o akustickou ekologii (a s ní spojené otázky ochrany životního prostředí a [[udržitelný rozvoj|udržitelný rozvoj]]) v zahraničí i u nás snad představuje zvuk tónu naděje, že jaro ještě chvíli hlučné zůstane.
[[w:cz: zvuk|Zvuk]] je důležitou - a často opomíjenou - součástí životního prostředí. Jeho specifika jsou také významným indikátorem kvality života v daném ekosystému; upozorňuje na to i název zásadního díla ''environmentálního obrození'' americké bioložky Rachel Carsonové [[w:cz: Silent Spring|Mlčící jaro]] (Silent Spring, 1962), které pojednává o hrozbě života bez zvuku a jeho producentů (tedy nebezpečím, které představují pesticidy pro vymírání organismů a snižování [[biodiverzita|biodiverzity]]). Vzrůstající zájem o akustickou ekologii (a s ní spojené otázky ochrany životního prostředí a [[udržitelný rozvoj|udržitelný rozvoj]]) v zahraničí i u nás snad představuje zvuk tónu naděje, že jaro ještě chvíli hlučné zůstane.


== Odkazy ==
== Odkazy ==
Řádek 47: Řádek 47:




{{licence cc|Petiška, Eduard, Jr}}
{{licence cc|Eduard Petiška, Jr}}
{{TAČR}}
{{TAČR}}
[[Kategorie:Hluk]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)