Uživatel:JaDlo/Pískoviště

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Z čeho se skládá spotřeba[editovat | editovat zdroj]

Celkové výdaje na spotřební zboží a služby tvoří zhruba dvě třetiny HDP. Zahrnují výdaje na služby, výdaje na zboží krátkodobé spotřeby a výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby:

  • Výdaje na služby tvoří více než jednu polovinu celkových výdajů na spotřebu. Jsou poměrně stabilní částí, a jejich procentní zastoupení má v delším časovém horizontu vzestupnou tendenci. Patří sem zejména výdaje na nájemné a další služby domácnostem (elektřina, plyn,..), výdaje na zdravotní péči a na dopravu.
  • Nákupy zboží krátkodobé spotřeby představují méně než jednu třetinu celkových výdajů domácností na spotřební zboží a služby. Rostou v meziročním srovnání rychleji než výdaje na služby. Tempo růstu se zvyšuje v obdobích expanze a oslabuje v obdobích recese. Hlavní součást tvoří zejména výdaje za potraviny, oblečení, benzín. Výdaje na služby a na zboží krátkodobé spotřeby jsou úzce svázány s růstem důchodů a většinou rostou i klesají zároveň. Některé výdaje na služby a zboží krátkodobé spotřeby se však s poklesem důchodů nesnižují – jedná se o nezbytné výdaje, tzv. necessites.
  • Výdaje na nákup zboží dlouhodobé spotřeby tvoří pouze jednu osminu spotřebních výdajů, ale jedná se o nejvolatilnější položku. Jsou vysoce citlivé na změny hospodářského cyklu - rapidně vzrůstají v období expanze, v období recese dramaticky klesají. Stejně jako předchozí dvě součásti spotřebních výdajů, i výdaje na nákup zboží dlouhodobé spotřeby odrážejí vývoj příjmů domácností. Zároveň citlivě reagují na změny úrokových sazeb. Zboží dlouhodobé spotřeby zahrnuje mimo jiné osobní automobily, nábytek, či elektroniku.[1][2][3]
  1. Slovník ekonomických ukazatelů II, HDP - Miras.cz/Akcie. www.miras.cz [online]. [cit. 2020-11-21]. Dostupné online. 
  2. Příjmy, výdaje a spotřeba obyvatelstva - metodika. Příjmy, výdaje a spotřeba obyvatelstva - metodika [online]. [cit. 2020-11-21]. Dostupné online. (česky) 
  3. KURZY.CZ. Time series database - ARAD () - Czech republic statistics | Kurzy.cz. eng.kurzy.cz [online]. [cit. 2020-11-21]. Dostupné online. (anglicky)