Návrh slaměného domu

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zde je návrh, jak by mohl vypadat rodinný slaměný dům.


Materiál pro výstavbu[editovat | editovat zdroj]

Nosným materiálem jsou dřevěné trámy, izolantem balíky slámy. Na zdech bude hliněná omítka a na střeše dřevěné šindele.

Vybavení technologiemi[editovat | editovat zdroj]

Světlo a udržení tepla zajišťují mmj. kvalitní dřevěná okna (např. trojskla) a dveře. Na střeše domu jsou umístěny solární panely (pro ohřev vody a částečné vytápění domu), zbytek energie je dodáván generátorem na vodní pohon (je-li poblíž domu rychloprůtokové koryto většího potoka), event. generátorem na větrný pohon (i když osobně bych dala přednost bydlení někde u lesa než na větrné hůrce). Dům je vybaven vzduchotechnikou (výhodná z hlediska úspory energie) a vytápěn krbem na ni napojeným. V případě potřeby je možné přepnout na vytápění domu plynem (jinak využívaným pouze pro vaření).


Blízké okolí[editovat | editovat zdroj]

Samozřejmostí je zahrádka a na ní studna s pitnou vodou, zásobníky pro lapenou dešťovou vodu a kompost na bioodpad (nejlépe ve spojení s čuníkem – co je k snědku a nesní obyvatelé, to sežere čuník  ). Jestli bude mít dům zahradu velkou, tou nejlepší a nejekologičtější sekačkou je ovečka 


Umístění v prostoru[editovat | editovat zdroj]

Dům je postavený v co nejlepší místní dostupnosti požadovaných materiálů (např. poblíž pole s balíky slámy a poblíž pily a přístupný prostřednictvím již vybudovaných komunikací. Díky použitým materiálům lze dům vzhledově řešit tak, aby svým tvarem ani barvami nenarušoval ráz okolní krajiny.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Slaměný dům