Možná negativa OER MWS

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

S využíváním OER MWS mohou být také spojena jistá negativa, můžeme uvést například následující:[1]

Nedůvěra[editovat | editovat zdroj]

OER jsou relativně nová záležitost a značná část učitelů a pracovníků ve školství je konzervativních. Kvalita zdrojů značně variuje a často chybí garant kvality.

Nedostatečná vybavenost hardwarem[editovat | editovat zdroj]

Ač dochází k postupné digitalizaci v celosvětovém měřítku, řada studentů (zejm. v rozvojových zemích) nemá zařízení, na němž by mohla využívat digitální texty. To bylo vidět například i v České republice při koronavirové pandemii v roce 2020, kdy se část studentů nemohla účastnit distančního vyučování právě kvůli nedostatečné vybavenosti hardwarem.

Nízká digitální gramotnost[editovat | editovat zdroj]

Řada pedagogů (ale i studentů) neumí využívat nové technologie, popř. pro ně není snadné OER nalézt či vytvořit.

Financování[editovat | editovat zdroj]

Otevřené zdroje jsou na výrobu levnější než klasické tištěné, nicméně je potřeba zaplatit autorský kolektiv, popř. platformu, na níž bude text k dispozici. Vzhledem k tomu, že z otevřených učebnic nejsou žádné příjmy pro vydavatele, nabízí se např. následující způsoby financování:

1) Státem;

2) školou;

3) studenty (např. formou paušálu);

4) sponzory.

Reference[editovat | editovat zdroj]


Logo TACR.pngTato stránka vznikla, či byla výrazně rozšířena v rámci projektu "Zajištění kvality otevřených vzdělávacích zdrojů: jak správně vytvářet a využívat volně dostupné studijní materiály“, podpořeného v letech 2019–2021 Technologickou agenturou České republiky. Podrobnosti o projektu.

  1. Petiška, E. (2018). Otevřené vzdělávací zdroje: podpora tvůrcům otevřených vzdělávacích materiálů. Praha: Ústřední knihovna Univerzity Karlovy.