Enviwiki:Pahýl

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pahýl (doslovný překlad anglického stub) je takový článek, který vyžaduje ještě další pozornost editorů, protože neobsahuje dostatek informací. K tomu aby se tento základ stal plnohodnotným článkem, je potřeba doplnit další údaje.

Cílem Enviwiki je co nejmenší počet pahýlů, přesto platí, že mnoho dobrých hesel ve Wikipedii může začít právě jako pahýl. Někdy i takový pahýl obsahuje vše, co potřebujete vědět a i tak se jej můžete pokusit rozšířit.

Základní informace[editovat zdroj]

Pahýl je obvykle článek, který je příliš krátký. Krátký ale neznamená, že informací je tak málo, že jsou nepoužitelné. Obvykle musí být alespoň tak dlouhý, aby dobře definoval titulek článku. Stačí k tomu obvykle 3 až 10 krátkých vět. Všimněte si, že i delší článek, pokud se věnuje nějaké komplikovanější záležitosti, může být pahýl. Na druhou stranu úzce zaměřený článek i při tomto rozsahu nemusí být pahýl.

Pokud vy sami napíšete nebo naleznete pahýl, pak přidejte na jeho konec šablonu {{Pahýl}}. V článku se pak bude zobrazovat následující text, který by měl podnítit ostatní k jeho rozšíření:

Jako pahýl může být označen článek, který obsahuje tak málo informací, že i editor, který toho ví o daném tématu málo nebo nic, dokáže po krátkém hledání na internetu nebo po krátkém hledání ve své knihovně článek vylepšit. Jako pahýl by rozhodně neměly být označovány články, které dokáže rozšířit pouze odborník v dané oblasti.

Jakmile je článek rozšířen a přestává být pahýlem, můžete označení pahýl odstranit. Nejsou k tomu potřeba žádné formální postupy a schvalování.

Ostatní články, které potřebují další úpravu a přitom nejsou pahýly, přidejte prosím na seznam článků k úpravě.