Definice vzdělávání pro udržitelnou budoucnost

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Definice 1[editovat | editovat zdroj]

Je to celoživotní proces učení, který vede k informovanému a angažovanému občanství, přičemž klade důraz na tvořivé řešení problémů, vědeckou a sociální gramotnost a závazek být zapojen do individuálních a společných akcí. Tyto akce pomohou zajistit environmentálně přijatelnou a ekonomicky prosperující budoucnost. Tento typ vzdělání má potenciál k tomu, aby sloužilo jako nástroj vytváření silnějších vazeb mezi třídami a podniky, a mezi školami a komunitami[1].

Definice 2[editovat | editovat zdroj]

Řešení environmentálních problémů a zabraňování vzniku nových bude vyžadovat porozumění vazbám mezi ekologickou a lidskou prosperitou a vysoké hodnocení těchto vazeb. Avšak mnohé z těchto vazeb nejsou při prvním pohledu patrné.

Tady je právě zapotřebí vzdělání. Lidé musí zaznamenat problémy rozvoje a prostředí, pochopit vazby mezi těmito dvěma aspekty a přimět je ke vhodným aktivitám, vybavit je potřebnými dovednostmi, aby tyto akce byly vykonány – k tomu všemu je zapotřebí vzdělání[2].

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. Second Nature - An educational NGO in the USA.
  2. Towards a Green Future: A Trainer's Manual on Education for Sustainable Development, Centre for Environment Education, Ahmedabhad, India.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]