Opětovné použití: Porovnání verzí

Přidáno 429 bajtů ,  31. 7. 2018
bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 23: Řádek 23:


== Centra opětovného využití a virtuální výměna ==
== Centra opětovného využití a virtuální výměna ==
Tzv. reuse centra usnadňují změny majitelů funkčních výrobků, vhodných pro opětovné využití Subjekty, které těží z obou stran této služby (jako dárci, prodejci, příjemci nebo kupující) mohou být podniky, neziskové organizace, školy, skupiny komunity a jednotlivci. Někteří si zachovávají fyzický prostor (centrum pro opětovné využívání) a jiní se chovají jako odpovídající služba (virtuální výměna). Centra opětovného použití obvykle udržují sklady i nákladní automobily. Vezmou se v držení darovaných materiálů a zpřístupní je k přerozdělení nebo prodeji. Virtuální výměny nemají fyzický prostor ani nákladní automobily, ale místo toho umožňují uživatelům zveřejňovat výpisy dostupných materiálů a chtějí (bezplatně nebo za nízkou cenu) na internetové stránce výměny materiálů. Zaměstnanci pomohou usnadnit výměnu těchto materiálů, aniž by se s nimi někdy zabývali.
Tzv. reuse centra usnadňují změny majitelů funkčních výrobků, vhodných pro opětovné využití Z takové to služby mají prospěch obě strany - jak dárci či prodejci, tak i příjemci či kupující.- ať už jsou to jednotlivci, neziskové organizace, školy, či komunity. Takováto centra mohou mít podobu fyzického prostoru (vhodná hala), ale mohou být i virtuální.
 
=== Česká republika ===
Také v České republice vznikají postupně centra opětovného využití. Příkladem může být projekt "Re-USE" v Brně, který funguje již dva roky a v roce 2016 získal titul „Odpadový projekt roku 2016“. V rámci projektu mohou obyvatelé Brna odkládat nepoužívané věci v několika sběrných dvorech - v tzv. "Re-USE pointech. Ty se pak vrací do oběhu za symbolický poplatek. Lidé tak mohou znovu používat především věci denní potřeby, nádobí, knihy, hračky či sportovní náčiní. Peníze z prodeje věcí za symbolickou cenu jsou posléze využívány na sbírku "Květiny pro Brno". Další část projektu - tzv. Re-NAB je věnována staršímu nábytku, který je ve spolupráce s Odborem sociální péče nabízen lidem v sociální nouzi. Zvláštní částí projektu je tzv. Retro-USE, který shromažďuje starší předměty určité historické ceny a ty jsou následně nabízeny muzeím, divadlům a jiným kulturním institucím.


[[Kategorie:Udržitelná spotřeba]]
[[Kategorie:Udržitelná spotřeba]]