Nefinanční reporting

Cílem nefinančního reportingu (NFR) je stanovit minimální standard, který by měly firmy dodržovat při řešení rizik negativních dopadů své činnosti. Povinost nefinančního reportingu vyplývá ze směrnice 2014/95/EU o nefinančním reportingu. Povinnost NFR začíná pro firmy od 1. ledna 2017.

Koho se nefinanční reporting týká: Povinnost zpracovat tzv. nefinanční zprávu se týká pojišťoven, bank a dalších úvěrových institucí a také firem, jejichž akcie se obchodují na burze, a zároveň mají alespoň 500 zaměstnanců a daný roční obrat. V ČR se tato povinnost týká 25-30 firem, kromě bank např. O2, Phillip Morris, Kofola aj.

Co se reportuje: Předmětem nefinanční zprávy jsou sociální a environmentální otázky, otázky lidských práv a rizika korupce. V rámci těchto oblastí se ukládá zveřejnění:

  1. stručného popisu obchodního modelu ve vztahu k jednotlivým oblastem
  2. popisu politik v těchto oblastech, včetně uplatňovaných postupů náležité péče (due diligence) pro identifikaci, předcházení a řešení negativních dopadů;
  3. výsledků těchto politik
  4. hlavních rizik negativních dopadů, jež jsou spojeny s operacemi podniku, a to i prostřednictvím obchodních vztahů, produktů nebo služeb, a způsobu, jakým jsou tato rizika řešena;
  5. nefinančních klíčových ukazatelů výkonnosti, které se vztahují k příslušné podnikatelské činnosti.

Co je cílem: Díky reportingu by měla být porovnatelná řešení rizik mezi jednotlivými firmami a zároveň by toto zprávy měly být přístupné jak zákazníkům, tak i potenciálním investorům. NFR neukládá firmám povinnost na své stávající praxi něco měnit, ale vede k informování veřejnosti, která může firmy s výraznými negativními dopady například na životní prostředí tlačit ke změně.

OdkazyEditovat

ReferenceEditovat

Podobné stránkyEditovat