Kalkulačky environmentální stopy zahrnující jídlo

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Přehled českých kalkulaček environmentálních stop ve formě webových aplikací a zahrnujících ve výpočtech jídlo:[1]

Název kalkulačky Datum zveřejnění Kdo vytvořil Typ organizace Co počítá a jak zohledňuje jídlo
Kalkulačka uhlíkové stopy domácností Nedatováno (projekt GILDED běžel v letech 2008–2012) Ekonomická Fakulta JČU, ČR (na základě projektu GILDED) akademická Výpočet uhlíkové stopy domácnosti v 5 oblastech: vytápění, spotřeba elektřiny, automobilová, veřejná a letecká doprava, a spotřeba potravin; dopad z potravin počítá na základě 3 otázek (spotřeba masa, sezónnost, vlastní produkce)
Kalkulátor uhlíkové stopy – osobní Nedatováno Carbon Footprint Ltd., Velká Británie privátní Výpočet osobní uhlíkové stopy (s vidinou následného „offsetování”); jídlo jen velmi okrajově (na základě vynaložených finančních výdajů za potraviny a nápoje)
Uhlíková kalkulačka pro cesty jídla Nedatováno (primární data z r. 2009) Hnutí DUHA nezisková Výpočet uhlíkové stopy z dopravy potravin s využitím různých dopravních prostředků (loď, vlak, nákladní auto, letadlo); nezahrnuje další části produkčního řetězce
Kalkulačka uhlíkové stopy – osobní Nedatováno

(beta verze kalkulačky)

CI2 o.p.s a FSS Muni, ČR

(na základě existující kalkulačky z projektu Cally s podporou MŽP a OAK Foundation)

nezisková a akademická Výpočet osobní uhlíkové stopy ve 4 oblastech: bydlení, doprava, potraviny, spotřeba; dopad z potravin počítá na základě 7 otázek (spotřeba masa, vlastní produkce, lokálnost a dovoz potravin)

(v současnosti je dostupná beta verze)

Kalkulačka ekologické stopy (osobní) „Spočítej si ekostopu!” Nedatováno Zelený kruh, o.s. (iniciativa Hra o zemi) nezisková Výpočet osobní ekologické stopy ve 4 oblastech: bydlení, potraviny, zboží a služby, doprava; dopad z potravin počítá na základě 4 otázek (spotřeba živočišných produktů, průmyslově zpracovaných a balených potravin, lokálnosti a dovozu ze zahraničí, množství konzumovaného jídla vzhledem k vrstevníkům); leden 2020 zveřejněna aktualizovaná verze
Kalkulačka ekologické stopy (věcí a aktivit) – Ekostopa spotřeby Nedatováno (odkaz na primární data z roku 2007) Zelený kruh, o.s. (iniciativa Hra o zemi) nezisková Výpočet ekologické stopy pro 9 vybraných produktů a aktivit; potraviny jsou zahrnuté pod sekcí „Ovoce”, kde je porovnání českého jablka a jablka u Nového Zélandu
Ekostopa školy – kalkulátor ekologické stopy 10. 5. 2012 TIMUR, o.s., ČR nezisková Výpočet ekologické stopy školy v 9 oblastech provozu, včetně školní jídelny; dopad z potravin počítá na základě 9 otázek (spotřeba masa, lokálnost, bio potraviny, vlastní produkce, kompostování, průmyslově zpracované suroviny)

 Zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KAPITULČINOVÁ, Dana. Environmnetal footprint calculators for food in education and an introduction of Nutritional Footprint as a tool for supporting sustainable food consumption. Envigogika. 2017-12-21, roč. 12, čís. 2. Dostupné online [cit. 2017-12-22]. ISSN 1802-3061. DOI:10.14712/18023061.553. (česky) 

Obdobné stránky[editovat | editovat zdroj]

Kalkulačka uhlíkové stopy
Tato stránka vznikla, či byla výrazně rozšířena v rámci projektu "Odpovědná spotřeba – podklady pro vzdělávání k udržitelnému životnímu stylu“, podpořeného v letech 2018–2021 Technologickou agenturou České republiky. Podrobnosti o projektu.