Kalkulačky environmentální stopy zahrnující jídlo

Česká republikaEditovat

Přehled českých kalkulaček environmentálních stop ve formě webových aplikací a zahrnujících ve výpočtech jídlo:[1]

Název kalkulačky Datum zveřejnění Kdo vytvořil Typ organizace Co počítá a jak zohledňuje jídlo
Kalkulačka uhlíkové stopy domácností Nedatováno (projekt GILDED běžel v letech 2008–2012) Ekonomická Fakulta JČU, ČR (na základě projektu GILDED) akademická Výpočet uhlíkové stopy domácnosti v 5 oblastech: vytápění, spotřeba elektřiny, automobilová, veřejná a letecká doprava, a spotřeba potravin; dopad z potravin počítá na základě 3 otázek (spotřeba masa, sezónnost, vlastní produkce)
Kalkulátor uhlíkové stopy – osobní Nedatováno Carbon Footprint Ltd., Velká Británie privátní Výpočet osobní uhlíkové stopy (s vidinou následného „offsetování”); jídlo jen velmi okrajově (na základě vynaložených finančních výdajů za potraviny a nápoje)
Uhlíková kalkulačka pro cesty jídla Nedatováno (primární data z r. 2009) Hnutí DUHA nezisková Výpočet uhlíkové stopy z dopravy potravin s využitím různých dopravních prostředků (loď, vlak, nákladní auto, letadlo); nezahrnuje další části produkčního řetězce
Kalkulačka uhlíkové stopy – osobní Nedatováno

(beta verze kalkulačky)

CI2 o.p.s a FSS Muni, ČR

(na základě existující kalkulačky z projektu Cally s podporou MŽP a OAK Foundation)

nezisková a akademická Výpočet osobní uhlíkové stopy ve 4 oblastech: bydlení, doprava, potraviny, spotřeba; dopad z potravin počítá na základě 7 otázek (spotřeba masa, vlastní produkce, lokálnost a dovoz potravin)

(v současnosti je dostupná beta verze)

Kalkulačka ekologické stopy (osobní) „Spočítej si ekostopu!” Nedatováno Zelený kruh, o.s. (iniciativa Hra o zemi) nezisková Výpočet osobní ekologické stopy ve 4 oblastech: bydlení, potraviny, zboží a služby, doprava; dopad z potravin počítá na základě 4 otázek (spotřeba živočišných produktů, průmyslově zpracovaných a balených potravin, lokálnosti a dovozu ze zahraničí, množství konzumovaného jídla vzhledem k vrstevníkům); leden 2020 zveřejněna aktualizovaná verze
Kalkulačka ekologické stopy (věcí a aktivit) – Ekostopa spotřeby Nedatováno (odkaz na primární data z roku 2007) Zelený kruh, o.s. (iniciativa Hra o zemi) nezisková Výpočet ekologické stopy pro 9 vybraných produktů a aktivit; potraviny jsou zahrnuté pod sekcí „Ovoce”, kde je porovnání českého jablka a jablka u Nového Zélandu
Ekostopa školy – kalkulátor ekologické stopy 10. 5. 2012 TIMUR, o.s., ČR nezisková Výpočet ekologické stopy školy v 9 oblastech provozu, včetně školní jídelny; dopad z potravin počítá na základě 9 otázek (spotřeba masa, lokálnost, bio potraviny, vlastní produkce, kompostování, průmyslově zpracované suroviny)

 ZahraničíEditovat

OdkazyEditovat

ReferenceEditovat

  1. KAPITULČINOVÁ, Dana. Environmnetal footprint calculators for food in education and an introduction of Nutritional Footprint as a tool for supporting sustainable food consumption. Envigogika. 2017-12-21, roč. 12, čís. 2. Dostupné online [cit. 2017-12-22]. ISSN 1802-3061. DOI:10.14712/18023061.553. (česky) 

Obdobné stránkyEditovat

Kalkulačka uhlíkové stopy


 Tato stránka vznikla, či byla výrazně rozšířena v rámci projektu "Odpovědná spotřeba – podklady pro vzdělávání k udržitelnému životnímu stylu“, podpořeného v letech 2018–2021 Technologickou agenturou České republiky. Podrobnosti o projektu.