Globální megatrendy: Porovnání verzí

Přidáno 225 bajtů ,  11. 4. 2022
m
bez shrnutí editace
(Zatím hodně nedokonalé)
 
mBez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 7 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Globální megatrendy''' jsou termín používaný od 80. let 20. století, jenž je pro naše účely definován jako „dlouhodobé transformační procesy, které v delším časovém horizontu ovlivňují naše myšlení, aktivity, organizaci společnosti a budoucí realitu světa“ (Havránek, Pokorný 2016, s. 5). Jedná se o jevy s velkým potenciálem společenských změn, které probíhají v mnoha lokalitách světa, byť jejich manifestace je odlišná. Seznam globálních megatrendů, včetně jejich tzv. STEEP kategorizace (sociální, technologické, ekonomické, environmentální, politické nabízí následující dva obrázky.
'''Globální [[megatrendy]]''' jsou termín používaný od 80. let 20. století, jenž je pro naše účely definován jako „dlouhodobé transformační procesy, které v delším časovém horizontu ovlivňují naše myšlení, aktivity, organizaci společnosti a budoucí realitu světa“ (Havránek, Pokorný 2016, s. 5). Jedná se o jevy s velkým potenciálem společenských změn, které probíhají v mnoha lokalitách světa, byť jejich manifestace je odlišná. Seznam globálních megatrendů, včetně jejich tzv. STEEP kategorizace (sociální, technologické, ekonomické, environmentální, politické) nabízí publikace Havránek, Pokorný (2016).


'''Tab. 1  Globální megatrendy a jejich STEEP kategorizace'''


Zdroj: Havránek, Pokorný (2016,
V následující tabulce (Tab. 1) jsme zvolili megatrendy významné pro venkovské oblasti Česka; stručně zde shrnujeme rozdíly mezi vznikem a dopadem megatrendu v prostředí města a venkova a také možnosti venkova pro mitigaci nepříznivých megatrendů. Koncepce globálních megatrendů představuje možnost, jak zasadit budoucí směřování rozvoje venkova do širších globálních i regionálních společenských vazeb. V současných koncepcích a strategických dokumentech regionálního rozvoje tento pohled zdůrazňující celospolečenský přínos venkova (např. péčí o ekosystémové služby, prostřednictvím mitigace a adaptace na změny klimatu) obvykle chybí a/nebo není operacionalizován do konkrétních opatření. Tím se otevírají velké možnosti, jak budoucí směřování (nejen) venkova více propojit s reakcí na globální megatrendy, a zdůraznit tak celospolečenskou roli venkova.


str. 8–9).


'''Obr. 1  Rozdělení globálních megatrendů do kategorií STEEP'''
'''Tab. 1 Analýza megatrendů vybraných s ohledem na význam pro venkovské oblasti, i na možnosti venkova zmenšovat jeho nepříznivé dopady.'''
 
Zdroj: Havránek, Pokorný (2016, s. 10).
 
 
V následující tabulce (Tab. 2) jsme zvolili megatrendy významné pro téma našeho projektu a venkovské oblasti Česka a stručně shrnujeme rozdíly mezi vznikem a dopadem megatrendu v prostředí města a venkova a také možnosti venkova pro mitigaci nepříznivých megatrendů.[1] Koncepce globálních megatrendů představuje možnost, jak zasadit budoucí směřování MAS a jejich aktivity do širších globálních i regionálních společenských vazeb. V současných koncepcích a strategických dokumentech MAS tento pohled zdůrazňující celospolečenský přínos venkova (např. péčí o ekosystémové služby, prostřednictvím mitigace a adaptace na změny klimatu) obvykle chybí a/nebo není operacionalizován do konkrétních opatření. Tím se otevírá velký potenciál, jak budoucí směřování MAS více spojit s reflexí globálních megatrendů, a zdůraznit tak celospolečenskou roli venkova.
 
 
'''Tab. 2  Analýza megatrendů vybraných s ohledem na význam pro venkovské oblasti, i na možnosti venkova zmenšovat jeho nepříznivé dopady.'''
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|'''Megatrend'''
|'''Megatrend'''
Řádek 134: Řádek 124:


Pozn.: Megatrend 30 – Negativní sociální jevy s psychologickými příčinami není uveden v seznamu megatrendů (Havránek, Pokorný 2016), ale považujeme jej za důležitý.
Pozn.: Megatrend 30 – Negativní sociální jevy s psychologickými příčinami není uveden v seznamu megatrendů (Havránek, Pokorný 2016), ale považujeme jej za důležitý.
<br />
==Odkazy==
===Související stránky===
*[[Megatrendy]]
===Reference===
Havránek, M., & Pokorný, O. (2016). Globální megatrendy pro aktualizovaný Strategický rámec udržitelného rozvoje–Seznam globálních megatrendů. Vydal Úřad vlády České republiky, Praha. ISBN: 978-80-7440-161-9 Online dostupné na https://www.vlada.cz/assets/ppov/udrzitelny-rozvoj/CR-2030/Prehled-globalnich-megatrendu.pdf
<br />{{MAS}}
<br />
<br />
----[1] Obdobné shrnutí, které shrnovalo anotaci megatrendů, jejich relevanci pro Česko i regionální aspekty bylo obsaženo v pracovní verzi 1.5 Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ z února 2019 (s. 162 – 196), ale ve schválení verzi z prosince (MMR 2019) chybí.
----[1] Obdobné shrnutí, které shrnovalo anotaci megatrendů, jejich relevanci pro Česko i regionální aspekty bylo obsaženo v pracovní verzi 1.5 Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ z února 2019 (s. 162 – 196), ale ve schválení verzi z prosince (MMR 2019) chybí.
1 550

editací