Otevřít hlavní menu

Připomínky Skupiny DEditovat

Heslo je dobře zvoleno a stručně a přehledně zpracováno. V textu chybí citace a doporučila bych více odkazů přímo v textu (např. na AOPK, IUCN, atd.). Přidala bych například v prvním odstavci při zmínce červených seznamů odkaz na Červené knihy .
Bylo by vhodné upravit text a mezery mezi odstavci tak, aby se vedle textu nacházel příslušný obrázek.
Informace o konkrétních záchranných programech by bylo dobré sjednotit (v bodech, kde lze informace dohledat). Např. u každého uvést, co je cílem programu, u ukončených, jaký byl výsledek. V případě rysa ostrovida mi z textu nejsou jasné důvody ukončení programu. Lidé lovili bez žádosti o výjimku nebo nechtěli lovit nebo lovili i v zóně A?
Nadpis Programy péče by měl možná být na stejné úrovni jako Evropské a celosvětové záchranné programy.


Připomínky Skupiny EEditovat

V podstatě souhlasím s připomínkami skupiny D. Možná by bylo vhodné, se alespoň stručně zmínit o faktorech, podle kterých se jednotlivé druhy do záchranných programů vybírají (deštníkový druh, agresivita...). Také bych považoval za vhodné, zařadit a vysvětlit v textu pojmy introdukce, reintrodukce a posilování populace. Chápu, že se jedná o velice obsáhlé heslo, ale možná by nebylo špatné, zmínit se o historii záchranných programů alespoň na našem území. Jinak si myslím, že je heslo dobře a přehledně členěné a že v něm zájemci najdou nejdůležitější informace.


Připomínky pedagogůEditovat

Obrázky, které jsou na stránce jsou sice hezké, pocházejí ze stránek, které mají, jednoznačně copyright a nelze je proto tak jednoduše převzít. Doporučuji podívat se http://commons.wikimedia.org a najít tam volně použitelné obrázky (hledal jsem je přes latinský název a našel jsem...). Ovšem i u obrázků z Wiki Commons je třeba uvést zdroj!!! --Jiří Dlouhý 2. 12. 2008, 09:39 (UTC)

Lze získat souhlas??Editovat

A nebylo by možné k obrázkům dostat povolení? Kommunikovala jsem při psaní hesla přímo s AOPK a myslím, že by to neměl být problém. Jak by se to pak udělalo? Na Mikimedia Commons jsem našla slušný obrázek k perlorodce (ten jsem do svého hesla i se zdrojem vložila), ale nejsou tam moc dobré třeba k matizně nebo rdestu... Dianthus arenarius subsp. bohemicus tam vůbec není...

Obrázky copyrightEditovat

Pokud získáte souhlas z AOPK asi "Pro využití některých fotografií z webu... pro encyklopedii Enviwiki, spravovanou UK" tak to bude zcela v pořádku - k obrázkům uvedeme copyright AOPK a budeme je tam moct nechat. --Jiří Dlouhý 8. 12. 2008, 13:02 (UTC)

Souhlas od AOPKEditovat

Copyright AOPK je asi příliš složité získat (lidé, kteří se záchrannými programy zabývají jsou jiní než ti, kteří stránky vytvářejí), takže obrázky stáhnu z Wikimedia Commons, pokud tam budou. Hvozdík písečný (český poddruh) tam není

Připomínky skupiny BEditovat

Heslo by určitě šlo vypracovat mnohem delší, ale uvedené informace jsou dostačující. Oceňuji obrázky.

reakce od autorky na připomínkyEditovat

  • obrázky pocházejí z Wikimedia Commons, sysel je vlastní. Bohužel jsem nenašla hvozdík písečný český. Kdybych dala každý vedle příslušného odstavce, celý článek by se zbytečně hodně roztáhl.
  • citace, odkazy i červené knihy jsem přidala stejně jako odkaz na reintrodukce (i když by bylo lepší používat repatiace; o introdukci nemůže být řeč, to je záměna pojmů, mluvili bychom o druhu, který na území ČR nikdy nebyl)
  • cíle programu jsou někdy dost obsáhlé. Co se týče ukončení, Dr. Plesník by vám řekl, že programy jsou často ukončeny pouze formálně, nikoli reálně. Např. v případě tetřeva prostě vypršel programu čas (případně některé zdroje financí), ale tetřevi se chovají a vypoštějí dál. U rysa se jednalo jen o výjimky a to bylo ukončeno.
  • k historii není moc co říci - ZP začaly být připravovány až po revoluci a první vyhlášeny r. 1998, což jsem doplnila
  • doplňuji kritéria výběru druhů pro ZP
  • doplnila jsem cíle programů u všech probíhajících ZP
  • programy péče se dělají tak trochu pod nálepkou ZP, proto jsou i tak zařazeny v textu
  • doplnila jsem info u rysa - lidé nevyužívali výjimek k odlovu, které umožňoval ZP, tudíž byl k ničemu - dál se lovilo ilegálně
Zpět na stránku „Záchranný program“.