Atmosféra v MHD

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Atmosféra v městské hromadné dopravě má nepochybně vliv na míru jejího využívání obyvateli města. Je-li tato atmosféra nepříznivá, je to důležitý faktor při rozhodování, zda využít individuální formu přepravy, zpravidla autem, anebo se rozhodnout pro MHD. Naopak je-li atmosféra příjemná, člověk je mnohem přístupnější vůči výhodám, jež nabízí MHD – především osobní finanční úspora a ekologicky šetrnější způsob dopravy. V neposlední řadě může být MHD vnímána a vyhledávána jako sociální prostor prodchnutý „duchem města“.

Možnosti zlepšení atmosféry[editovat | editovat zdroj]

Předpokladem pro příjemný dojem z MHD je nepochybně čistota.

Dále se nabízí technické a vizuální úpravy – takové úpravy prostředků MHD, aby poskytovaly co největší funkčnost (např. tlačítka využívaná vozíčkáři umístěná v jejich dosahu), a pokud možno také příjemný vizuální vjem, případně požitek (například barevné autobusy namísto strohé šedi). Výhodou je v tomto směru i specifičnost prostředku MHD pro dané město (např. proslulé londýnské autobusy).

V MHD lze také nechat působit pouliční umělce. Ti mohou cestujícím zpříjemnit cestu, nebo urychlit čekání v zastávkách.

Rizika péče o atmosféru v MHD[editovat | editovat zdroj]

Kroky učiněné ve snaze vylepšit atmosféru v MHD musí být činěny s velkou rozvahou. Je velmi pravděpodobné, že vždy budou tací, kdo nějaký takový krok uvítají a zároveň tací, kteří jej odsoudí. Je proto třeba pečlivě vážit, zda chystaný krok spíše uspokojí než odradí.

Příklad dobré praxe - pařížské metro[editovat | editovat zdroj]

Zde můžeme pocítit mnohé z uvedených prvků: stanice nejsou jednotvárné, naopak se odlišují rozdílnými vizuálními podobami (různé barvy, různé obkladové materiály, dokonce různé vozy metra – některé jezdí po kolejích na kolech s pneumatikami, které snižují hluk). Ve vagónech a průchozích chodbách se také pohybují pouliční umělci, zpravidla muzikanti, kteří ovšem musí projít konkursem (zde hraje hlavní roli názor cestujících), v němž prokazují své kvality. Pařížské metro je proto nezaměnitelné a cestování jeho prostřednictvím proto nemusí vždy představovat jen pouhý dopravní přesun, ale příjemně uběhnutý čas nutný pro přesun.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]