Migrace ve světovém měřítku
Celosvětově se počet obyvatel migrujících mezi různými státy zvýšil ze 75 mil. lidí v roce 1965 na 120 mil. v roce 1990, což drží krok se zvyšováním celkové populace. Výsledně zůstalo procento migrujících obyvatel přibližně na úrovni 2 % světové populace. V roce 1990 činil podíl mezinárodních migrantů 4,5 % populace v rozvinutých zemích a 1,6% populace v rozvojových zemích.
V tomto století všeobecně dostupné dopravy se prakticky každá země stala cílem migrace. Od roku 1965 jsou státy přijímající migraci stále různorodější, to se týká celkového počtu migrantů, které přijmou, i jejich podílu na celkové populaci. Počet zemí s migrující populací převyšující 300 000 obyvatel se zvýšil o více než 50 % mezi roky 1965 a 1990.
Zvýšená imigrace může podle některých demografů a ekonomů vyvažovat pokles porodnosti a výsledného stárnutí populace. Například nedostatek pracovních sil v Japonsku je kompenzován stoupajícím počtem cizinců (kteří zahrnují potomky původních japonských emigrantů), kterým byl umožněn vstup do země. Mezi roky 1985 a 1995 se zvýšil počet legálně usazených cizinců o 60 % a vzrostl i počet nepodchycených zahraničních usedlíků.
Procento migrujících obyvatel ženského pohlaví v posledních desetiletích stouplo, a to na 48 % všech mezinárodních migrantů v roce 1990. Většina žen, které dojíždějí za zaměstnáním, mají tendenci pracovat v zaměstnání s nízkou prestiží a jsou často zvláště náchylné ke zneužívání a obtěžování.
Ekonomické důsledky migrace jsou oboustranné. Ve světě se příspěvky migrantů z rozvinutých zemí směrované do zemí rozvojových stávají významným mechanizmem, kterým mezinárodní migrace podporuje rozvoj.
Výše zmíněné globální hodnoty migrace zakrývají skutečnost, že migraci lze obtížně měřit. Pouze hrst zemí pravidelně sčítá přijíždějící cizince a vracející se vlastní obyvatele, takže bývá prakticky nemožné určit počet v zahraničí narozených migrantů jinak, než v rámci pravidelného sčítání lidu. Migranti se ovšem někdy sčítání vyhýbají nebo jím bývají zanedbáni, navíc jsou v různých zemích sčítáni či klasifikování různým způsobem. Migrace bývá často výsledkem konfliktu, perzekuce nebo nepříznivých podmínek způsobených vlivem počasí, takže se rok od roku liší a může být doprovázena chaosem, a to činí pokusy o stanovení precizních čísel obtížným.
ZdrojEditovat
United Nations Population Fund (UNFPA).